Latvijā sēru diena, pieminot Polijas prezidentu un citus traģiskajā aviokatastrofā Smoļenskā bojā gājušos

Pieminot Polijas prezidentu Lehu Kačiņski un citus sestdien traģiskajā aviokatastrofā Smoļenskā (Krievijā) bojā gājušos, Latvijas valdības pārstāvji vienojušies par sēru dienu Latvijā izsludināt pirmdienu, 12.aprīli.

Oficiāls lēmums par to vēl tiks pieņemts valdības ārkārtas sēdē pirmdien plkst. 10, aģentūru BNS informēja Valsts kancelejas Komunikāciju departamenta vadītāja Ieva Aile.

Ministru kabineta locekļi vienojušies, ka pirmdiena tiks izsludināta par sēru dienu visā Latvijas teritorijā, pieminot Polijas prezidenta Leha Kačiņska un Katiņas upuru piemiņas pasākuma delegācijas pārstāvju traģisko bojāeju aviokatastrofā.

Līdz ar to pirmdien, 12.aprīlī, Latvijas karogs paceļams sēru noformējumā, virs karoga pie kāta piestiprinot melnu lenti vai mastā uzvilkto Latvijas valsts karogu nolaižot pusmastā.

Tāpat pirmdien Valsts prezidents Valdis Zatlers dosies uz Polijas vēstniecību Rīgā, lai parakstītos līdzjūtību grāmatā saistībā ar traģisko Polijas prezidenta un citu sestdien aviokatastrofā Smoļenskā bojā gājušo nāvi. Prezidents vēstniecībā ieradīsies plkst. 10.30, aģentūru BNS informēja prezidenta preses sekretāre Ilze Rassa.

Savukārt Polijas prezidenta bēru dienā tiks izsludināts klusuma brīdis, sērojot kopā ar bojāgājušo piederīgajiem un Polijas tautu.

Sēru diena pirmdien, 12.aprīlī, saistībā ar traģēdiju izsludinājusi arī Eiropas Savienība (ES), svētdien vēstīja Rietumvalstu plašsaziņas līdzekļi. Briselē sēru dienā karogi būs nolaisti pusmastā pie visām ES iestādēm, bet ES apspriedes un sēdes tiks pārtrauktas uz divām minūtēm, lai ar klusuma brīdi pieminētu bojāgājušos.

Līdzjūtību sestdien notikušās aviokatastrofas upuru tuviniekiem un poļu tautai ir izteikuši daudzu pasaules valstu vadītāji, tostarp Latvija, ASV, Francija, Krievija, Lielbritānija un Vācija. Līdzjūtību poļu tautai izteicis arī Romas pāvests Benedikts XVI.

Sestdien traģiskajā aviokatastrofā bojā gājušo piemiņai sēras jau izsludinātas arī Krievijā un Gruzijā. Polijas prezidenta pienākumu izpildītājs Seima spīkers Broņislavs Komorovskis ir izsludinājis valstī nedēļu ilgas sēras.

Kačiņskis un vēl 95 cilvēki, tostarp Polijas bruņoto spēku vadība un citas augstas amatpersonas, sestdien gāja bojā pasažieru lidmašīnas katastrofā netālu no Krievijas rietumu pilsētas Smoļenskas. Aviolainerī atradās 88 cilvēku liela Polijas amatpersonu delegācija, kas devās uz ikgadējo Katiņā nogalināto Polijas armijas virsnieku piemiņas pasākumu, kā arī astoņi apkalpes locekļi.

Latvijas ziņas