Zemnieks pusgada laikā kautuvi “ieved” Eiropā

Zemnieku saimniecības “Slišiņi” kautuve Jaunalūksnes pagastā pērnā gada nogalē ieguvusi Pārtikas un veterinārā dienesta atzinumu, ka tā ir modernizēta un var darboties atbilstoši Eiropas Savienības prasībām.

Zemnieku saimniecības "Slišiņi" kautuve Jaunalūksnes pagastā pērnā gada nogalē ieguvusi Pārtikas un veterinārā dienesta atzinumu, ka tā ir modernizēta un var darboties atbilstoši Eiropas Savienības prasībām.
Var teikt, ka tajā kārtība nav sliktāka kā dzīvojamā mājā. Citādāk nemaz nedrīkst būt, jo tad tās durvis būtu jāslēdz ciet.
Alūksnes rajonā tā ir vienīgā kautuve, kurā var kaut jaunlopus. Licence atļauj kaut arī cūkas un aitas. "Pusgadu kautuve bija slēgta, kamēr notika remontdarbi un to nācās pārkārtot atbilstoši jaunajiem noteikumiem. Pērnais gads bija smags," stāsta zemnieku saimniecības "Slišiņi" īpašnieks Valdis Kalniņš.
Viņš apgalvo, ka nācies ieguldīt ne tikai pamatīgu darbu, bet arī ievērojamus līdzekļus, lai kautuvi reorganizētu. Šim nolūkam īpašnieks paņēmis aizdevumu no bankas. Prasības ir vienlīdz stingras gan lielajiem, gan mazajiem uzņēmumiem, atlaižu nav. Pirmajā pieņemšanas reizē komisija atklāja nepilnības, tāpēc nācās tās novērst.
Apdullina ar pistoli
Līdzšinējā kautuvē nācies pārkārtot visu, sākot no telpu sienām, griestiem, grīdām, līdz pat niecīgākajam sīkumam - izlietnei un nažiem, kuru spals nedrīkst būt no koka.
"Alūksnes Ziņas" pārliecinājās, ka īpašnieku Eiropa piespiedusi izveidot arī lopu apdullināšanas boksu, lai dzīvniekiem atvieglotu mūža pēdējo brīdi. Zemnieks iegādājies divas lopu apdullināšanas pistoles, no tām viena maksā 100 latus. Savukārt patronas cena - 30 santīmi. Arī kāvējam jābūt humānam. Viņam jārūpējas, lai lopiņš pirms nāves nebūtu stresā. Agrāk tā nav bijusi obligāta prasība, jo lopus apdullināja ar smagu veseri.
Visstingrāk komisija vērtējusi, lai telpās nebūtu izmantots koka segums, bet būtu plastmasa. To kautuves īpašnieks arī godam izpildījis. Pārsteidza arī lielā dokumentu kaudze, kas apstiprina, ka kautuve "iegājusi" Eiropā. Tostarp atsevišķs dokuments liecināja par tintes iegādi zīmogam.
Fermas vairs nav
Jaunalūksnietim ir liela pieredze, piedāvājot kaušanas pakalpojumus, jo šajā jomā viņš darbojas kopš 1994. gada. Savulaik viņš darbību uzsācis kādreizējās kolhozam piederošās telpās, kas paredzētas šādam mērķim. Tad arī rajonā bijusi konkurence, neizpalikušas arī nelegālās kautuves, kuru saimnieki guvuši lielu peļņu.
Uz Rīgu nedēļā no kautuves aizceļojušas 10 tonnas gaļas. Tomēr gaļas biznesā esot vajadzējis sākt darboties vēl agrāk, tad izaugsme būtu bijusi straujāka.
Viņam pieder arī veikals Alūksnē, kas jau ceturto gadu pircējiem piedāvā gaļas izstrādājumus pēc klientu vēlmēm. Kādreiz viņam bijusi arī govju un cūku ferma, taču valdības politikas dēļ ar to vairs nenodarbojas. Kautuves pakalpojumus līdz šim galvenokārt izmantojuši vietējie zemnieki. Kautuvē ir sertificēts kāvējs un eksperts. Visiem darbiniekiem ir firmas "Lindstrom" piedāvātie darba tērpi, firma rūpējas arī par to tīrību.
Pelnus vajadzēs aprakt
V.Kalniņš spriež, ka lielākās problēmas sagādāšot kaušanas atkritumu iznīcināšana. Pēc jaunajiem noteikumiem tie jāved uz Valmieru, kur tos likvidē. Jaunlopu atkritumi klasificējami kā specifisks materiāls, kas jāsadedzina. Pelni pēc tam jāaprok. Par to kautuves īpašniekam nāksies maksāt. Savukārt cūkas ir augsta riska materiāls, to atkritumus var tikai sadedzināt, bet pelnus var izkaisīt kaut vai vējā. Plānojis atkritumus pārstrādāt, lai suņiem un kaķiem būtu malta barība, taču tas esot aizliegts.
Piedāvā svaigu gaļu
Kautuve pēc remonta tikai nesen atvērta, tāpēc tās darbība galvenokārt saistīta ar to, lai būtu piedāvājums pašu veikalam. "Vienlaikus meklēju sadarbības partnerus - sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus, skolas. Domāju, ka klientu pieplūdums būs pavasarī, kad būsim iestājušies Eiropā," uzsver V.Kalniņš. Priekšrocība ir tā, ka zemnieku saimniecība piedāvā svaigu, atdzesētu, nevis saldētu produkciju.
Viņš prognozē, ka konkurences šajā jomā rajonā nebūšot, taču tas nenozīmē, ka darboties būs viegli. Viņš esot optimists un zina, ka pēc gaļas izstrādājumiem pieprasījums būs vienmēr. Pavasarī iecerējis sakopt kautuves ēkas apkārtni, strādniekiem būs arī atpūtas telpa, bet tālākā nākotnē izveidos arī nelielu gaļas pārstrādes cehu.

Citu datumu laikraksti

 • Apes pilsētā šogad ir divi simtgadnieki

  Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.Apes pilsētā ar lauku teritoriju...

 • Saņems informatīvo biļetenu

  Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada Jaunalūksnes pagasta ikmēneša informatīvā biļetena “Mūsu Jaunalūksne” numurs.Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada...

 • Brīvprātīgais bērniem mācīs angļu valodu

  Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgais Matiass de Paeps no šīs nedēļas Pededzes pagasta bērniem vadīs angļu valodas...

 • Mainīti naturalizācijas testa jautājumi

  No 5.janvāra tāpat kā līdz šim naturalizācijas pārbaužu testu veidošanai izmantos 100 jautājumus, bet desmit no tiem par Latvijas vēsturi un...

 • Lauku ceļi ir slideni

  Autobraucējiem ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Iestājoties aukstam laikam, ir pasliktinājusies situācija uz lauku ceļiem.Autobraucējiem ir jābūt īpaši...

 • Paplašina datoru biznesu vairākos rajonos

  SIA “GBVJ”, kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un servisu, pagājušais gads bijis veiksmīgs.SIA "GBVJ", kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un...