Policija prognozē laupīšanu skaita pieaugumu

Vērojot Latvijā tendences laupīšanu jomā, prognozējams, ka šis nozieguma veids palielināsies.

Šī nozieguma, kā arī citu mantisko noziegumu izplatību veicina arī no brīvības atņemšanas vietām atbrīvoto personu skaita pieaugums. Ņemot vērā ekonomisko situāciju un esošo bezdarba līmeni valstī, kā arī vispārējās likumsakarības recidīva jomā, var prognozēt, ka minētās personas vairumā gadījumu turpinās veikt savas noziedzīgās darbības, teikts Valsts policijas sagatavotajā pārskatā par noziedzības stāvokli valstī.

Pērn salīdzinājumā ar 2008.gadu valstī palielinājies laupīšanu skaits. Pērn reģistrētas 1516 laupīšanas, kas ir par 75 vairāk nekā 2008.gadā. Dzīvokļu un viensētu aplaupīšanas pērn bijušas 163, kas ir par 36 vairāk nekā gadu iepriekš. Laupīšanu skaita palielinājums vērojams Rīgā, bijušā Jēkabpils rajona teritorijā un bijušā Rīgas rajona teritorijā.

Ievērojami palielinājies bruņotu laupīšanu skaits. Pagājušajā gadā veiktas 170 bruņotas laupīšanas, kas ir par 57 vairāk nekā gadu iepriekš. Visvairāk šo noziegumu ir Rīgas reģionā.

Policija secina, ka iezīmējusies tendence: personas, kuras iepriekš nav tikušas sodītas, bet nonākušas naudas grūtībās vai parādsaistībās, piedalās minēto noziegumu izdarīšanā vai pašas veic laupīšanas. Palielinās uz ielām izdarīto laupīšanu skaits, visbiežāk tiek aplaupīti nepilngadīgie, sievietes, vecāka gadagājuma un iereibuši cilvēki.

Kā tendence iezīmējusies arī bruņotu laupīšanas uzbrukumu veikšana degvielas uzpildes stacijām, spēļu zālēm, nelielām tirdzniecības vietām, lombardiem un citām vietām, kur viegli pieejami skaidras naudas resursi. Vairākos gadījumos cietuši un bojā gājuši uzņēmumu apsardzes darbinieki.

Valsts policijā ir izstrādāts laupīšanu apkarošanas plāns, saskaņā ar kuru veikta virkne pasākumu laupīšanu, īpaši bruņotu, apkarošanas jomā, tostarp veikta informācijas analīze, apzināti paaugstinātas bīstamības objekti, kas iekļauti patruļdienestu maršrutos. Ar mērķi mazināt laupīšanas riskus paaugstinātas bīstamības objektos organizēta tikšanās starp Valsts policijas un Latvijas Tirgotāju asociācijas, Latvijas Spēļu biznesa asociācijas, Latvijas Degvielas asociācijas un Latvijas Biznesa drošības asociācijas pārstāvjiem, kuras laikā pārrunāta vispārējā kriminogēnā situācija valstī, statistiskie rādītāji bruņotu laupīšanu jomā, sniegtas rekomendācijas bruņotu laupīšanu novēršanai paaugstināta riska objektos.

Latvijas ziņas