Drošība Adventes laikā

Svētdien tiks atzīmēta Pirmā Advente. Cilvēkiem tas ir miera un klusuma laiks, bet ugunsdzēsēji glābēji to sagaida ar bažām, jo decembrī gandrīz katru dienu notiek ugunsgrēki, kuru iemesls ir bez uzraudzības atstāta degoša svece. Sveču izmantošana mūsu mājās kļūst aizvien populārāka. Tās tiek izmantotas gan svētku noskaņas radīšanai, gan relaksācijai atpūtas brīžos, tāpat brīžos, kad pēkšņi tiek atslēgta elektrība, sveces sniedz mums gaismu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem ar uguni adventes laikā.
Lai neizceltos ugunsgrēks, dedzinot sveces, jāievēro šādi noteikumi:

*Pirms sveces aizdegšanas, atbrīvo to no visa veida iepakojuma, ja klāt ir pievienota lietošanas pamācība, noteikti izlasi un ievēro to;

*Vienmēr sveci novieto uz nedegošas virsmas. Nekad nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;

*Esi īpaši uzmanīgs ar lielajām dekoratīvajām svecēm, no kurām var stipri sakarst galda virsma;

*Pārliecinies, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties;

*Svečturim ir jābūt stabilam, lai tas nevarētu apgāzties, tādēļ tas jāizvēlas atbilstoši sveces lielumam un formai;

*Nenovieto sveces audumu, aizkaru un mēbeļu tuvumā;

*Uzmani, lai telpā, kur deg sveces, nerastos caurvējš;

*Sveces degli regulāri apgriez, nepieļauj svešķermeņu iekļūšanu izkusušajā parafīnā.

*Nepieļauj liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo tas var saplīst;

*Uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;

*Starp degošām svecēm vienmēr atstājiet vismaz 10 cm atstarpi;

*Dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai, jo to iekšpusē esošie dekoratīvie elementi var uzliesmot;

*Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi;

*Dodoties prom vai pirms gulētiešanas pārliecinies, ka svece ir nodzēsta!

Adventes laikā tiek dedzinātas arī sveces, kas novietotas vainagā. VUGD aicina neatstāt bez uzraudzības adventes vainagā iedegtas sveces, kā arī pārliecināties, ka vainags nav novietots tuvu viegli uzliesmojošiem priekšmetiem. Arī paši vainagi pārsvarā ir gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ cilvēkiem, kuri paši gatavo rotājumus, vajadzētu iegādāties īpaši vainagiem domātus svečturus, kas, izdegot svecei, pasargās vainagu no aizdegšanās.

Veikalu darbinieki, cenšoties radīt svētku noskaņojumu, izgrezno skatlogus un preču letes, taču šajos rotājumos nevajadzētu izmantot sveces. VUGD darbinieki aicina darba kabinetos, arī skolās un bērnudārzos adventes vainagos sveces neizmantot vai arī tās nedegt. Tāpat arī sabiedrisko iestāžu skatlogos izmantot tikai elektriskās spuldzītes.

Pirms svētku noformējumā izmantojat elektrisko spuldzīšu virtenes, jāizlasa instrukcijas, uzmanību pievēršot arī tam vai šie rotājumi ir paredzēti ārā lietošanai vai tikai telpām. Līdzās tam, ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, jāpārliecinās, vai tās nav bojātas.

Ugunsdzēsēji Latvijas iedzīvotājiem novēl klusu un drošu Adventes laiku. Ja tomēr atgadās nelaime, atcerieties, ka glābšanas dienestu tālrunis ir 112. Jo ātrāk paziņosiet par nelaimi, jo ātrāk to būs iespējams novērst!

Latvijas ziņas