Nosaka pagaidu aizliegumu VID EDS sistēmai

Datu valsts inspekciju (DVI) noteikusi pagaidu aizliegumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS)  darbībai, portālu Diena.lv informēja DVI pārstāve Laura Pakalne.

VID EDS lietotājiem, zinot jebkura cilvēka personas kodu, iespējams noskaidrot šī cilvēka vārdu, uzvārdu, deklarēto dzīvesvietas adresi un citus datus, bija noskaidrojusi aģentūra LETA.

Iespēja iegūt datus par trešajām personām EDS pastāv jau vismaz gadu, apstiprināja L.Pakalne.

EDS lietotājiem, izveidojot un aizpildot gada ienākumu deklarāciju, tās D4 pielikumā "Attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem" tiek dota iespēja norādīt datus arī par saviem ģimenes locekļiem. Aizpildot lauciņu "personas kods", pārējos lauciņus ar informāciju, kura atbilst ievadītajam personas kodam, sistēma aizpilda automātiski. Tādā veidā tiek "piedāvāts" konkrētās personas vārds, uzvārds, dzīvesvietas adrese un citi dati. To izcelsme, visticamāk, ir Iedzīvotāju reģistrs, ziņo LETA.

Aģentūra LETA par sistēmas nepilnībām informēja DVI, kas piektdien, gūstot tam apstiprinājumu, noteikusi pagaidu aizliegumu EDS darbībai.

VID pagaidu aizliegums ir jāizpilda līdz darbdienas beigām, atzina L.Pakalne.
“Rakstiski informējām VID, bet līdz šim brīdim neesam saņēmuši atbildi. Deklarēšanas sistēma joprojām darbojas,” sacīja L.Pakalne.

EDS ir sistēma, kurā uzņēmumi, valsts un pašvaldību iestādes, amatpersonas un privātpersonas VID elektroniski iesniedz deklarācijas, pārskatus un nodokļu aprēķinus. Ar EDS palīdzību elektroniski var iesniegt 95% no visu normatīvajos aktos paredzēto pārskatu un deklarāciju apjoma.

Latvijas ziņas