Melno metāllūžņu tirgus cenas Baltijā - stagnācija vai lejupslīde?

Samazinoties metālizstrādājumu produkcijas tirgus cenām, pasaules tirgū, melno metāllūžņu cenas, salīdzinot ar 2008 gada jūliju ir samazinājušās vairāk kā 3 reizes. Šī tendence atspoguļojas arī Baltijas tirgū.


SIA “Tolmets” eksperts Aleksejs Anaņjevs informē, ka tērauda gabarītlūžņu iepirkuma cena 2008 gada vasarā sasniedza vidēji 245 latus par tonnu, bet septembra otrajā pusē šīs kategorijas lūžņu iepirkuma cena nepārsniedza 70 latus par tonnu.

Pašlaik metāllūžņu tirgū novērojamas stagnācijas pazīmes. Cenas pēc straujā krituma ir nedaudz stabilizējušās, tomēr pietiekami spēcīga ir tendence cenām samazināties arī turpmāk. Metālapstrādes uzņēmumi, zemnieku saimniecības, servisi un autošrotes ir atsākuši lūžņu pārdošanu, nodrošinot savus uzņēmumus ar papildu ienākumiem, kam nelabvēlīgā ekonomiskā situācijā ir būtiska nozīme.

Taču neraugoties uz salīdzinoši stabilo situāciju metāllūžņu tirgū Latvijā, Amerikas, Eiropas un Āzijas kotējumi biržās samazinās. Tāpat kā iepriekš Baltijas un pasaules tirgos jūtams likviditātes deficīts. Banku kredītpolitika kļūst stingrāka, procentu likmes aug, investīcijas samazinās, tiek atteikti kredīti pret nekustamā īpašuma ķīlām. Sakarā ar ierobežojumiem metālietilpīgu projektu investīcijās, tuvākajā laikā nav gaidāms pieprasījuma pieaugums metālizstrādājumiem, un līdz ar to metāllūžņu cenu kāpums tuvākajā perspektīvā nav gaidāms.

Vēl vairāk, ņemot vērā to, ka Baltijas valstu ekonomika ir cieši saistīta ar procesiem pasaulē, ieilgstot ekonomiskajai krīzei, iespējams, metāllūžņu cenu kritums turpināsies.

Latvijas ziņas