Zemnieki vēlas saimniekot pareizi

Pagājušajā nedēļā Alūksnes Lauksaimniecības konsultāciju biroja pārstāvju un rajona zemnieku grupa devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Vāciju.

Pagājušajā nedēļā Alūksnes Lauksaimniecības konsultāciju biroja pārstāvju un rajona zemnieku grupa devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Vāciju.
Tajā piedalījās arī Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecības "Blāzmas" īpašniece Anda Ēvele, kas dalās iespaidos par redzēto. Viņai visvairāk paticis strausu fermas apmeklējums, tur uzzinājusi vērtīgu informāciju, bijusi iespēja iepazīties ar dažādiem lauksaimniecības novirzieniem.
"Vācijā zemnieki pārdod strausu olu čaumalas par trīs eiro, arī spalvas izmanto. Vācijā lietderīgi izmanto visu, kas saimniecībā saražots, latvieši ir dāsnāki. To mums vajadzētu mācīties," ir pārliecināta Anda Ēvele.
Latviešu grupa viesojās latvietes Sanitas, kas Vācijā ieprecējusies, un Rainera Nelsu ģimenē. Viņiem ir piecdesmit govju ferma, arī ataudzējamie teļi, līdztekus ģimene nodarbojas ar tūrismu, kas saimniecībai ir galvenais peļņas avots. "No Rainera vecākiem jaunie pārņēmuši saimniekošanu un maksā viņiem pensiju papildus tai, ko viņi saņem no valsts," uzsver A.Ēvele.
Ārzemēs iepazinās ar lauksaimniecības kooperatīva darbību, kas nodarbojas ar graudkopību. "Interesantākais bija tas, ka Vācijā zemnieki graudus nežāvē, kā to dara Latvijā, lai gan klimats tur ir citādāks," atklāj A.Ēvele. Rudzus Vācijā neaudzē, tos importē, audzē ziemas miežus, kviešus un rapsi. "Vācieši secinājuši, ka grūti iztikt bez kooperatīviem. Latvieši baidās tos veidot. Vācijā praktizē lopkopēju komandu izmantošanu, tās aizvieto zemniekus atvaļinājuma laikā," apgalvo A.Ēvele.
Vācijā zemnieki paši cītīgi strādā, darbaspēku lielās saimniecībās algo maz. Katrai zemnieku saimniecībai ir savs veikals, bet latviešiem trūkst drosmes šādu ideju īstenot.
"Priecājos, ka Malienas pagasta zemnieku saimniecībai "Ziemeļi" Vācijā izdevās rast jaunus sadarbības partnerus ārstniecības produkcijas realizācijā, tāpēc vien šis brauciens bija lietderīgs," secina viņa.

Citu datumu laikraksti

  • Sargieties no krāpnieka!

    Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

  • Apspriež tūrisma jaunumus

    Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

  • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

    Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...