Ziemerietis bebru medībām gatavojas kā karam

Beigusies bebru medību sezona, kas bija noteikta līdz 31.martam. Ziemeru mednieks Imants Auseklis katru sezonu nomedī 10 – 12 bebrus. Tas nozīmē, ka desmit gadu laikā viņa kontā ir vairāk nekā 100 bebru.

Beigusies bebru medību sezona, kas bija noteikta līdz 31.martam. Ziemeru mednieks Imants Auseklis katru sezonu nomedī 10 – 12 bebrus. Tas nozīmē, ka desmit gadu laikā viņa kontā ir vairāk nekā 100 bebru.
I.Auseklis uzsver, ka bebru medībām ir jāgatavojas kā karam. Vispirms ir vajadzīga izlūkošana, kur bebri uzturas. Imants ir ierīkojis sēdekļus vairākos kokos apmēram 2,5 līdz 3 metru augstumā, jo bebriem ir labāka oža nekā suņiem, bet redze un dzirde ir attīstīta tikpat labi. "Pamēģini nu nomedīt bebru, kam ir tik labi attīstīti maņu orgāni! Tas nav viegli, tāpēc vairāk neizdodas nekā izdodas. Ir jāņem vērā vēja virziens. Ja tas pūš no muguras, tad nav cerību nomedīt uzmanīgo bebru," skaidro mednieks.
Turklāt bebrs atceras, kur un kādos apstākļos viņam draudējušas briesmas. Ja bebru apmetnē tiek nošauts viens, tad otru nomedīt tur ir gandrīz neiespējami. "Kad nomedīju bebru, aizgāju nākamajā vakarā paskatīties, bet vairāk tur nevienu nemanīju. Kaut gan tajā būtu jābūt vismaz pieciem bebriem," pamato I.Auseklis.
Martā bebri ir neuzmanīgāki
Vieglāk medīt uz gaidi ir martā vai augustā, jo tad bebri ir neuzmanīgāki un lien laukā no ūdens, kad ir vēl gaišs. I.Auseklis jauno bebru gaļu žāvē vai arī samaļ kotletēm. Tiesa, bebru ādas nav vērts apstrādāt, jo par tām ir niecīga samaksa. "Sliktākas kvalitātes ādas esmu pat sadedzinājis. Tagad divas ir iesālītas, bet nezinu, ko ar tām iesākšu," stāsta I.Auseklis. Ādas ir no nesen nomedītajiem bebriem. Viens bijis vecs, liels un pamatīgs, bet otrs varētu būt pagājušā gada bebrs. Lielākais viņa nomedītais bebrs svēris vairāk nekā 20 kilogramus.
I.Auseklis salīdzina bebru un meža cūku medības uz gaidi - abas esot vienlīdz interesantas. Ne velti no ārzemēm atbraukušie mednieki lūdz viņus aizvest uz bebru medībām, daudzviet Eiropā šo dzīvnieku nav. Arī ziemerietim tas ir vaļasprieks.
Nomedī lauvas tiesu bebru
Imants ir pensionārs, bet daudzi mednieki nevēlas tērēt laiku, enerģiju un naudu bebru medībām. Katram mednieku kolektīvam ir noteikts limits, cik bebru jānomedī. Ar akciju sabiedrību "Valsts meži" slēgtie līgumi paredz, ka par bebru nodarītajiem postījumiem var piedzīt samaksu no medniekiem. I.Auseklis mednieku kolektīvam "Ziemeri 1" ir nomedījis astoņus, bet otram mednieku kolektīvam – divus bebrus. Viņš rēķina, ka limitu sasniegt nebūtu grūti, ja katrs nomedītu kaut vienu bebru. Tas būtu iespējams, ja noteiktu lielāku samaksu par bebru ādām. Tad šo zvēru medības neradītu zaudējumus un ieinteresētu medniekus. Turklāt bebri varētu būt noderīgi ne tikai gaļai, bet arī kažokādām, kas vēl nesen bija ļoti dārgas.
"Man ir divi medību takši, ar kuriem galvenokārt eju medīt jenotus un lapsas, tomēr viņiem patīk arī bebru medības. Rudens pusē, kad ūdens nav vēl auksts, bebrus var medīt, nolaižot uzplūdināto ūdeni. Tad man medīt jāiet gandrīz suņu dēļ, jo tie ļoti gaida šo iespēju. Nelielās upītēs vai grāvjos bebru sacelto aizsprostu nojaukšana un ūdens līmeņa samazināšana ļauj atsegt to alas. Tad suņi var tajās ielīst un izdzīt bebrus," stāsta mednieks.
Vienā komandā ar suņiem
I.Auseklis uzsver, ka tās ir interesantas medības, jo viņš kopā ar suņiem ir komanda. Kopīgi padarīts darbs rada lielāku gandarījumu nekā medības vienatnē. Suns bebru atrod pēc tā specifiskās smakas, bet izdzīt to nav nemaz tik viegli. Tiesa, ne vienmēr izdodas precīzs šāviens, tāpēc ievainots zvērs var mesties virsū sunim. Taksīti Zorro sakoda sašauts bebrs, vajadzēja suni vest pie veterinārārsta. Tā Zorro tika pie divām šuvēm. Otrs suns tika vieglāk cauri, jo acīmredzot citam bebram bija lamatās bojāti zobi.
I.Auseklis lepojas, ka bebru pētnieks un vairāku grāmatu autors Mārtiņš Balodis bijis viņa bioloģijas skolotājs, kad mācījies Drustu pamatskolā. M.Balodis bijis atbraucis uz Alūksnes rajonu, lai redzētu, kādi ir bebru dzīves apstākļi Vaidavas krastos. Protams, var atrast arī daudz labu darbu, par ko bebriem teikt paldies. Tomēr I.Auseklis secina, ka tie ir pārāk savairojušies, tāpēc nodara vairāk posta.

Citu datumu laikraksti

  • Copes kalendārs

    27. – 31.marts Labas copes dienas. Lai rosinātu apetīti tādām zivīm kā brekšiem un raudām pilnīgi pietiek, ja trīs pilienus zemeņu vai „tutti -...

  • Ar tērauda lodi veiksme neiemūk krūmos

    Medījot krūmainā apvidū, bieži vien nākas samierināties ar to, ka dzīvnieks pazūd krūmos, jo svina lode, trāpījusi kādam zaram, pēkšņi maina...

  • Kurā vietā Alūksnē?

    Uz 13.martā publicēto jautājumu pareizi atbildējusi tikai Aiva Bondare no Alūksnes. Attēlā bija redzama ēka Alūksnē, Tirgotāju ielā 13.Uz 13.martā...