Nedēļas nogalē pulksteņi būs jāpagriež par stundu atpakaļ

Šajā nedēļas nogalē, naktī uz 26.oktobri, plkst.4 Latvijā notiks pāreja atpakaļ no vasaras laika, kad pulksteņu rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2001.gada 9.janvāra Ministru kabineta noteikumi par pāreju uz vasaras laiku. Atbilstoši noteikumiem marta pēdējā svētdienā plkst.3 pulksteņu rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu, bet oktobra pēdējā svētdienā plkst.4 - par vienu stundu atpakaļ.

Savukārt Eiropas Savienībā (ES) pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 19.janvāra direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku prasības. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.

Patlaban pavasarī un rudenī pulksteņu rādītājus stundu uz priekšu un atpakaļ griež aptuveni 70 pasaules valstu iedzīvotāji. Latvijā vasaras laiks tika ieviests 1981.gadā. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Zinātniskie pētījumi liecina, ka pāreja uz vasaras laiku samazina izlietotās enerģijas daudzumu, kā arī samazina ceļu satiksmes negadījumu un pastrādāto noziegumu skaitu, bet negatīvi ietekmējot cilvēka bioloģisko ritmu.

Nākamā pāreja uz vasaras laiku notiks nākamā gada 29.martā plkst.3, kad pulksteņa rādītāji atkal būs jāpagriež par vienu stundu uz priekšu.

Latvijas ziņas