Putnu pētnieki aicina ziemā putnus barot atbildīgi

Putnu pētnieki aicina iedzīvotājus ziemā lidoņu barošanai pievērsties atbildīgi un, ja nav iespējas to darīt regulāri un līdz pavasarim, atturēties to darīt vispār.

Latvijas Putnu fonda vadītājs Kaspars Funts aģentūrai BNS arī norādīja, ka putnu nebarošana nav nekāds ļaunums un putnu populācijām tā faktiski nav nepieciešama – veselam putnam jāspēj atrast nepieciešamo barību, kas dos pietiekamu daudzumu enerģijas pārlaist auksto laiku. Ja putns nespēs atrast barību pietiekamā daudzumā, dzīvības uzturēšanai vitāli svarīgās enerģijas nepietiks, un tas aukstumā nomirs vai savārdzis kļūs vieglāk nomedījams kādam plēsējam.

"Dabiskajā izlasē vārgākie atsijāsies, bet stiprākie, kas labāk pacieš aukstumu un ir spējīgi atrast pārziemošanai nepieciešamo barības daudzumu, izdzīvos un nākamajām paaudzēm pārnesīs labākus gēnus," paskaidroja Funts.

Tomēr, ja ir vēlme piebarot putnus, to droši var darīt, taču tas ir jādara atbildīgi un regulāri, turklāt jāatceras vairākas būtiskas lietas – ja kāds ir sācis barot putnus, tas jāturpina līdz pavasarim, kad arī naktīs temperatūra nenoslīd līdz mīnuss grādiem un ir nokususi sniega sega, barotavā vienmēr jābūt pieejamai barībai un tai jābūt dabiskas izcelsmes, nesālītai, bez garšvielām un ķīmiskām piedevām. Putnu barošanai derēs dažādas sēkliņas, piemēram, saulespuķu, kausēti tauki, drupināti zemesrieksti, auzu pārslas, speķa āda.

Ja putnu barošana ziemas vidū pēkšņi tiks pārtraukta, daudzi līdz šim piebarotie lidoņi laiku, ko vajadzētu izmantot barības meklēšanai citur, pavadīs pie barotavas, gaidot, kad tajā parādīsies ēdamais, jo visu laiku tas taču tur ir bijis. Līdz ar to putns nemeklēs barību cituviet un nepagūs uzņemt nepieciešamo barības daudzumu, pienāks nakts, putni nosals, nespējot pārciest aukstumu.

Vēl putnu pētnieki minēja, ka Latvijā ziemojošos gulbjus barot nebūtu ieteicams vispār, jo tie kļūst no barošanas pilnīgi atkarīgi. Gulbji pie barošanas pierod ļoti ātri, tāpēc bieži vien neaizlido prom pat tad, ja ūdenstilpe aizsalst un tiem draud iesalšana ledū. Nekādā gadījumā nevajag gulbjus barot vasarā un rudenī. Ja nu tomēr gulbji ir iebaroti, jāturpina tos barot regulāri līdz pat pavasarim, citādi tie ies bojā.

Ar plašāku informāciju, kā barot putnus ziemā, tiem nekaitējot, var iepazīties Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā "www.lob.lv".

Latvijas ziņas