Ziemas prieku ēnas puses

Sals un sniegs šogad vareni lutina ziemas prieku baudītājus. Brīvdienās kalni cilvēku pilni, no pažobelēm ārā tiek vilktas ragaviņas, slēpes, slidas, veikalos ir liels pieprasījums pēc šļūcamajām pannām, bļodām un pūšļiem. Taču «saldēdienam» garšu nereti izbojā traumas, kas atlikušajām ziemas baudām pārvelk treknu svītru. 

Parasti traumas ir klāt ne sauktas, ne aicinātas, un ziemā visbiežāk cilvēki tās gūst, krītot uz slidenām ietvēm, secina fiziskās veselības, sporta medicīnas un rehabilitācijas centra «Sporta laboratorija» ārste Sandra Rozenštoka. Raksturīgākās ir mežģījumi, sastiepumi, smadzeņu satricinājumi, neiztikt arī bez lūzumiem.
Aktīvajiem ziemas aktivitāšu baudītājiem mājas aptieciņā vajadzētu atrasties pirmās palīdzības līdzekļiem negaidītām traumām, bet jāatceras, ka uz ielas paslīdēt var jebkurš, arī īstens ziemas prieku nīdējs.

Bez sāpēm neiztikt
Vai trauma gūta, krītot uz ledus vai arī baudot ziemas priekus, to ārstēšana neatšķiras. «Vispirms jānovērtē traumas smaguma pakāpe. Visos gadījumos pirmā reakcija ir sāpes. Traumas mēdz iedalīt vieglās, kas parasti pāriet piecu dienu laikā, vidējās, kad jārēķinās ar piecu līdz desmit dienu ilgām sāpēm, kā arī smagās traumas, kad kustību ierobežojumi ir vairāk par desmit dienām. «Ja šķiet, ka nav kaula lūzuma, trīs dienas var palikt mājās un sāpīgo vietu aprūpēt pats, taču, ja arī pēc piecām dienām sāpes kaut nedaudz nav rimušas, vēlama ārsta konsultācija,» stāsta S.Rozenštoka. Sasitums var pāriet nedēļas laikā, bet sastieptas saites vai sānu saišu plīsums ārstējams krietni ilgāk, turklāt, ja cietušas ceļgala krusteniskās saites, kas parasti notiek slēpojot, visticamāk, būs jārēķinās ar operāciju.

Pirmā palīdzība
Pēc kājas vai rokas sasituma pirmkārt sāpīgajai vietai jāpieliek aukstums – ledus vai sniegs –, tas noņems tūsku, asinsizplūdumu un sāpes, stāsta sporta ārste. Pampums ar laiku parādīsies, bet, cik tas liels būs, atkarīgs no sastiepuma nopietnības. Sāpju remdēšanai var lietot pretsāpju un pretiekaisuma gelus ar atvēsinošu efektu. Kājas potīte, kas parasti cieš visbiežāk, jātur miera stāvoklī nedaudz piepacelta, lai kājas apakšējā daļā nepalielinās tūska. Kājas nevajag turēt arī sakrustotas. «Mēs, sporta medicīnas ārsti, kāju iesakām nedaudz vingrināt, cik vien sāpes to ļauj. Sēžot pēdu nostiepj un atliec. Galvenais, lai muskuļi darbojas, arī tas mazinās tūsku, uzlabos asinsriti un veicinās ātrāku atveseļošanos,» stāsta S.Rozenštoka.

Marles vietā – elastīgā saite
Lai neierobežotu kustību iespējas, sāpošo vietu vajadzētu apsaitēt ar elastīgo saiti, bet ne marles pārsēju. «Saiti vēlams aplikt tikai tad, ja nepieciešams kaut kur nokļūt, piemēram, līdz aptiekai, un arī uz neilgu laiku. To nosaitē «astoņnieka» veidā – ap potīti un pēdu,» rekomendē sporta ārste.
Kā pateikt, vai kāja nav lauzta? S.Rozenštoka skaidro, ka ne vienmēr kaula lūzums ir pamanāms. «Cilvēkam jāmēģina koncentrēties un viegli uzšūpoties uz pilnas sāpošās kājas pēdas. Ja nav nekādas balsta funkcijas un kāju nevar pat lāgā pie zemes piedurt, noteikti nepieciešams veikt rentgena uzņēmumu, jo, ja arī kauls būs tikai iesprādzis, to, visticamāk, vajadzēs fiksēt ar ģipša palīdzību,» piebilst ārste.

