Pret Šveices advokātu Meroni ierosina lietu par goda aizskaršanu un neslavas celšanu

Ventspils, 10.sept., LETA. 2009.gada 9.februārī plkst.10 Ventspils tiesā plānots skatīt krimināllietu par goda aizskaršanu un neslavas celšanu, kas ierosināta pret Šveices advokātu Rūdolfu Meroni, aģentūrai LETA pastāstīja Ventspils tiesas tiesneša palīdze Krista Rubīna.

Meroni ir viens no redzamākajiem tā dēvētā Ventspils tranzītbiznesa konflikta pārstāvjiem un patlaban ir AS "Ventbunkers" padomes priekšsēdētājs un citu ar Ventspils tranzītbiznesu saistītu uzņēmumu pārstāvis. Šīs kompānijas nu jau divus gadus pārstāv Lemberga oponentu nometni.

Krimināllieta ierosināta pēc Krimināllikuma 156. un 157.panta.

Jau ziņots, ka preses brīfingā šā gada 2.septembrī Meroni žurnālistiem vairākkārt norādīja uz kādu personu, kurai bijusi un joprojām esot milzīga ietekme Ventspils tranzītbiznesā, to nenosaucot vārdā, bet gan lietojot apzīmējumu "Ventspils lielais vīrs", netieši liekot noprast, ka ar to domāts Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lai arī iepriekš uzskatīts, ka advokāts sākotnēji strādājis Lembergu ģimenes interesēs, Meroni kategoriski noraidīja savu lojalitātes maiņu, uzverot, ka vienmēr ir strādājis visu Ventspils uzņēmumu akcionāru interesēs un līdz šim laikam nav nostājies neviena akcionāra pusē.

Meroni savus pakalpojumus Ventspils kompānijām sācis sniegt 1994.gadā. Pēc advokāta teiktā, daudzu gadu garumā Ventspils tranzītbiznesa kompāniju akcionāru starpā bijusi vienprātība un visi runājuši kopīgā - lielākoties "Ventspils lielā vīra" - valodā.

Ap 2003.-2004.gadu no "Ventspils lielā vīra" puses sākušas nelikumīgas darbības un Meroni pienākums bijis aizsargāt pārējo akcionāru intereses.

Meroni uzsvēra, ka viņa ievēlēšana par "Ventbunkera" padomes priekšsēdētāju bijusi visu akcionāru vienbalsīgs lēmums, tomēr problēmas sākušas, kad toreizējā valde ar Miku Ekbaumu priekšgalā esot klausījusi tikai "Ventspils lielā vīra" pavēlēm.

"Šīs tad arī bija tas iemesls, kāpēc nolēmu izmantot savu izšķirošo balsi uzņēmuma padomē, lai panāktu toreizējās valdes nomaiņu pret jaunu, no lielā vīra neatkarīgu," sacīja Meroni. Advokāts arī vērsa uzmanību uz kampaņu, kurā tiekot stāstīts par it kā nelikumīgiem darījumiem visā Eiropā, kuros it kā esot iesaistīts Meroni. Šī kampaņa noritot "Ventspils lielā vīra draudzīgajā un kontrolētajā presē".

Pēc Meroni domām, šī kampaņa sākta ar mērķi diskreditēt viņa tēlu pirms gaidāmās "Ventspils lielā vīra" tiesāšanas. Meroni vairākkārt uzvēra, ka viņam nav īpašu attiecību ar Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm, viņš esot liecinieka statusā un izmeklētājiem stāstot tikai patiesību un to informāciju, kuru viņš zinot.

Meroni arī kategoriski noraidīja izplatīto informāciju par it kā kopīgām pusdienām vai vakariņām ar izmeklētājiem.

Šveices advokāts apliecināja, ka vērsīšoties tiesā pret šīs kampaņas organizētājiem, lai panāktu nepatiesās informācijas atsaukšanu.

Par Latvijas lielāko ekonomisko noziegumu Meroni nodēvēja savulaik AS "Latvijas Naftas tranzīts" (LNT) vadības veiktās darbības ar daļas LNT piederošo AS "Ventspils nafta" (VN) akciju nodošanu citiem īpašniekiem, kas LNT radījis zaudējumus 700 miljonu ASV dolāru apmērā un būtiski mazinājis ietekmi VN.

Patlaban VN lielākā akciju īpašniece ir starptautiskā naftas un gāzes tirdzniecības kompānija "Vitol Group". Arī šī koncerna parādīšanos Ventspils biznesā Meroni nodēvēja par vienu no lielākajiem Ventspils tranzītbiznesa noslēpumiem.

Kā apgalvoja advokāts, interesanti fakti atspoguļojas VN un ar to saistīto kompāniju "Ventspils nafta termināls" un "Latvijas kuģniecība" vadībā, kur ir proporcionāli niecīga "Vitol Group" pārstāvniecība, bet pārējie cilvēki esot saistīti ar "Ventspils lielo vīru".

Kā ziņots, iepriekš LNT piederēja 42% VN slēgtās emisijas akciju un 6,9% publiskās emisijas akciju, bet tagad kompānijai atlikuši vairs tikai 38% slēgtās emisijas akciju.

Tā dēvētie Lemberga oponenti, kas 2006.gada vasarā pārņēma varu LNT kontrolpaketes īpašniecē "Ventbunkers", taču līdz pat pērnā gada martam tiesas noteikto aizliegumu dēļ nevarēja ietekmēt LNT darbību, jau iepriekš izteica aizdomas, ka šajā laikā daļa LNT piederējušo 48,9% VN akciju pārgājusi kādu citu kompāniju īpašumā.

Saistībā ar 2006.gada pavasarī veikto LNT piederošo gandrīz 7% VN akciju pārdošanas darījumu trīs ārvalstīs sākti kriminālprocesi. Divas no valstīm, kur sākti kriminālprocesi, ir Šveice un Lihtenšteina, kurā paralēli notiek arī izmeklēšana saistībā ar naudas legalizēšanas shēmām, kurās iesaistīti Ventspils uzņēmēji.

Jau ziņots, ka starptautiskā naftas un gāzes tirdzniecības kompānija "Vitol Group" ar tās meitasuzņēmuma "Euromin Holdings" starpniecību valstij piederošo VN akciju izsolē 2006.gada oktobrī iegādājās lielāko daļu jeb aptuveni 36 miljonus VN akciju, kas veido 34% no VN pamatkapitāla.

VN koncernā ietilpst tādi uzņēmumi kā SIA "Ventspils nafta termināls", AS "Latvijas kuģniecība", AS "Preses nams", SIA "Mediju nams" un citi.

Latvijas ziņas