Cik upuru ir tavā apģērbu kolekcijā? 2

Nodibinājums "Dzīvnieku drauga fonds" sadarbībā ar fotogrāfu Sergeju Kondrašinu, iestājoties ziemas sezonai, tradicionāli organizē akciju kažokzvēru aizsardzībai. 6.decembrī Fonds plāno piketu pie apģērbu veikala "Punto".

"Vai tiešām mēs joprojām domājam, ka kažoks ir obligāts mūsu klimatiskajos apstākļos un tā ir stilīga, patīkama un skaista lieta? Vai tomēr cilvēku apziņā ienāk jaunas vēsmas, ka kažoki ir ciešanas, neaprakstāmas sāpes un mokoša nāve? Akcijas organizētāji simboliski jautā ikvienam: "Cik upuru ir tavā apģērbu kolekcijā?", tādējādi atkal liekot padomāt par apģērbu izvēli, saudzējot, saglabājot dzīvnieku dzīvības," norāda Solvita Vība.

Katru gadu zvēraudzētavās mirst 31 miljons dzīvnieku – 26 miljoni ūdeļu, 4,5 miljoni lapsu, 2 miljoni suņu un kaķu, 250 tūkstoši šinšillu, 150 tūkstoši sabuļu, 100 tūkstoši sesku, 100 tūkstoši jenotsuņu. Katrā no audzētavām parasti tiek turēti tūkstošiem dzīvnieku. Dzīvnieku turēšanas metodes audzētavās ir vērstas uz peļņas maksimizēšanu, par ko visvairāk „maksā” paši dzīvnieki.
Audzētavā dzīvnieki pastāvīgi dzīvo bailēs, stresā, bieži vien bez veterinārmedicīniskās palīdzības un aprūpes. Tā kā kažokādu industrijā galvenais ir saglabāt ādas kvalitāti, tiek pielietotas visnežēlīgākās dzīvnieku nogalināšanas metodes - ģenitālais elektrošoks, mugurkaula pārlaušana, gāzes kameru izmantošana. Dažreiz dzīvnieki tiek vienkārši apdullināti un āda tiek novilkta, kamēr dzīvnieki joprojām ir dzīvi.
Lai izgatavotu vienu kažoku ir nepieciešams nogalināt: 10-24 lapsas, 20-30 jenotus, 26-34 nutrijas, 30-40 oposumus, 30-60 ūdeles, 40-60 caunas, 60-80 sabuļus, 100-400 vāveres, 130-200 šinšillas, 180-240 sermuļus.

65% audzētavu atrodas Ziemeļeiropā, 11% - Ziemeļamerikā un pārējās - citās pasaules valstīts - Argentīna, Ķīnā un Krievijā. Latvijā ir reģistrētas 15 kažokzvēru audzētavas.
 "Dzīvnieku drauga fonds" ir aicinājis akcijai pievienoties arī apģērbu tirdzniecības firmas/veikalus, kuri pircējiem nepiedāvā kažokādu izstrādājumus. Uz aicinājumu ir atsaucies apģērbu veikalu tīkls "Jack and Jones", kas ir piekritis izvietot visos firmas veikalos Latvijā Fonda akcijas plakātus un informatīvos materiālus.
 „Dzīvnieku drauga fonds” 1.demebrī ir nosūtījis vēstuli Zemkopības ministram M.Rozes kungam ar lūgumu LR Zemkopības ministrijai, plānojot 2009.gada uzdevumus tiesību aktu jaunrades jomā, ietvert uzdevumu sagatavot Ministru kabineta noteikumu projektu par labturības prasībām kažokzvēru audzētavās, jo pašreiz Latvijā nav šo dzīvnieku aizsardzības tiesiskā regulējuma.

Komentāri 2

Jana Zilkalne

Manā apģērbu kolekcijā ir viens kažoks no lapsām un vēl daži aksesuāri:)...nu un? Neesmu jau pati medījusi.... Kas ir lapsa salīdzinājumā, piemēram, ar vāveri vai retas sugas kaut kādu dzīvnieku? Katrā gadījumā ir aukstajā ziemā silts nekā dermantīna mētelītī:)

pirms 12 gadiem, 2008.12.08 22:35

Igors

Kaut kāds murgs! Tad jau jāaizstāv ir visi dzīvnieki un akcijas rīkotājiem jāuzprasa: cik upuru ir viņu vēderos?

pirms 12 gadiem, 2008.12.05 21:00

Latvijas ziņas