Arī krist jāmāk
Krītot var ne tikai traumēt kājas, lūst arī roku kauli. «Parasti tas ir tipiskais plaukstas lūzums virs locītavas, jo plaukstu intuitīvi pašauj zem ķermeņa kritiena laikā. Taču krītot nevajadzētu domāt par somiņu vai iepirkuma maisiņa saturu, bet par to, kā kritiena laikā sadalīt ķermeņa svaru, lai viss smagums nebūtu tikai uz roku vien. Jācenšas svaru sadalīt uz celi, dibenu, roku un citām ķermeņa daļām, protams, sargājot galvu,» mudina ārste.

Zilumi
Pēc trieciena parādījies zemādas asinsizplūdums ir pat vēlams, kas nozīmē – tas neveidosies nekur dziļāk audos. «Viss, kas nāk uz āru, ir labs,» ar smaidu piebilst ārste. Ziluma vietai viņa iesaka pielikt vēsu kompresi un viegli to glaudīt ar kustībām uz augšu, tas veicinās asinsriti un limfas drenāžu bojātajā vietā. Roku vai kāju, kur izveidojusies hematoma, vēlams kustināt, lai asinsizplūdums ātrāk uzsūcas. Šim mērķim var lietot arī celulīta un striju novēršanai paredzētus krēmus. Ārste atzinīgi novērtē tautas metodes, kas mazina tūkumu, piemēram, svaiga kāposta lapa. «Ja zilums ir ļoti liels, sāpīgs un apkārtējā āda apsārtusi, tas ir iekaisis, tad gan pēc palīdzības jāvēršas pie ārsta,» brīdina S.Rozenštoka.
Vēl tautas medicīnā zilumus iesaka mazināt ar zobu pastu. Zinātniska pamatojuma tam nav, taču, tā kā pasta satur atvēsinošo mentolu un novērš smaganu asiņošanu, iespējams, neliels uzlabojums no tās varētu būt. Vismaz padarot košo laukumu mazāk spilgtu. Tie, kam patīk eksperimentēt, asinsizplūdumu var mēģināt mazināt arī ar etiķa šķīduma kompresi, rabarbera vai kāposta lapu.

Smadzeņu satricinājums jāizguļ
Nokrist pareizi, lai nesasistu galvu, ir jāprot, jo bieži vien tādās reizēs pret zemi atsitas arī galva. «Ja pēc tam tā sāp, ir reiboņi, jūtamas asinsspiediena izmaiņas vai slikta dūša, visticamāk, vainīgs būs smadzeņu satricinājums. Ja galva sasista viegli, ieteicams divas trīs dienas mierīgi pagulēt, bet liela smadzeņu satricinājuma gadījumā gultas režīms būtu jāievēro vismaz desmit dienas,» stāsta ārste. Viņa atgādina – ja smadzeņu satricinājumu neizguļ, cilvēkam pat vairākus gadus var regulāri sāpēt galva.   

Citu datumu laikraksti

 • Īsumā

  Biatlons Biatlonisti no Alūksnes startējuši vairākās Pasaules kausa sacensībās. Latvijas vīriešu biatlona izlase, kurā startēja Andrejs ...

 • Alūksnes muzejs top skaistāks

  Alūksnes Jaunajā pilī šobrīd notiek otrā stāva pārseguma siju protezēšana un nomaiņa Alūksnes muzeja izstāžu zālēs, tādēļ janvārī muzeja izstādes un...

 • Gripai nepatīk aukstums Alūksnē

  Ausma Mininga, ģimenes ārste  Varoņus tēlot nevajag Gripa tuvojas, un domāju, ka arī šogad tā garām neies. Cik plaša tā būs, ir ļoti grūti...

 • Tukšie lauki - skarbā realitāte

  Bija saulaina un skaista ziemas diena, kad mani ceļi veda uz Alūksnes novada nostūri Pededzi. Ceļā devos priecīgā noskaņojumā, jo braucu uz rotaļu...

 • Karro komandai - jauns treneris

  Motobraucējs Matīss Karro, kurš pagājušajā gadā Zviedrijā guva smagu traumu, atsācis trenēties. Komanda “STR KTM” novērtējusi līdzšinējo sportista...

 • Uzlabo dzeramā ūdens kvalitāti

  Apes pilsētā tiek īstenots projekts ūdenssaimniecības sakārtošanai, kurā ir pabeigti darbi divās aktivitātēs. Pilnībā no jauna ir izbūvētas dzeramā...