Ja nemainīs ES lauksaimniecības maksājumu sistēmu, Latvija piecu gadu laikā neiegūs 1,6 miljardus eiro

Rīga, 26.sept., LETA. Latvijas Zemkopības ministrija ir veikusi aprēķinus par Latvijas zaudējumiem Eiropas Savienības (ES) līdzšinējās maksājumu sistēmas saglabāšanas gadījumā un aplēsusi - ja nevienlīdzīgā maksājumu sistēma netiks mainīta, Latvija piecu gadu laikā neiegūs aptuveni 1,6 miljardus eiro (1,12 miljardus latu).

ES lauksaimniecības ministri arī nākamajā sanāksmē Briselē spriedīs par ES kopējās lauksaimniecības politikas reformu, Saeimas Eiropas lietu komisiju šodien informēja Zemkopības ministrijas pārstāvji.

Kopējās lauksaimniecības politikas "veselības pārbaudes" jautājums ir Latvijai visbūtiskākais no visiem 29.septembra un 30.septembra ES lauksaimniecības ministru padomes dienaskārtībā iekļautajiem punktiem, deputātiem teica Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Aivars Lapiņš. Latvija jau vairākkārt aicinājusi ES pārskatīt lauksaimniecības tiešo maksājumu sadali, jo līdzšinējā sistēmā jauno dalībvalstu zemnieki saņem mazāk par veco dalībvalstu lauksaimniekiem.

Mūsu valsts līdz šim ļoti aktīvi paudusi savu nostāju un turpinās visos ES līmeņos cīnīties par nevienlīdzīgās tiešo maksājumu sistēmas maiņu, norādīja Aivars Lapiņš. Viņš informēja, ka 29.-30.septembra padomes laikā notiks katras dalībvalsts ministra trīspusējās sarunas ar ES prezidējošās valsts Francijas lauksaimniecības ministru un ES lauksaimniecības komisāri.

ES lauksaimniecības ministri 29.-30.septembra padomes sanāksmē diskutēs arī par bezmaksas dārzeņu un augļu piešķiršanu skolām. Ar mērķi skolēnu vidū veicināt veselīgu dzīvesveidu, Eiropas Komisija ierosinājusi veidot īpašu programmu skolu bezmaksas apgādei ar augļiem. No ES budžeta plānots finansēt pusi no skolām bez maksas piešķiramo augļu iegādei nepieciešamajiem līdzekļiem, bet otrai pusei jābūt valsts līdzfinansējumam.

Lapiņš arī informēja, ka Latvijā līdz šim šāda bezmaksas augļu piešķiršana skolām nav praktizēta, tomēr kopumā mūsu valsts atbalsta šo Eiropas Komisijas iniciatīvu. Vienīgais problemātiskais jautājums ir programmas finansēšanas veids un obligātais valstu līdzfinansējums. Deputāte Sandra Kalniete (PS) norādīja, ka šāda programma būtu ļoti laba iespēja skolām bez maksas piegādāt tieši Latvijas dārzkopju izaudzētos augļus un dārzeņus.

Latvijas ziņas