A. Baštiks aicina ieviest drošības stundu

Izglītības satura un eksaminācijas centra (ISEC) paziņojumu par to, ka nevajag ieviest atsevišķu drošībai veltītu mācību stundu, Bērnu un ģimenes lietu ministrs A.Baštiks uzskata par nepārdomātu: „Zināšanām par apdraudējumiem, kas skolēnu var pavadīt gan mājās, gan ārpus tām - ceļā uz skolu, baseinu, pulciņu, ir jābūt ikvienam skolēnam, īpaši tiem, kuri pirmo gadu uzsāk skolas gaitas."

Svarīgi ir laikus stāstīt ne vien bērniem, bet arī viņu vecākiem par bērna personisko drošību, piemēram, par saskarsmi ar nepazīstamiem cilvēkiem, par to, kā sevi pasargāt uz ceļa, kā arī par ierīcēm, kas var apdraudēt vai apdraud (tostarp sadzīves tehnika, elektrība, gāze) bērna veselību un pat dzīvību. Ne vienmēr šīs prasmes tiek iemācītas ģimenē, tāpēc ir būtiski pamatlietas apgūt skolā.

„Situācija, ka gandrīz katru dienu kāds bērns cieš vai pat iet bojā, ir dramatiska," atzīst Baštiks un piebilst, „tāpēc drošības mācība ir svarīga, lai maksimāli samazinātu traumas guvušo un bojā gājušo bērnu skaitu."

Saskaņā ar Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūras datiem 2007.g. 1. pusgadā traumas guva 847 bērni vecumā no 0 - 9 gadiem, bet 2008. gada šādā pat laika periodā - 1016! Ceļu satiksmes drošības direkcija informē, ka šā gada septiņos mēnešos ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo cilvēku skaits ir samazinājies par 20,5 % nekā pērn šādā pat laika posmā, tomēr nav izdevies samazināt uz ceļiem bojā gājušo bērnu skaitu - septiņos mēnešos ir gājuši bojā seši bērni līdz 14 gadu vecumam, no kuriem trīs bija gājēji.

„Acīmredzot, šobrīd spēkā esošie ISEC izstrādātie un vārdos skaisti aprakstītie izglītības standarti nesasniedz mērķi," norāda Baštiks.

"Pirms tam ziņots, ka vasarā centrā "Dardedze" durvis vēra Latvijā pirmā Džimbas drošības skoliņa bērniem vecumā no četriem līdz septiņiem gadiem. Džimbas drošības skoliņas mācību programmas laikā, kas ilgst četras dienas, caur rotaļām, rokdarbiem, dziesmām, stāstiem un filmām bērniem tiek mācītas personīgās drošības iemaņas un prasmes saskarsmē gan ar pieaugušajiem, gan vienaudžiem, arī ar svešiem un pazīstamiem cilvēkiem," stāsta  Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Sabiedrisko attiecību departamenta direktora vietniece Inguna Potetinova.

Viņa stāsta, ka interneta mājaslapā www.dzimba.lv gan bērni, gan pieaugušie var iegūt plašu informāciju par ikdienā ļoti svarīgajiem drošības jautājumiem - šeit pieejamas interaktīvas izglītojošas spēles, mīklas, video un audio ieraksti, bukleti, raksti un citi materiāli, kā arī sniegta iespēja piedalīties diskusijās.

Informācija par bērnu drošību, ir pieejama arī ministrijas mājaslapā www.bm.gov.lv. Jānorāda, ka atkārtoti ir izdotas brošūras "Drošība mājās", "Drošība ārpus mājas" un "Jūties droši", kurās par drošības jautājumiem tiek stāstīts vieglā un bērniem uztveramā valodā. Tās var saņemt ministrijā, Rīgā, Basteja bulvārī 14, sīkākai informācijai zvaniet 67 35 64 82.

Latvijas ziņas