Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemniekiem Eiropa saistās ar piena kvotām

Eiropas Savienības informācijas dienā 23.janvārī Alūksnes administratīvajā ēkā piedalījās apmēram 60 cilvēku.

Eiropas Savienības (ES) informācijas dienā 23.janvārī Alūksnes administratīvajā ēkā piedalījās apmēram 60 cilvēku. Lai arī daži, iespējams, bija atnākuši bez maksas iedzert kafiju un apēst smalkmaizīti, kā arī paklausīties, kas te notiek, tomēr kopumā auditorija ar interesi klausījās un piedalījās sarunās.
Diskusijas notika arī interešu grupās. Vienā no tām pie "apaļā galda" pulcējās apmēram 20 zemnieki un uzņēmēji. Diskusija galvenokārt veidojās par lauksaimniecību, jo tā acīmredzot ir vadošā tautsaimniecības nozare rajonā. Sarunu vadīja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolotāja Anna Pušpure.
Diskusijā uz interesentu jautājumiem atbildēja Eiropas Savienības informācijas centra reģionālo pasākumu koordinators Rinalds Konovaļenko un Lauksaimnieku informācijas biroja semināru organizatore Arita Priževoite.
Saruna no lietišķas ievirzes pamazām kļuva arvien personiskāka. Klātesošie runāja par angļu laboratorijās konstatēto dioksīnu latviešu zvejnieku Baltijas jūrā ķertajās zivīs un par daudz ko citu, kas mudina piesardzīgi raudzīties uz Eiropas Savienību.
Kāds alūksnietis pauda, ka SAPARD nauda domāta nevis lauksaimniecības paplašināšanai, bet sakārtošanai".
Savukārt speciālisti uzsvēra, ka šis un nākamais gads ir izšķirošais tiem Latvijas zemniekiem, kas domā par to, kā saimniekos pēc pieciem gadiem.
Piena kvotas nevarēs mantot
Viss būs atkarīgs no piena kvotām un līdz ar to no noteiktā lopu skaita un paredzētajām zemes platībām. "Lauksaimnieciski izmantojamās zemes platību griesti būs noteikti," sacīja A.Priževoite.
"Vai zemniecība Latvijā vispār būs?" auditoriju provocēja A.Pušpure. Viņa pauda, ka dzirdējusi padomu - "šauj klāt ūdeni pienam, būs kvotas". Domājot par izdzīvošanu, zemnieks var dod priekšroku litru daudzumam, nevis piena kvalitātei. Alūksnes rajonā ir 70 zemnieki, kas ražo un nodod dzesētu pienu atbilstoši visām prasībām. Turklāt viņi ražo pusi no visa piena daudzuma. Pārējo apjomu sarūpē citi (iespējams, pat desmit reiz vairāk ražotāju).
"Kas nodod pienu? Pensionāri. Piena kvotas būs viņiem. Kad pensionāri būs viņsaulē, kam paliks kvotas?" jautāja A.Pušpure. Auditorija uztvēra sacīto ar bažām.
"Jaunie netiks piena tirgū," izteicās kāds diskusijas dalībnieks. Speciālistu atbilde bija - bērni piena kvotas nevarēs mantot, tās varēs pirkt.
Bažas par latviešu brīvprātīgu izceļošanu
Alūksnieši pauda, ka nav skaidrs "no kuras puses nāks brīvais darba tirgus", kas ir viena no ES daudzinātajām priekšrocībām.
"Varbūt jāsāk mācīties turku valoda? Īrijā latvieši jau dibina savas komūnas, veido latviešu skolas bērniem. Vai mēs kļūsim par kosmopolītiem? Latvieši ir čakla tauta. Latviešu brīvprātīga izceļošana (darba meklējumos) bija raksturīga arī pirms okupācijas," teica kāds diskusijas dalībnieks.
A.Pušpure piebilda, ka zinām par latviešu izceļošanu uz Brazīliju. "Gribam iet vieglāko ceļu," vainu pašos meklēt mudināja A.Priževoite. Savukārt diskusijas dalībnieks no Alūksnes palika pie sava viedokļa: "Rodas sajūta, ka ierēdniecība iet vieglāko ceļu. Nezinu, par ko viņi cīnās, par saviem krēsliem?"
