Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemnieks ierīko makšķernieku paradīzi

Zivju audzēšana: ir droša perspektīva.

Zivju audzēšana: ir droša perspektīva
Mālupes pagasta zemnieku saimniecības "Bitītes" īpašniekam Jurim Lasim vaļasprieks - makšķerēšana - kļuvis par galveno ražošanas veidu. Viņš ierīko arvien jaunus zivju dīķus. To kopējā platība pārsniegs 30 hektārus, tāpēc lielās ūdenskrātuves nemaz neatgādina tik ierastos dīķus.
"Uzskatu, ka būs arvien vairāk makšķernieku, kas vēlēsies braukt šurp. Zivju audzēšana ir perspektīvāka nekā darbošanās tikai tūrisma jomā. Ceļam viesu māju. Pamazām ir izveidota apkārtne un pirts telpas, kur var rīkot viesības vai citus pasākumus. Viesu mājā būs ne tikai naktsmītnes, bet arī bārs, virtuve un zāle. Tiesa, šīs telpas varēs izmantot tikai pēc gada, bet jau šovasar saimniecības atrašanās vieta ir minēta "Lauku ceļotāja" katalogā. Droši vien, ka radīsies interese," akcentē J.Lasis.
Viņš atzīst, ka pirmos divus gadus atdeve no zivju dīķu ierīkošanas bijusi minimāla. Tomēr saimnieks ir pārliecināts, ka visu vajag darīt, kaut lēni, bet pamatīgi.
Juris Lasis "Bitītēs" patstāvīgi nedzīvo, tāpēc viņam labs palīgs un kompanjons ir kaimiņš Aivars Purviņš.
Kad J.Lasis nopirka saimniecību, tajā bija tikai 1,2 hektāri zemes, bet pamazām viņš iegādājās vēl zemi, kā arī to nomāja. Pirmo pie mājas izveidoja šauru dīķi (kanālu), kas savienots ar Igrīvi, tāpēc ūdens tajā ir caurtekošs.
Ūdenskrātuves salās ligzdo pīles
Sakoptāko lauku sētu konkursā novadnieks Aivars Berķis un citi vērtētāji izteica atzinību par "upes tecējuma lietderīgu izmantošanu, apkārtnes atdžungļošanu, vēžkopību un biškopību". Ūdenskrātuvē ir "aizmirstas" saliņas, kas ir lieliska dzīvesvieta meža pīlēm. Medību kolektīvs "Diāna" tur trešo gadu rīko medību sezonas atklāšanu. Cits kolektīvs izteicis vēlmi īrēt šīs medību platības. J.Lasis ir radījis pīļu ligzdošanai piemērotus apstākļus, izvietojot ūdenskrātuves malā būrus ar guļamvietām un sienu. Šogad tos paredzēts atjaunot. "Pērn tur perēja trīs pīļu bari. Redzēsim, kā būs šovasar. Turpat mitinājās arī jūras ērglis, kas ir rets putns. Varbūt maijā atkal atlidos," saka J.Lasis.
Ierīko jaunas dīķu platības
Pirmā lielā dīķa ierīkošanai J.Lasis saņēma subsīdijas. No 17 hektāru lielās ūdenskrātuves ir atdalīti vairāki nelieli dīķi, kur audzē zivju mazuļus. "Vienā rudenī ielaidu karpu mazuļus, jo kopējā tos apēstu līdakas. Bet tajā dīķī nav ūdens cirkulācijas, kā tas ir lielajā, kas savienots ar Igrīvi. Apmēram divus metrus dziļajā ūdenī zivīm trūka skābekļa, tāpēc tās noslāpa. Tur bija daudz mazo asaru, līņu un karpu. Āliņģus cirtu, bet tie aukstajās naktīs ātri aizsala," skaidro J.Lasis. Blakus ir otrs dīķis zivju mazuļu audzēšanai. Tur ir ierīkots meniķis, kas dos iespēju rudenī nolaist ūdeni, lai zivis izsmeltu un pārvestu uz lielo dīķi. Tagad sākušies darbi citā vietā, kur veidos jaunas ūdenskrātuves, izmantojot novadgrāvja ūdeni. Šajā darbā finansiāli iesaistījies zemnieku saimniecības "Krutupe" īpašnieks Uldis Lietuvietis, kam tur ir arī medību platības.
Abpus meža ceļam 16 līdz 18 hektārus apstrādā ar tehniku. Ar buldozeru nostumj nozāģēto koku celmus, bet ar ekskavatoru padziļina gultni abpus novadgrāvim. To kanāls savieno ar Sitas upi. Paredzams, ka šīs ūdenskrātuves būs vismaz trīs metrus dziļas.
"Piedalījos konkursā par šo platību nomu. Uzvarēju. Tagad tās nomāju uz pieciem gadiem. Līgumā paredzēts, ka pēc šo platību reģistrēšanas zemesgrāmatā man būs iespējas līgumu pagarināt. Šiem darbiem ir vajadzīgi lieli kapitālieguldījumi, tāpēc nomas termiņš nevar būt tik mazs," skaidro zemnieks.
Pagaidām J.Lasis ir izticis bez kredītiem. Viņam uz desmit gadiem apsaimniekošanā ir nodoti 500 hektāri meža, kur var veikt mežizstrādi. Nākamgad ilgtermiņa mežizstrādes līgums beigsies.
Karpas audzēs pārdošanai
Pēc jauno dīķu izrakšanas tajos ielaidīs karpu mazuļus, ko varēs nozvejot. Pirmajā gadā šīs zivis sasniedz kilogramu, bet pēc tam - pat līdz divarpus kilogramu lielu svaru. "Aizkraukles zivju audzētavā ir sarunāti 150 līdz 200 kilogrami karpu mazuļu. Kad zivīm būs apmēram trīs kilogramu svars, tad varēs nolaist ūdeni un nozvejot," pauž J.Lasis. Viņš atklāj, ka varēs, protams, arī makšķerēt tāpat kā citās viņa personiskajās ūdenskrātuvēs. Tiesa, no šīs nodarbošanās ienākumi varētu būt lielāki. Tomēr arī karpas var dot peļņu, kas būs vajadzīga izdevumiem un saimniecības attīstībai.
J.Lasis audzē arī vēžus un to mazuļus. Bet tiem nepatīkot Igrīves upes ūdens. Pavasarī tas esot brūns, turklāt aizskalo vēžu alas. "Vēžiem patīk straujas upes ar tīru ūdeni, bet Igrīve tāda nav. Upē reizēm ietek degviela vai virca, vienu gadu tāpēc vēži nobeidzās," spriež J.Lasis. Tomēr atpūtniekiem "Bitītēs" ir iespēja arī vēžot. Pagājušajā vasarā vēžu dīķis izkalta, jo bebrs bija aizsprostojis upīti. Par turpmāko zemnieks pagaidām prognozes neizsaka, bet atteikties no vēžiem nedomā.

