Eiro varētu tikt ieviests ne ātrāk kā 2012.gadā

Rīga, 7.okt., LETA. Latvijā eiro varētu tikt ieviests ne ātrāk kā 2012.gadā, bet reālākā prognoze ir, ka tas varētu notikt 2013.gadā.

To intervijā aģentūrai LETA uzsvēra Latvijas Bankas (LB) vadītājs Ilmārs Rimšēvičs.

Centrālās bankas vadītājs akcentēja sabalansēta budžeta nozīmi Latvijas makroekonomikā, kas ir cieši saistīts arī ar eiro ieviešanu. Eiro ieviešanas datums ir valdības kompetencē.

"Latvija šobrīd neizpilda Māstrihtas kritērijus. Samazinot inflāciju līdz 4%-5%, valdībai būtu jāsper vēl daudzi nepopulāri soļi, lai inflācija tiktu samazināta līdz kritērijā noteiktajam," norāda Rimšēvičs.

Tomēr valdība vēl nav definējusi skaidru eiro ieviešanas datumu un pasākumu plānu.

"Eiro ieviešanai ir nepieciešams skaidrs plāns, kā to izdarīt, lai saprastu uzdevumus, kas jāveic. Eiro ieviešanas plāns viesīs skaidrību sabiedrībā un institūcijās par to, kā šis process notiks," norāda Rimšēvičs.

"Sabiedrības uztraukums par cenu celšanos sakarā ar eiro ieviešanu ir nepamatots, jo šajā procesā cenām nav jāceļas," apgalvo Rimšēvičs. "Šo procesu varētu izmantot uzņēmēji, kas centīsies cenas noapaļot uz augšu. Tomēr prakse liecina, ka ar to var cīnīties paši patērētāji, ziņojot par šiem gadījumiem. Tādēļ nepieciešams eiro ieviešanas plāns, kurā būtu atrunāti šādi procesi un rīcība tajos."

LB prezidents akcentēja, ka inflācijas rādītājam jābūt stabilākam pret regulējamo cenu svārstībām. Institūcijām jāparedz un jākontrolē cenu kāpumi, lai inflācijas līkne būtu vienmērīgāka.

"Ja tiktu izpildīti Māstrihtas kritēriji, mēs eiro varētu ieviest jau nākamgad," piebilda Rimšēvičs.

Latvijas ziņas