Zina, ka bagātība nāk ar uzcītīgu darbu

Zeltiņu pasta nodaļas priekšniece Lilita Gāršniece pieradusi, ka gandrīz visu dzīvi aizvadījusi dzimtajā pagastā Zeltiņos. Viņa lepni saka, ka esot pagasta patriote, lai gan nenoliedz, ka spētu dzīvot arī pilsētā.

Zeltiņu pasta nodaļas priekšniece Lilita Gāršniece pieradusi, ka gandrīz visu dzīvi aizvadījusi dzimtajā pagastā Zeltiņos. Viņa lepni saka, ka esot pagasta patriote, lai gan nenoliedz, ka spētu dzīvot arī pilsētā.
Dīvaini sagadījies, ka Lilita dzimusi ēkā, kur tagad strādā, jo savulaik tajā atradusies slimnīca. Viņa apstiprina, ka laukos cilvēkiem šodien neklājas viegli, arī darbu atrast ir problemātiski. Tomēr Zeltiņos esot jauki cilvēki, kas nezaudē gaišu skatu arī tad, kad neklājas viegli.
"Arī es esmu optimiste, un nav jau nemaz tik slikti šodien dzīvot laukos," laikrakstam stāsta Lilita Gāršniece. Viņa ir emocionāla, arī sarunas laikā Lilitas sejā ik pa laikam smaids mijas ar asarām, kas neviltoti ieslīd acu kaktiņos. Jau piecpadsmit gadus viņas ikdiena saistīta ar darbu pastā, kur Lilita veic nodaļas priekšnieces pienākumus. Par to, ka sākusi strādāt pasta sistēmā, viņai esot jāpateicas iepriekšējai ilggadējai pasta darbiniecei Veltai Samai. "Toreiz strādāju bibliotēkā, kad mani uzaicināja nākt uz pastu. Darbs ar cilvēkiem man patīk," saka Lilita.
Nāk arī pēc dāvanām
1979. gadā absolvējusi Bulduru dārzkopības tehnikumu, kur ieguvusi dārznieces specialitāti. Ar šo darbu iznākusi maza saistība. "Kādu laiku uz pusslodzi strādāju Trapenē, taču tad daiļdārznieka profesija nebija tik aktuāla kā tagad," saka sieviete. Viņai esot grūti spriest, vai gribētu strādāt kādreiz apgūtajā specialitātē, jo esot pieradusi pie darba ar cilvēkiem. "Tagad pasts kļuvis par veikalu, jo tajā ir ne tikai preses izdevumi, bet arī dažādas preces, ko cilvēki īpaši pērk. Man ir patīkami, ja cilvēki dāvanas nāk iegādāties uz pastu, nevis veikalu," apgalvo Lilita.
Ja visus likumus un noteiktās prasības ievērojot, sakārtojot dokumentāciju, tad darbs pastā neesot grūts. "Man jāsaka paldies iepriekšējai pasta nodaļas priekšniecei, kas nodeva savu pieredzi un man palīdzēja uzsākt šo darbu," apgalvo Lilita. Viņa dzirdējusi par gadījumiem no citiem pasta darbiniekiem, ka cilvēki pastā nekaunīgi paņem preses izdevumus, par tiem nesamaksājot. Tādi brīži rada sāpīgas emocijas.
Čīkst tie, kam ir
Viņa piekrīt, ka laukos cilvēki nāk uz pastu arī tādēļ, lai satiktos ar citiem un parunātos. Īpaši to izjūtot pastnieki, kas, nesot pasta sūtījumus uz mājām vecāka gadagājuma cilvēkiem, nereti aizkavējas garākās sarunās. "Esmu ievērojusi, ka laukos bieži vien čīkst tie, kam materiāli nemaz neklājas tik grūti. Pensionāres, kas iztiek tikai no pensijas, ir dzīvespriecīgas. Zinu sievieti, kas ir ļoti slima, taču viņa neizrāda, ka viņai ir grūti. Patīkami ir satikties ar šādiem cilvēkiem. Reti kurš vecāka gadagājuma cilvēks uz pastu atnāk ar negatīvu enerģiju," spriež pasta nodaļas priekšniece.
Pirms vairākiem gadiem piedalījusies pagasta komisijas, kas izvērtējusi sakoptākās sētas, darbā. Tad Lilita vēlreiz pārliecinājusies, ka Zeltiņos ir atsaucīgi un labi cilvēki. Tikai pāris mājās komisija raidīta projām. Viņa pati piederot pie cilvēkiem, kas atklāti pasaka, ko domā. Nespēj samierināties, ja kāds darbā nepatiesi apvaino. Nepatīk lišķi un tādi, kam dzīvē galvenā vērtība ir nauda.
Bija vairākas traģēdijas
Lilitai nav veidojusies veiksmīga ģimenes dzīve. Viņa priecājas, ka tagad ieguvusi mīļu draugu Gunāru. Lilita atklāj, ka savulaik bijušas traģēdijas, kad aizgājuši bojā vairāki viņai tuvi cilvēki. Savulaik kāds gaišreģis vēstījis, ka Lilitas dzimtai izsenis esot uzlikts lāsts, ko vajagot noņemt. Lilita nāk no desmit bērnu ģimenes, kurā bijusi visjaunākā. Pati izaudzinājusi četrus bērnus - vecākā meita Marika, kurai šogad paliks 25 gadi, patstāvīgi cīnās pa dzīvi. Kasparam ir 20 gadi, viņš absolvēs Apes arodvidusskolu. Jaunākie ir piecpadsmitgadīgais Raitis, kas pavasarī absolvēs Zeltiņu pamatskolu, un ceturtklasniece Amanda, kura ir desmit gadus veca. "Bērniem pašiem jāizvēlas, ko tālāk darīt. Vecāki nevar uzspiest, ko mācīties," uzskata Lilita.
Vai Lilita tic liktenim? Viņa nezinot. Neticot horoskopiem. Piekrīt tikai vienai patiesībai, kas horoskopā teikta par Mežāžiem. Viņi nespējot kļūt bagāti bez darba. "Tā arī ir, ka viss nāk ar smagu darbu. Tiem Mežāžiem, kurus pazīstu, tā ir. Arī Raimonds Pauls un Aigars Fadejevs dzīvē sasniegumus guvuši, uzcītīgi strādājot," secina Lilita.
Katram vajag māju
Lilita atzīst, ka mājās ar daiļdārzniecību neiznākot daudz nodarboties. "Nav jau brīva laika, lai varētu stādīt plašas puķu dobes un veidot daiļdārzu. Puķu man ir maz, zinu, ka tās jāpaspēj izravēt. Pie mājas pārsvarā audzēju dekoratīvos krūmus, tie ir mana vājība. Arī zālienu, ko var ērti ar tehniku nopļaut,"" saka Lilita. Viņa uzskata, ka katrs latvietis sirdī vēlas savu māju. "Tie nav īsti latvieši, kam patīk klīst apkārt. Latvietim raksturīgs privātīpašnieciskums," apgalvo sieviete. Pagājušā gada nogalē pagasta dāmu kluba dalībniecēm Lilita mācījusi veidot dažādas kompozīcijas, liekot lietā savulaik tehnikumā iegūtās zināšanas un fantāziju. Arī pati labprāt pilnīgotu zināšanas šajā jomā.
Aplīmē ar gružiem
"Floristika ir jauns novirziens. Agrāk taču neveidoja adventes vainagus. Bulduros mācīja veidot romiešu vainagus," bilst Lilita. Viņa atzīst, ka floristikai vajagot daudz dažāda materiāla, ko lauku cilvēki nevar atļauties iegādāties. "Rosināju dāmu kluba dalībnieces kompozīciju veidošanai izmantot vienkāršus materiālus, kas atrodami mājās. Tā var būt tukša vīna pudele, kas aplīmēta ar siena gružiem, var izmantot arī sūnas. Labi izskatās balzama pudele, kas vietām rotāta ar putuplastu," stāsta Lilita. Viņa priecājas, ka nedaudz apguvusi arī dāvanu iesaiņošanas prasmes. Tagad viņas darbavietā galdu rotā pašas veidota kompozīcija gaidāmajai Valentīndienai. Vienkārša un mīļa. Ar sarkanām sirsniņām. Lilitai patīkot gaidīt šos svētkus, jo kas var būt skaistāks, ja cilvēki cits citam dāvā mīlestību.

