Novembris gaidāms silts un lietains

Šā gada novembris Latvijā būs vienu līdz divus grādus siltāks par normu, arī nokrišņu daudzums gaidāms lielāks par ilggadējo vidējo rādītāju, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Daudzu gadu laikā uzkrātie novērojumu dati liecina, ka novembra vidējā gaisa temperatūra ir no -0,1..-0,6 grādiem Vidzemes, Alūksnes un Latgales augstieņu rajonos līdz +3,2..+3,5 grādiem Baltijas jūras piekrastē. Rudens pēdējā mēnesī parasti ir 17-20 dienu ar nokrišņiem, pusē gadījumu tas ir lietus. Daudz vairāk nokrišņu ir Kurzemē un Vidzemes rietumu rajonos, kur mēneša norma ir aptuveni 70-95 milimetri, savukārt pārējā teritorijā nokrišņu daudzums mēneša gaitā sasniedz vidēji 45-55 milimetrus.

LVĢMC prognozē, ka pagaidām novembris straujas laika apstākļu izmaiņas nenesīs, vienīgi mēneša pēdējā nedēļā iespējama būtiska gaisa temperatūra pazemināšanās, kas varētu vēstīt par ziemas sākšanos, it īpaši valsts austrumu rajonos.

Mēneša lielāko daļu, pār laika apstākļiem valdot rietumu gaisa masu plūsmai, gaidāmi nepastāvīgi un rudenīgi laika apstākļi ar biežiem nokrišņiem. Pārsvarā līs, un tikai īslaicīgi, ar ziemeļu puses vējiem Latvijā ieplūstot vēsākām gaisa masām, lietu nomainīs sniegs. Līdz ar to arī stabilas sniega segas veidošanās mēneša lielāko daļu nav gaidāma. Baltijas jūrā tiek prognozētas jaunas rudens vētras.

Saskaņā ar pašreizējām Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centra skaitliskā modeļa prognozēm, uz kurām balstās arī LVĢMC, Rīgā novembra pirmā nedēļa būs aptuveni trīs grādus siltāka par normu, bet otrā un trešā nedēļa - vienu vai divus grādu siltāka, nekā ierasts. Savukārt mēneša pēdējās nedēļas vidējā temperatūra varētu būt grādu zem normas, tad arī tiek prognozēts sausāks laiks.

LVĢMC Meteoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa aģentūrai BNS iepriekš atzina, ka sinoptiķi vienmēr ir ļoti piesardzīgi un skeptiski pret mēneša prognozēm. "Ja mediji neprasītu tik uzstājīgi, šādu prognozi negatavotu," sacīja Krūmiņa.

Latvijas ziņas