Neapliekamo minimumu nākamgad plāno palielināt līdz Ls 90

Rīga, 31.jūl., LETA. Nākamajā gadā ar ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamo minimumu paredzēts palielināt līdz 90 latiem, paredz valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais noteikumu projekts par mēneša neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru IIN aprēķināšanai 2009.gadam.

Noteikumu projekts paredz arī līdz 63 latiem mēnesī palielināt atvieglojumu par apgādībā esošām personām.

 

Patlaban ar nodokli neapliekamais minimums ir 80 lati, bet nodokļa atvieglojumi par apgādībā esošām personām - 56 lati.

 

Jau 2004.gadā valdība pieņēma konceptuālu lēmumu turpmākajos gados pakāpeniski paaugstināt ar IIN neapliekamo minimumu un apgādībā esošo personu atvieglojumu apmēru. Tā rezultātā tika izdarīti grozījumi likumā par IIN, uzdodot Ministru kabinetam katru gadu līdz 30.jūnijam pārskatīt šos nodokļa atvieglojumus.

 

Palielinot IIN atvieglojumus, pēc FM domām, paredzama pozitīva ietekme uz ekonomisko attīstību. Ienākumiem palielinoties, iedzīvotāji spēšot savlaicīgi norēķināties ar pašvaldībām par komunālajiem pakalpojumiem, tādējādi neradot pašvaldībām zaudējumus. Palielinot neapliekamo minimumu, plānots arī samazināt "aplokšņu algu" apmēru.

 

Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers aģentūrai LETA sacīja, ka kārtējo reizi valdība pārkāpusi vienošanos ar saviem sociālajiem partneriem un "pilnīgi atklāti melo".

 

Krīgers norādīja, ka Nacionālā trīspusējās sadarbības padomes sēdē tika runāts par to, ka neapliekamajam minimumam jābūt vismaz 60% no minimālās algas. Tā kā minimālā alga Latvijā šobrīd ir 180 lati, valdības piedāvātos 90 latus nevar pielīdzināt 60%. Šis pielikums ir pārāk niecīgs, lai iedzīvotāji izjustu kaut vismazākās izmaiņas savos ienākumos, uzskata Krīgers.

 

Noteikumu projekts vēl tiks saskaņots ar ministrijām un citām ieinteresētajām institūcijām, bet pēc tam par to lems valdība.

Latvijas ziņas