ASV bezvīzu režīmu ar Latviju ievieš no 17.novembra

Latvijas un ASV bezvīzu režīms stāsies spēkā no 17.novembra. Par to šodien preses konferencē paziņoja ASV iekšējās drošības ministrs Maikls Čertofs, kurš ieradies Rīgā, lai apsveiktu Latviju ar veiksmīgu ASV bezvīzu programmas pievienošanās sarunu noslēgšanu.

Pēc Latvijas un ASV abpusējā bezvīzu režīma spēkā stāšanās tūrisma vai biznesa nolūkos Latvijas pilsoņi, kas saņēmuši biometrisko pasi un Elektroniskās ceļošanas atļaujas (ESTA) sistēmas apstiprinājumu, varēs doties uz ASV bez vīzas.

ASV bez vīzas drīkstēs uzturēties 90 dienas, tādēļ, arī izbraucot no ASV, tiks veikta reģistrācija.

ASV vēstniecības Latvijā konsuls Stīvens Frāms iepriekš žurnālistiem skaidroja, ka ar tūrismu domāti privāti braucieni, tostarp tādi, kuru laikā plānots apmeklēt ģimenes locekļus. Savukārt ar biznesa braucieniem domāti tādi, lai tiktos ar biznesa partneriem vai piedalītos uzņēmēju konferencēs.

Lai pieteiktos globālā tīmekļa sistēmas ESTA atļaujai, vietnē "https://esta.MRB.dhs.gov/" jāatbild uz visiem uzdotajiem jautājumiem. Lai dotos uz ASV, ESTA apstiprinājums būs nepieciešams obligāti. Arī bērniem neatkarīgi no vecuma būs jāsaņem atsevišķs ESTA apstiprinājums.

Lai aizpildītu ESTA iesniegumu, ceļotājam angļu valodā jāsniedz biogrāfijas dati, tostarp vārds, uzvārds, dzimšanas datums un pases dati, kā arī ja ir zināma ceļojuma informācija, piemēram, lidojuma reisa numurs un galamērķa adrese ASV.

Būs arī jāatbild uz jautājumiem par infekcijas slimībām, arestiem un notiesāšanu par noteiktiem noziegumiem, kā arī iepriekšējo vēsturi saistībā ar ASV vīzas atteikumu vai deportāciju.

Pieteikties ESTA varēs jebkurā laikā, tomēr, lai atvieglotu ESTA saņemšanas procesu, ieteicams pieteikties ESTA ne vēlāk kā 72 stundas pirms izbraukšanas. Ja pēc ESTA apstiprināšanas mainās iesniedzēja galamērķa adrese vai maršruts, tad šī informācija jāatjauno ESTA sistēmas interneta lapā.

Reģistrēšanās ESTA ir bez maksas, tā tiek pieprasīta un saņemta elektroniski.

Tomēr ESTA apstiprinājuma saņemšana nedod pilnīgu garantiju, ka personai ir atļauta iebraukšana ASV. Visos gadījumos ASV Muitas un robežsardzes biroja darbinieki par ielaišanu lemj ASV robežkontroles punktos.

Gadījumā, ja personas iesniegums ESTA tiks noraidīts, pastāv iespēja vērsties ASV vēstniecībā ar vīzas pieprasījumu. Arī aviokompānijām, kas nodrošina braucienus uz ASV, būs dati par ESTA apstiprinājumu, proti, ja tāda nebūs, persona netiks ielaista lidmašīnā. Ierodoties lidostā, vēlreiz tiks pārbaudīts elektroniskais apstiprinājums, kā arī noņemti pirkstu nospiedumi. Tad atbildīgās amatpersonas lems, vai persona drīkst iebraukt ASV.

Ceļošanai uz ASV nepieciešama biometriskā pase. Taču būs derīgas arī no 2007.gada 20.novembra līdz 2008.gada 15.septembrim izdotās pases, kurās nav iekļauti pirkstu nospiedumi. Ar vecā parauga Latvijas pilsoņu pasēm, izdotām no 2002.gada 1.jūlija līdz 2007.gada 19.novembrim, var ceļot uz ASV, saņemot vīzu ASV vēstniecībā.

Jau ziņots, ka ASV prezidents Džordžs Bušs 17.oktobrī paziņoja par bezvīzu režīma ieviešanu ar Latviju, Lietuvu, Igauniju, Slovākiju, Ungāriju, Čehiju un Dienvidkoreju.

Lietuvas un Čehijas amatpersonas jau paziņojušas, ka ASV bezvīzu režīms šīm valstīm tiks ieviests no 17.novembra.

Latvijas ziņas