NMP dienesta brigādes būs labāk aprīkotas

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta brigādes daudzviet Latvijā šobrīd saņem jaunu medicīnisko aprīkojumu un inventāru, portālu ziemellatvija.lv informē NMPD komunikācijas speciāliste Laura Bundule.

Mediķi saņems defibrilatorus, elektrokardiogrāfijas aparātus, elpināšanas sūkņus, vakuuma matračus, medikamentu somas, imobilizācijas ierīces, antišoka segas u.c. nepieciešamo. Minētais inventārs iegādāts pateicoties Veselības ministrijas pērn piešķirtajam papildus finansējumam vairāk kā 400 000 Ls apmērā.

"Steidzama nepieciešamība daudzām NMP brigādēm nomainīt vai atjaunot aprīkojumu tika konstatēta pēc tam, kad pagājušajā gadā NMP dienests pārņēma pašvaldību NMP sniedzēju funkcijas, līdz ar brigādēm un to aprīkojumu. Pēc rūpīgas pārņemtā aprīkojuma novērtēšanas, atklājās, ka daudzviet tas neatbilda noteiktajām prasībām, bija nolietots vai nedarbojās," skaidro L. Bundule.

Tika organizētas vairākas iepirkumu procedūras un par valsts budžeta līdzekļiem iegādātas vairāk kā 1940 inventāra vienības.

Tā, piemēram, 40 jaunie defibrilatori ir daudzfunkcionālas ierīces, ar kuru palīdzību iespējams diagnosticēt un stabilizēt dzīvībai svarīgu funkciju rādītājus kritiskās situācijās - noteikt sirds ritmu un novērst tā traucējumus, veikt pilnu kardiogrammu un sirds ārējo stimulāciju, mērīt organisma apgādi ar skābekli, kā arī veikt un fiksēt asinsspiediena un citus dzīvībai nozīmīgus mērījumus. Jaunie defibrilatori spēj ilgā laika periodā saglabāt konkrēta pacienta datus un nodrošināt to bezvadu pārraidi. Defibrilatori ir universāli un pielietojami visu vecuma grupu pacientiem.

NMP dienesta mediķi varēs strādāt arī ar 30 jauniem elektrokardiogrāfiem. Tās ir ierīces, ka paredzētas sirds ritma un sirds muskuļa veselības stāvokļa noteikšanai.

Brigāžu vajadzībām iegādāti arī 50 perfuzori. Ar šīm ierīcēm iespējams precīzi, lēni, ilgstoši nodrošināt konkrēta medikamenta ievadi pacientam vajadzīgajā daudzumā. Prerfuzoru izmanto gadījumos, kad nepieciešama asinsspiediena pazemināšana vai paaugstināšana, sirds ritma stabilizēšana un ārstēšana. Šī ierīce ir īpaši svarīga komplicētu infarktu gadījumos.

50 jaunos vakuuma matračus mediķi varēs izmantot situācijās, kad pacientam ir nopietnas politraumas, iekšēja asiņošana un vajadzīga ilgstoša imobilizācija (nekustīgums) transportēšanas laikā. Tāpat vakuuma matrači izmantojami guļošu pacientu nogādāšanai NMP mašīnā no vietas, kur ar nestuvēm nevar piekļūt - pagrabi, bedres, šauri dzīvokļi u.c.

NMP dienesta brigāžu rīcībā nonāks arī vairāki desmiti elektriskie un mehāniskie vakuumsūkņi, asins vai jebkādu citu šķidrumu atsūkšanai augšējo elpceļu nosprostojumu gadījumos.

Iegādātas arī jaunas arteriālā asinsspiediena mērīšanas ierīces, manuālās elpināšanas ierīces, antišoka segas, maskas, laringoskopi un citas brigādēm nepieciešamas medicīniskās ierīces NMP nodrošināšanai.

Brigādēm iepirktais aprīkojums tiks sadalīts atbilstoši nepieciešamībai, to saņems tās NMP dienesta brigādes, kurām aprīkojums bija visvairāk nepieciešams. Šobrīd NMP dienestā notiek jaunā aprīkojuma izdales plānošanas process.

Mediķi, kas jau iepazinušies ar jauno aprīkojumu, uzsver, ka tas viņiem dos iespēju labāk un kvalitatīvāk palīdzēt pacientiem, glābjot cilvēku dzīvības un saglabājot veselību kritiskās dzīves situācijās.

NMP dienesta brigāžu mediķu nodrošināšana ar jaunu, modernu, daudzfunkcionālu un unificētu medicīnisko aprīkojumu un inventāru, ir nozīmīga dienesta prioritāte. Šobrīd ir veikts tikai pirmais solis, iegādāts tikai pats nepieciešamākais inventārs un šis darbs turpināsies arī 2010.gadā.

"Atgādinām, lai iepazītos ar aprīkojumu, kas piešķirts sešām bijušajā Cēsu rajonā izvietotajām NMP dienesta brigādēm, šodien Cēsu brigāžu centrā ar mediķiem tikās veselības ministre, profesore Baiba Rozentāle," - tā L. Bundule.

Latvijas ziņas