Maz cerību uz taisnīgiem nodokļiem

Nodokļu slogs Latvijā ir samērā zems, taču tas ir netaisnīgs - mazturīgākie maksā vairāk nekā turīgie. Valdības plāni nodokļu politikas reformai šo netaisnīgumu nemazinās, turklāt pretēji mērķim nepildīs arī valsts budžetu. Šādu secinājumu izdarījuši Baltijas Starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) un Rīgas Ekonomikas augstskolas eksperti.

Par pētījumu rezultātiem, pieaicinot politisko partiju pārstāvjus, vakar informēja BICEPS izpilddirektors Alfs Vanags. Ar pētījumu ekonomists pierādīja, ka nodokļu sistēmas netaisnīgumu var mazināt, līdz 10% samazinot pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārtikai un palielinot nodokļus automašīnām un ekskluzīviem dzīvokļiem un mājām.

FM plānos ir no nākamā gada atcelt samazinātās PVN likmes siltumam, elektrībai, medikamentiem, sabiedriskajam transportam un presei, līdz 2015. gadam iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi pakāpeniski samazināt no 26 līdz 21%, nākamgad palielināt neapliekamo minimumu no Ls 35 līdz Ls 95, kā arī līdz 1,5% no kadastrālās vērtības palielināt nekustamā īpašuma nodokli.

FM sagatavotajās pamatnostādnēs secināts, ka nodokļu slogs iedzīvotājiem, īpaši mazturīgajiem, ir pārāk smags, tādēļ jāsamazina darbaspēka nodokļi un jāpalielina nodokļi īpašumam.

Latvijas ziņas