Latvija šogad beigs savu misiju Irākā

Rīga, 24.sept., LETA. Latvija šogad plāno beigt savu misiju Irākā, aģentūrai LETA apstiprināja aizsardzības ministrs Vinets Veldre (TP).

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru dalība saskaņā ar Saeimas mandātu koalīcijas spēku operācijā "Operation Iraqi Freedom" Irākā beidzas šā gada 31.decembrī, un jau patlaban pieņemts lēmums, ka nākamgad mūsu valsts karavīri vairs nepiedalīsies šajā misijā.

Kā sacīja Veldre, karavīru rotācija beigsies gada beigās un Irākā dienošie tiks atsaukti no šīs operācijas. Par šādu Aizsardzības ministrijas lēmumu informēta gan ASV, gan Irāka, lēmums ir saskaņots.

Misijas pabeigšana Irākā daļēji esot saistīta arī ar saspringto budžetu, jo jāpalielina cilvēku - militāro novērotāju, atmīnētāju - skaits Gruzijā, bet "naudas ir tik, cik tās ir".

Situācija Irākā stabilizējas un uzlabojas, tādēļ arī bija iespējams spert šādu soli, sacīja ministrs.

Irākā patlaban dien trīs NBS karavīri - viens štāba virsnieks dien Bagdādē, bet vēl divi - štābā Divānijā.

LETA jau ziņoja, ka Saeima 2003.gada 20.martā pieņēma lēmumu par Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vienību nosūtīšanu uz starptautisko miera nodrošināšanas operāciju Irākas atjaunošanai un demokrātijas veicināšanai starptautiskās koalīcijas bruņoto spēku militārās vadības pārziņā.

Latvijas karavīri uz Irāku devās laikā, kad koalīcijas vadītie spēki oficiāli paziņoja par aktīvās karadarbības izbeigšanu šajā valstī.

Pirmais Latvijas kontingents 36 karavīru sastāvā, kurā bija iekļauti 30 apgādes un nodrošinājuma un seši nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti, uz Kuveitu devās 2003.gada 18.maijā. Savukārt izlūkgrupa, kuras uzdevums bija sagatavot Latvijas kontingenta karavīru uzņemšanu, uz Kuveitu devās jau 2003.gada 30.aprīlī. Dienesta pienākumus Irākā, Kirkūkā, šis kontingents sāka pildīt 2003.gada 16.jūnijā.

Savukārt pirmā kājnieku rota 98 karavīru sastāvā uz Irāku devās 2003.gada 5.augustā otrā Latvijas kontingenta sastāvā, kurā bija iekļauti jau 105 bruņoto spēku karavīri. Tā galvenokārt dienesta pienākumus pildīja Polijas vadītajā daudznacionālajā Centrālajā un Dienvidu divīzijā.

121 Latvijas kontingenta karavīrs, starp kuriem bija arī kājnieku rotas karavīri, Latvijā atgriezās 2007.gada jūnijā. Irākā palika vēl četri Latvijas virsnieki, kas risināja jautājumus par kontingenta materiāltehnisko līdzekļu transportēšanu mājup.

Jūnija beigās uz Irāku devās vairs tikai trīs karavīri, kuri nomainīja četrus štāba virsniekus Bagdādē un Divānijā. Patlaban Irākā dien 3 karavīri, kuri pilda štāba virsnieku pienākumus dažāda līmeņa štābos.

Kopš 2003.gada maija koalīcijas spēku vadītajā starptautiskajā operācijā Irākā ir piedalījušies vairāk nekā 1150 karavīru: 2003.gadā - 153, 2004.gadā - 373, 2005.gadā - 278, 2006.gadā - 224, 2007.gadā - 125.

Latvija Irākā ir zaudējusi trīs karavīrus. 2004.gada 8.jūnijā sprādzienā Vāsitas provincē netālu no Suvārijas tika nogalināti seši koalīcijas spēku karavīri, starp kuriem bija arī Latvijas nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālists virsleitnants Olafs Baumanis, bet 2006.gada 27.decembrī nemiernieku uzstādīta spridzekļa eksplozijā netālu no Divānijas bojā gāja divi karavīri - dižkareivji Gints Bleija un Vitālijs Vasiļjevs.

Dažāda smaguma ievainojumus un traumas Irākā guvuši vēl vairāki Latvijas karavīri.

Šajos gados uz Irāku tika nosūtīti štāba virsnieki, Nacionālā atbalsta vienības, Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienības un Kājnieku rotas.

NBS izmaksas dalībai šajā operācijā 2003.gadā bija 1,83 miljoni latu, 2004.gadā - 5,33 miljoni latu, 2005.gadā - 4,98 miljoni latu, 2006.gadā - 4,60 miljoni latu, bet 2007.gadā dalībai operācijā bija plānoti 4,26 miljoni latu.

Latvijas ziņas