Citu datumu laikraksti

 • Jādzied, kad ir priecīgi, skumji vai bailes

  Pēc vairāk nekā pusotru stundu ilguša koncerta mazpilsētas kultūras centrā Marija joprojām ir moža.Pēc vairāk nekā pusotru stundu ilguša koncerta...

 • Gudrs kā Podnieka suns

  Alūksnes un Gulbenes fotocentra īpašnieks Jānis Podnieks apgalvo, ka sešdesmito gadu vidū Liepnas pusē šis teiciens bija daudzu mutēs, "pielipa"...

 • Pāreja uz D vitamīnu un... ozonu

  Vasaras laiku, pabīdot pulksteņa rādītājus stundu uz priekšu, pirmoreiz – Pirmā pasaules kara sākumā – noteica Vācija, Lielbritānija, Īrija un...

 • Atcerēties, atgādināt, pieminēt

  1949.gada 25.marts ir viens no traģiskākajiem datumiem Latvijas valsts un tautas vēsturē, jo tika izpostītas tūkstošiem cilvēku dzīves, sagrautas...

 • 10 iemesli, kāpēc viņš nezvana

  Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi.Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi;...

 • Palīdz izvēlēties

  Žurnāls "Deko" martā: stāsta par priekšnamu - kas liecina par saimnieka kārtības un stila izjūtu, kā arī par tā finansiālajām iespējām.Žurnāls "Deko"...