Rudenī pārtika kļūs dārgāka

Nozīmīgāk nekā graudu sadārdzināšanās maizes cenu ietekmēs energoresursu tarifu kāpums, kas vienlaikus vairāk vai mazāk augšup pavilks arī visu pārējo pārtikas produktu cenas, norāda uzrunātie eksperti. Degvielas cenas jau cēlušās, un gaidāms arī gāzes tarifu pieaugums.

Sadārdzinoties energoresursiem, cenas būšot spiesti celt gan ražotāji, gan tirgotāji, un pie veikalu plauktiem ar šo kāpumu pircēji sastapsies jau rudens vidū. Eksperti gan pārtikas cenu zīlēšanai neļaujas un norāda, ka, piemēram, maizei tā kļūs skaidrāka septembra beigās.

"Graudu novākšana nav beigusies. Sākumā likās, ka būs lielākas ražas un labāka kvalitāte, tomēr tas tā nav - ir daudz sīko graudu," informē Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

"Pašlaik kaut ko konkrētu pateikt nav iespējams - procentuālas prognozes varētu izteikt septembrī."

Taču ir skaidrs: maizes un gaļas cenas noteikti pieaugs. Tam par iemeslu būs netikai graudu sadārdzināšanās. Lielāku ietekmiatstās degvielas un gāzes tarifu kāpums, paskaidro I. Gulbe.

Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova norāda, ka pašlaik būtu pārsteidzīgi nosaukt, par cik produkti padārdzināsies.

Latvijas ziņas