Degvielas cena varētu nokrist līdz 50 santīmiem

Ja pasaules naftas tirgū cenas turpinās kristies, degvielas cena Latvijas degvielas uzpildes stacijās (DUS) varētu nokrist līdz 50 santīmiem par litru, intervijā "TV24" norāda "Parex Asset Management" Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis.

"Ja mēs pieņemam, ka šīs cenas pasaulē no pašreizējiem 65-70 dolāriem par naftas barelu aiziet līdz 50, tad benzīna cena Latvijas DUS varētu nokrist līdz 50-55 santīmiem par litru," sacīja Vaikulis.

Kā skaidroja eksperts, galvenais atskaites indikators ir benzīna piegādes cenas Eiropā. Tām tiek piemērotas Mažeiķu naftas rūpnīcas vairumtirdzniecības cenas vai, sliktākajā gadījumā, lielie tirgotāji degvielu pērk Eiropā un ved uz Latviju. Svarīgākais jautājums šajā gadījumā ir, kas notiks ar cenām Eiropā.

Savukārt "Latvija Statoil" degvielas produktu kategorijas vadītājs Kaspars Skrābāns norāda, ka benzīna tirgus šā gada astoņos mēnešos ir samazinājies par 8,7%. Tas ir viens no faktoriem, kas degvielas atlikumiem neļauj ātrāk tikt pārdotiem, līdz ar to arī neļauj ātrāk uzpildīt tvertnes ar lētāku degvielu.

Par degvielas tirgotāja "Neste Latvija" ģenerāldirektoru nesen kļuvušais Kristians Hallunds intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" prognozē, ka drīz varēsim baudīt mērenu degvielas cenu.

Viņš akcentē: lai gan nākotne ir neskaidra, fundamentālu iemeslu, lai naftas un līdz ar to degvielas cena atkal kāptu, neesot.

Hallunds atzīst, ka cenas Latvijas degvielas uzpildes stacijās ir kritušās ievērojami, it sevišķi pēdējo nedēļu laikā.

"To, protams, ietekmē fakts, ka ir kritušās jēlnaftas cenas. Bet pēdējā laikā cenas ir samazinājušās arī naftas produktu tirgū, kurā cenas nav tieši atkarīgas no jēlnaftas cenas. Mēs pērkam benzīnu un dīzeli par pasaules tirgus cenām. Tas nozīmē, ka mēs šo kritumu novedam arī līdz degvielas uzpildes staciju cenām. Es nedomāju, ka mēs redzēsim tādas jēlnaftas cenas, kādas bija šī gada vidū, - domāju, ka tās paliks zem 100 dolāriem par barelu. Tas nozīmē, ka ilgtermiņā nebūs arī tāda spiediena uz naftas produktu cenām. Protams, produktu cenas ir ļoti atkarīgas no ASV, kas ir lielākais naftas produktu tirgus pasaulē. Bet, tā kā var gaidīt, ka tur būs sava veida recesija un patēriņš, visdrīzāk, neaugs, domājams, būs iespējams uzturēt cenas zemā līmenī," skaidro uzņēmējs.

"Neste Latvija" ģenerāldirektors būtu pārsteigts, ja atkal notiktu degvielas cenu kāpums: "Pasaule, protams, ir neprognozējama, bet es neredzu nekādus fundamentālus iemeslus, lai naftas cenas atkal kāptu. Un produktu cenas turpinās krist. Tāpēc es domāju, ka patērētāji varēs izbaudīt mērenu cenu."

Latvijas ziņas