Ārsti aicina Jaungada svinībās īpaši pieskatīt bērnus

Tuvojoties gadu mijai, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti aicina vecākus īpašu uzmanību pievērst savu atvašu pieskatīšanai un svētku organizēšanai, aģentūru BNS informēja slimnīcā.

Mediķi uzsver, ka svētkos īpaši apdomīgi vajadzētu rīkoties ar karstiem ēdieniem un dzērieniem, kuri tiek gatavoti svinību galdam un kurus mazuļi var noraut no galda un uzliet sev virsū. Tādēļ īpašu uzmanību vajadzētu pievērst bērniem virtuvē, kad tiek gatavoti ēdieni pie karstas plīts, ceptas piparkūkas vai pīrāgi. Bērnus gatavošanā vēlams iesaistīt tikai brīžos, kad nav apdraudējuma viņu veselībai, piemēram, dekorēt jau izceptas piparkūkas vai ar otiņu nolakot vēl neizceptus pīrādziņus.

Svētku gardumus vajadzētu gatavot tikai uz tālākajiem plīts riņķiem, bet galvenais - paredzēt bērnu darbības vienu soli uz priekšu un neatstāt viņus bez uzraudzības.

Pieaugušie arī aicināti apdomīgi rīkoties ar pirotehniku, skaidrojot bērniem iespējamos riskus, kas saistīti ar negaidīti pēkšņu spridzekļu aizdegšanos un iespējamām traumām, neatstāt bērnus bez uzraudzības svētku uguņošanas laikā. Mediķi arī uzsver, ka nereti svētku uguņošana rada paniku mājdzīvniekos un viņu uzvedība mēdz būt neprognozējama, tāpēc tos uz brīdi ieteicams turēt slēgtās telpās, lai novērstu traumas bērniem.

Ārsti iesaka bērniem samērīgi lietot svētku našķus, piemēram, mandarīnus, konfektes un riekstus, kas nereti bērniem rada alerģijas un gremošanas traucējumus.

BKUS norāda, ka slimnīcā arvien ārstējas daudz mazuļu ar apdegumiem - katru dienu apdegumus gūst viens bērns. Vislielākais apdegumu skaits ir vecuma grupā līdz divu gadu vecumam, galvenokārt no karstiem šķidrumiem - ēdiena, dzērieniem un ūdens.

Pērn gan Jaunā gada, gan Ziemassvētku brīvdienās BKUS neatliekamās palīdzības nodaļā pēc palīdzības vērsās apmēram 500 bērnu. Slimnīcas ārsti palīdzību sniedza bērniem ar paaugstinu temperatūru, klepu, alerģijām, vēdera sāpēm, kā arī dažādām traumām. Jaungada brīvdienās gūto traumu skaits pērn palielinājās uz pusi, salīdzinot ar Ziemassvētkiem. Traumas gūtas, krītot no ragaviņām, neuzmanīgi rīkojoties ar pirotehniku, slēpojot, kā arī gūstot ar ziemas sezonu nesaistītas traumas.

Latvijas ziņas