Godmanis: Latvija varētu sūtīt savus miera uzturētājus uz Gruziju

Rīga, 13.aug., LETA. Latvija varētu sūtīt savus miera uzturētājus uz Gruziju, šodien pēc atgriešanās no Tbilisi lidostā "Rīga" sacīja Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC).

Premjera padomnieks Krists Leiškalns aģentūrai LETA skaidroja, ka šādi miera uzturētāji no Latvijas puses ir iespējami tikai starptautisko organizāciju ietvaros.

"Jā, es domāju. Es zinu, ka igauņi tā ir izteikušies. Es domāju, ka mēs arī varētu piedalīties. Jo vairāk tāpēc, ka tā situācija nedaudz atšķiras, kāpēc mēs varbūt tādā sastāvā bijām tur. Varēja vēl kāds piedalīties. Mums tomēr tā ģenēze ir cita nekā Eiropas Savienības valstīm. Ja mēs skatāmies - mēs un Gruzija [...] - mums tā ģenēze, kopā esot tīri fiziski tos gadus, ir drusku savādāka. Mēs kaut nedaudz varam saprast, ko var sagaidīt, ko nevar sagaidīt," sacīja premjers.

Vizītes laikā valstu līderi nav apmeklējuši Dienvidosetiju, tomēr premjeram neesot pamata uzskatīt, ka viņu iegūtā informācija ir nepatiesa. Godmanis gan norādīja, ka par konflikta attīstību atsevišķus faktus esot nepieciešams pārbaudīt.

Igaunijas, Lietuvas, Polijas prezidenti un Latvijas premjers vizītes laikā vienojušies kopīgā paziņojumā par tālāko konflikta risinājumu Gruzijā. "Mēs apmeklējām Gruziju, lai paustu savu pilnīgu atbalstu tās demokrātiski izvēlētajam prezidentam un likumīgajai Gruzijas valdībai." Prezidenti uzskata, ka nekavējoties ir jāvienojas par pamieru, jāpārtrauc agresija un tālāka suverēnās Gruzijas okupācija. "Pilnībā atbalstām Gruzijas teritorijas vienotību starptautiski atzītās robežās," saka prezidenti.

Ziņojumā uzsvērts, ka nepieciešams izvest okupācijas bruņotos spēkus no Gruzijas un izveidot starptautisku miera korpusu Eiropas Savienības (ES) pārraudzībā. Prezidenti uzsver, ka vienīgā iespēja, kā nākotnē izvairīties no līdzīgas agresijas pret Gruziju un no Gruzijas okupācijas, ir piešķirt tai rīcības plānu dalībai NATO. "Steidzama ir humanitāro koridoru izveide, kā arī starptautiski centieni ar mērķi sniegt humanitāru palīdzību Krievijas agresijas civilajiem upuriem."

Valstu līderi uzskata, ka ES prezidējošās valsts Francijas vakar vakarā gan Maskavā, gan Tbilisi prezentētajos dokumentos trūkst galvenā elementa - nav ņemta vērā Gruzijas teritorijas vienotība.

Godmanis preses brīfingā stāstīja par savām emocijām, esot Tbilisi. Vizītes laiks viņam atgādinājis situāciju Latvijā 90.gadu sākumā. "Absolūti draudi un neskaidrība, kā uzvedīsies militārais pārspēks. Man tas ir pazīstami."

Godmanis norādīja, ka viņam prātā palicis arī tas, ka faktiski "nevarēja nodrošināt drošību šādas lidmašīnas nolaišanai Tbilisi". Viņš atzina, ka prezidenti esot drosmīgi cilvēki, jo pieņemts lēmums braukt uz Tbilisi, "neatkarīgi no tā, ka pastāv draudi, ka šī lidmašīna nevarētu nolaisties normāli". Tāpat kara pilota dēļ nācies veikt braucienu caur Azerbaidžānu.

Premjers norādīja, ka Latvijā nav iespējama līdzīga situācija kā Gruzijā. Kā iemeslus tam viņš minēja to, ka Latvija ir NATO dalībvalsts, kā arī Latvijā nav līdzīgu teritoriālu konfliktu kā Gruzijā.

Godmanis Rīgā ieradās ar Polijas prezidenta Leha Kačiņska lidmašīnu.

Kā ziņots, Godmanis kā vienīgais premjers kopā ar Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Ukrainas prezidentiem bija devies vizītē uz Gruziju. Godmanim līdzi devās arī Valsts prezidenta Valda Zatlera ārlietu padomnieks Andris Pelšs.

Latvijas ziņas