Zīmēšana ir kā meditācija

Vienīgi tad, kad būsi pamēģinājis, zināsi, vai tev tas padodas. Tā par savu aizraušanos zīmēt ar akvareļiem saka alūksniete Dinija Sekača (17 gadi). Vēlme tikai pamēģināt rezultējusies ar brīnišķīga talanta atklāšanu un vairākām gleznu izstādēm.
Doma vairāk pievērsties zīmēšanai Dinijai radusies, mācoties 5.klasē, kad kopā ar mammu Daci izdomājušas apmeklēt akvarelista Gunāra Ozoliņa zīmēšanas nodarbības. “Divus gadus zīmēju intensīvi un apmeklēju nodarbības, pēc tam ieturēju pauzi, bet 9.klasē atkal devos uz nodarbībām, un tagad zīmēju bez pārtraukuma. Zīmēju ne tikai ar akvareļkrāsām, bet arī ar zīmuļiem un guašu. Šobrīd gan laika zīmēšanai ir mazāk, jo mācos Balvos, bet visi zīmēšanai nepieciešamie piederumi ir mājās Alūksnē. Esot Balvos, tikai reizēm ko uzskicēju,” stāsta Dinija.

Zīmē siltos gadalaikus
Dinija lielākoties zīmē dabasskatus. “Kad vēl mācījos pie Gunāra, dabasskatus siltās pavasara un rudens dienās devāmies zīmēt dabā. Tagad gan tā nedaru un mājās zīmēju vai nu to, ko esmu redzējusi un kas palicis atmiņā, vai pati savas izdomātas kādas dabas ainavas - tas ir tāds kā fantāzijas lidojums. Labāk izdodas siltie gadalaiki, ziema man ne tik ļoti padodas. Ir gleznas ar ziemas ainavām, bet tie darbi pašai nemaz tik ļoti nepatīk. Varbūt tas tādēļ, ka ziema man nepatīk kā gadalaiks. Vasara, pavasaris un rudens ir priecīgāks laiks, ko var arī atspoguļot zīmējumos. Krāsas ir košākas, skaisti toņi. Ziema ir pārdomu laiks,” teic Dinija. Vienam darbam viņa velta apmēram trīs četras stundas.

Zīmēt var katrs
Dinijas zīmējumi šoziem bija apskatāmi izstādē Alūksnes pilsētas bibliotēkā bērnu literatūras nodaļā. Tomēr tā nebija pirmā Dinijas darbu izstāde. Viņa ar saviem darbiem jau priecējusi bibliotēkas apmeklētājus, izstādes bijušas arī Alūksnes pilsētas sākumskolā un Balvu skolā. Daudzus darbus Dinija uzdāvinājusi sev tuviem cilvēkiem. “Zīmēšanu nedomāju pamest, bet par kādiem sasniegumiem neesmu domājusi. Protams, gribētos savu darbu izstādes arī nākotnē, taču tas nav pašmērķis. Zīmēšana man ir meditācija: palieku mierīga, atslābinos un varu ne par ko nedomāt. Zīmēšana atbrīvo cilvēku,” stāsta jauniete un tieši tādēļ iesaka ikvienam pamēģināt zīmēt – lai atbrīvotos no dienas stresa un arī rutīnas.
“Zīmēt var visi. Protams, ne visiem sanāks vienādi, bet katram būs kaut kas savs. Katrs domā citādāk un arī zīmē citādāk. Tieši tādēļ nevienu darbu nevar saukt par nesmuku vai neizdevušos. Katrā darbā, manuprāt, var ieraudzīt kaut ko skaistu. Mākslu vispār nevar novērtēt ar vārdiem “skaists” vai “nesmuks”, jo katrs domā citādāk,” viņa saka.

Ja pamēģināsi, tad izdosies
Tomēr jauniešu, kuri pievēršas zīmēšanai, nav daudz. “Vismaz manā draugu un paziņu lokā tādu nav daudz. Varbūt viņi to dara, tikai nevienam nestāsta. Tiem jauniešiem, kuri nesaprot, kāds ir viņu īstais virziens un domā - sākt vai nesākt, varu teikt tikai vienu – vajag pamēģināt. Ir jāmēģina, un tad arī izdosies. Šodien, paskatoties uz saviem pirmajiem zīmējumiem, man liekas, ka tie ir šausmīgi darbi, bet ir jāaug un nevajag apstāties darīt. Jāzīmē arvien vairāk, un tad arī sanāks. Nesanāks vienreiz, sanāks otrreiz. Ir jāmēģina! Pirmajās nodarbībās man pašai nelikās, pa padodas zīmēšana, bija jāmācās,” viņa teic.
Jauniete mācās Balvu profesionālajā un vispārizglītojošajā vidusskolā par šuvēju un stilisti. “Kopā ar mammu ilgi domājām, kur es varētu iet mācīties, lai izvēlētā profesija man ne tikai patiktu, bet būtu arī dzīvē noderīga un nebūtu grūtību atrast darbu. Esmu izdarījusi īsto izvēli. Man patīk tas, ko es mācos. Ir interesanti!” stāsta Dinija. Rokdarbi un tērpu darināšana viņu aizrāvusi jau bērnībā. Dinija adījusi cimdus, šuvusi kleitas, pie tam zināšanas viņai sniegusi mamma Dace, kura ir mājturības skolotāja. Par savu izvēli uzreiz pēc 9.klases absolvēšanas doties mācīties uz Balviem Dinija teic, ka ir vieglāk, jo mājas ir tuvāk un pazīstamu cilvēku vairāk.

— Agita Bērziņa

Citu datumu laikraksti

 • No sirds uz sirdi

  No sirds uz sirdi

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ,,Pienenīte” noslēgusies labo darbu nedēļa ,,No sirds uz sirdi…”. Katras grupiņas bērni, bērnu vecāki,...

 • Aicina radīt novada iedvesmas stāstus Latvijas simtgadei

  Sagaidot Latvijas simtgades gadu, Alūksnes novada pašvaldība izsludinājusi novadpētniecības konkursu “Šodiena jau rīt būs vēsture”.Par konkursa tēmu...

 • Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Biedrība “Apes attīstības atbalsta klubs” realizējusi vēl vienu ilgi lolotu sapni par skaistu un labiekārtotu virtuvi Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...

 • Arī palīdzētājiem ir jāpalīdz

  Arī palīdzētājiem ir jāpalīdz

  Dzīvojam pasaulē, kur sabiedrības vajadzības ātri un dinamiski mainās. Tomēr ir lietas, kas paliek svarīgas vienmēr. Visos laikos ir un būs...