Aicinās valdību paātrināt bezvēsts pazudušo bērnu dežūrtālruņa ieviešanu Latvijā

Rīga, 13.aug., LETA. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) nākamnedēļ plāno Bērnu un ģimenes lietu ministrijā (BĢLM) iesniegt informatīvā ziņojuma projektu, lai aktualizētu jautājumu par bezvēsts pazudušo bērnu dežūrtālruņa ieviešanu Latvijā, aģentūru LETA informēja VBTAI priekšnieces vietniece Anita Gotharde.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) lēmumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm bija jāveic visi nepieciešamie pasākumi, lai no 2007.gada 31.augusta kompetentais valsts regulators varētu piešķirt numuru 116 000, kas kalpotu kā dežūrtālrunis ziņošanai palīdzības dienestiem par pazudušajiem bērniem. Savukārt līdz 2008.gada 29.februārim bija jāveic pasākumi, lai varētu piešķirt numuru 116 111, kas attiecīgi kalpotu kā bērnu palīdzības tālrunis.

Latvija ir viena no trīs ES dalībvalstīm, kurā minētie tālruņa numuri vēl nav pat publiski pieejami, un ir jau saņēmusi EK brīdinājumu par nepieciešamību pēc iespējas ātrāk rezervēt bērnu drošībai domātos dežūrtālruņa numurus.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja VBTAI Juridiskās nodaļas vadītāja Andra Reinfelde, VBTAI uzskata, ka jautājums par abu minēto tālruņa numuru ieviešanu Latvijā ir ļoti aktuāls, tomēr VBTAI kā padotības iestāde bez ministriju palīdzības nav spējīga jautājumu tālāk risināt.

Viņa norāda, ka VBTAI pirmoreiz šo jautājumu aktualizējusi jau 2007.gada augustā, tomēr tā turpmākā virzība apstājusies neskaidrās pakalpojumu sniedzēju pieteikšanās kārtības dēļ uz tobrīd jau apstiprināto numuru 116000, kā arī uz apspriešanā esošo numuru 116111 un jautājuma konceptuālai risināšanai 2007.gada septembrī aicinājusi iesaistīties BĢML.

Pēdējo reizi šis jautājums skatīts Nacionālā numerācijas plāna ietvaros Ministru kabineta 25.maija sēdē un atlikts. Reinfelde uzskata, ka pat tad, ja numerācijas plāns tiks apstiprināts, nav skaidrs, vai valdība vispār šī numura ieviešanu finansēs un, ja finansēs, - kas nodrošinās pakalpojuma sniegšanu.

VBTAI uzskata, ka, izņemot tālruņa darbības nodrošināšanu naktīs, šobrīd bez papildu ieguldījumiem ir iespējams nodrošināt abu tālruņa darbību, un pauž gatavību uzņemties gan bezvēsts pazudušo bērnu dežūrtālruņa, gan palīdzības tālruņa apkalpošanu, tomēr nenoliedz, ka šī pakalpojuma sniegšanu varētu uzņemties arī kāda nevalstiskā organizācija.

Latvijas ziņas