Citu datumu laikraksti

 • Gūst enerģiju no masāžas

  Alūksnes klubiņa “Optimisti” dalībnieces savās tikšanās reizēs ne tikai nodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu, bet arī viena otrai veic...

 • Uzņēmumus dibina vairāk

  Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni uzņēmumi, bet likvidēti - 27.Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni...

 • Pilsētā būs četri vēlēšanu iecirkņi

  Alūksnes pilsētas dome nolēma noteikt 12.jūnijā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām četras vietas, kur atradīsies vēlēšanu iecirkņi.Alūksnes...

 • Lems par finanšu sadali

  Alūksnes rajona padomes sēdē rīt lielākā daļa no 17 darba kārtības jautājumiem paredz lemt par finanšu sadali 2004.gadā, kā arī darba grupu izveidi...

 • Ir daudz paveikts pilsētas labiekārtošanā

  Pērn Alūksnē paveikti daudzi darbi pilsētas labiekārtošanā. Infrastruktūras veidošanā ieguldīts gandrīz miljons latu.Pērn Alūksnē paveikti daudzi...

 • Aicina pusdienot arī iedzīvotājus

  Alūksnes Valsts ģimnāzijas ēdnīcā un kafejnīcā par ēdināšanu rūpējas SIA “Unti”. Tā uzvarēja pagājušā gada nogalē rīkotajā konkursā, tāpēc var...