Bet par brīvo tirgu ironizējot, kāds sarunbiedrs atklāti sacīja, ka Latvijas cukuru ražot un pirkt nav izdevīgi. Šobrīd valdības attieksme esot līdzīga kā savulaik Kārlim Ulmanim, kas mudinājis tējas glāzē bērt trīs cukura karotes un visas ar cukuru, kas ražots vietējās ražotnēs. Bet skaidrs, ka importa cukurs ir lētāks! Vai, būdami ES, mēs joprojām jutīsimies Latvijas patrioti? Vai tas mums būs izdevīgi kā patērētājiem?
Trūkst kvalificētu padomdevēju
"Cilvēki mēģina paspīdēt Eiropas ierēdņu acīs," atzina R.Konovaļenko. Viņš minēja vairākus piemērus, kad ierēdņi Latvijā aplami tulkojuši ES prasības. Piemēram, par to, ka govis nedrīkstēs slaukt ar rokām. "ES prasa, lai piens būtu noteiktas kvalitātes, nav svarīgi, kā tas slaukts," sacīja R.Konovaļenko.
Viņš pauda, ka lauku cilvēkiem joprojām trūkst informācijas par reālajām iespējām, kādas laukiem dos ES. A.Pušpure pauda, ka zemniekiem ir iespējas iesaistīties projektos, bet trūkst angļu valodas zināšanu un kvalificēta padoma. R.Konovaļenko sacīja, ka labi būtu, ja Latvija sekotu Īrijas piemēram. Šī valsts, iestājoties ES, izstrādāja valsts attīstības plānu, izveidoja un algoja speciālu kantori, kas palīdzēja rakstīt projektus zemniekiem, lai piesaistītu ES naudu.
Alūksnes domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš, iesaistoties diskusijā, vairākkārt uzsvēra, ka reģionos ir jūtams kvalificētu speciālistu trūkums. Aplami domāt, ka laukos iedzīvotāji jau rīt sāks masveidā saņemt informāciju ar internetā. Ir jānāk pie cilvēkam un jāskaidro, lai pēkšņi neatmostas, kad būs jāiet piedalīties referendumā par Latvijas iestāšanos ES. Ja lielākā daļa iedzīvotāju nobalsos par, tad otrai pusei būs jārēķinās ar vairākuma viedokli. Žēl, ja katram nebūs pārliecība un skaidrība par ES. Tādu viedokli diskusijas kopsavilkumā pauda lauksaimnieki un uzņēmēji Alūksnē.
***
ES informācijas dienas vērtē atzinīgi
Didzis Apsītis, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas ceturtā kursa students: - Mani uzaicināja. Interesanti. Lasu avīzes, zinu, kas Latviju sagaida. Esmu par Eiropas Savienību.
Guntārs Bērziņš, Alūksnes domes priekšsēdētājs: - Domāju, ka sen jau vajadzēja organizēt šādus pasākumus. Paldies Nevalstisko organizāciju centra vadītājai Dzintrai Zvejniecei, kas to dara.
Modris Lazdekalns, akciju sabiedrības "Almo Hardwood" direktors: - Šādi pasākumi ir vajadzīgi. Neko jaunu informācijas ziņā neieguvu. Šādus saietus salīdzinu ar skolu. Ja cilvēks 11 gadus nav mācījies, tad pēdējā brīdī visu saprast un apgūt ir grūti.

Citu datumu laikraksti

  • Mīlestība dažādos laikos

    Vēsturi allaž ir veidojuši aktīvi un darbīgi cilvēki, un tiem blakus ir atradies partneris, kam bieži vien ir liela nozīme lēmumu pieņemšanā.Vēsturi...

  • Darbarīki sniega tīrīšanai

    Sinoptiķi solīja, ka šajā nedēļā sniegs nokusīs visā Latvijā. Tomēr Alūksnes un Gulbenes rajonā par tā trūkumu nevar sūdzēties, turklāt vakar atkal...

  • Šovā cīnīsies par balvu

    Pirmdien, 27. janvārī, LNT kanālā pulksten 22. 00 sāksies “Mūzikas video 2003” atklāšanas šovs, kurā piedalās desmit grupas, kas sacentīsies par...