Cilvēki paši varēs veikt sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 9

Lai cilvēki paši varētu veikt iemaksas pensiju apdrošināšanai, ja darba devējs nebūs veicis likumā noteiktās sociālās iemaksas, Labklājības ministrija ir sagatavojusi jaunus noteikumus.

LM izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts "Noteikumi, termiņi un kārtība, kādā persona veic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai" ceturtdien, 24.februārī, izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē. Projekts vēl jāsaskaņo ar citām ministrijām un jāapstiprina valdībā, informē Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče.

Noteikumu projekts paredz, ka cilvēkam, kuram darba devējs laikā no 2011.gada 1.janvāra nebūs veicis likumā noteiktās sociālās iemaksas, būs iespēja 3 mēnešu laikā pašam brīvprātīgi veikt iemaksas savas pensijas apdrošināšanai.

Lai aprēķinātu vecuma pensiju un noskaidrotu, vai darba devējs no šā gada janvāra ir veicis sociālās iemaksas, cilvēkam būs jādodas uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA). Gadījumā, ja sociālās iemaksas nebūs veiktas, cilvēks pats varēs izvēlēties veikt šos maksājumus. Šādā gadījumā VSAA informēs cilvēku par neiemaksāto summu un norādīs kontu, uz kuru un kādā laika periodā attiecīgie maksājumi būs jāveic.

Cilvēka brīvprātīgi veiktās iemaksas pensijas apdrošināšanai palielinās cilvēka pensijas kapitālu un tās ņems vērā vecuma pensijas piešķiršanā un aprēķināšanā.

Vienlaikus ir paredzēti vairāki gadījumi, kad brīvprātīgi veiktās iemaksas būs iespējams atmaksāt. Piemēram, ja darba devējs pats būs veicis sociālo iemaksu parāda nomaksu vai arī cilvēkam nebūs tiesību uz valsts pensiju nepietiekama apdrošināšanas stāža dēļ.  

Atgādinām, ka no 2011.gada 1.janvāra cilvēks ir sociāli apdrošināts pensijas aprēķināšanai, ja sociālās iemaksas ir veiktas faktiski. Savukārt līdz 2010.gada 31.decembrim likums Par valsts sociālo apdrošināšanu noteica, ka cilvēks ir sociāli apdrošināts  no dienas, kad tas ieguvis darba ņēmēja statusu, neatkarīgi no tā, vai faktiski bija veiktas sociālās iemaksas.

Cilvēka vecuma pensijas apmēru neietekmēs laika periods līdz 2010.gada 31.decembrim, kurā darba devējs nebūs faktiski veicis valsts sociālās iemaksas.

Komentāri 9

Maksājiet gan un pēc tam kad būs pensija ,tad nolems cik J ums noņemt.

pirms 10 gadiem, 2011.03.02 15:08

ko vēl var izdomāt, lai dzīvi padarītu šaušalīgāku... šai rakstā atspoguļojas vienkārša dilēma - kāda velna pēc valstij cīnīties arsoc.nodokļa nemaksātājiem, lai ierindas pilsonis pats lauž kaklu, viņam taču to vajag...hi hi. kad valstij vajadzēs tad ādu novilks no mazā cilvēciņa ar uzviju ar jebkāda likuma palīdzību. ; princips vienkāršs kepurojies kā māki, mums galvenais starptautisko aizdevēju teiktais...

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 20:51

lazda

Vai tiešām kāds vēl tic, ka šai valstī jebkas tiek izdomāts kam citam nekā izkrāpšanai no plānā gala?

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 15:03

HI-hi-hi

Ar tiem diviem latiem, ko gatavojas noņemt pensionāriem, nepietiek. Skat, makani, ko vēl safunktierējuši! Maksājiet, maksājiet, gan jau izdomāsim, kā noņemt... vai arī, cerams, tik ilgi kā līdz pensijai nenovilksiet.

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 15:02

suņa murgi

Tie augšgala pamuļķiem pilnīgi šībers aizgājis ciet! Ar šito likumu viņi pasaka, ka darba devējs DRĪKST nemaksāt soc nodokli, bet darba ņēmējs to vienkārši nemaksās, jo reti kurš nodzīvo līdz 70 gadiem, rezultātā ar šito likumu augšgala pamuļķi totāli sagrauj sociālo būdžetu, sak, iešauj sev kājās, rokās un galvā arī....Muļķu, zaļu, korumpantu un parazītu valsts.

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 14:59

zaķis

pensijas tak būšot tik no 70 gadiem...
nu nē, es labāk dzīvoju šodienai
tāpat izzags, cieti

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 14:00

hopā

tad sanāk, ka ar likumu atļaus nemaksāt nodokļus...vai tur kāda darba devēja atbildība arī paredzēta...

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 12:12

vietējais

Gaužām šaubīgs tas pasākums izklausās... Kā saprast, ka iemaksas drīkstot veikt tikai trīs mēnešu laikā? Tad jau sanāk, ka, ja pat kāds gribētu maksāt, viņam nepārtraukti jātrobelē VID vai VSAA, lai zinātu, vai viss ir samaksāts. Gadījumā kā TV rādītājā sižetā par LPP/LC darbinieku, kurš par nenomaksātiem nodokļiem nejauši uzzinājis pēc pāris gadiem, tad laikam nekā... Ā, un vēl- ja uzņēmums ir nomaksājis daļu nodokļa summas- kuriem darbiniekiem to pieskaitīs un kuriem nē?

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 11:22

sancis

Un no kādas naudas tad lai izdarītu tās iemaksas, ja algas nav....vai tad tā būtu likumīga cilvēku krāpšana...sak, strādā vien, bet galā par sevi maksā pats, ja nauda ir...

pirms 10 gadiem, 2011.02.28 10:36

Latvijas ziņas