Saeima lēmumprojektā plāno aicināt ES un NATO dalībvalstis nosodīt Krievijas uzbrukumu Gruzijai

Rīga, 13.aug., LETA. Saeimas lēmumprojektā par Gruzijas-Krievijas konfliktu plānots aicināt Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalstis, Eiropas drošības un sadarbības organizāciju (EDSO), ANO un citas starptautiskās organizācijas nosodīt Krievijas militāruzbrukumu Gruzijai, panākt Krievijas karaspēka tūlītēju izvākšanu no visas Gruzijas un Krievijas karaflotes aiziešanu no Gruzijas teritoriālajiem ūdeņiem.

To liecina aģentūras LETA rīcībā esošais paziņojuma projekts, kuru šodien apspriedīs Ārlietu un Eiropas lietu komisija, bet rīt iecerējusi pieņemt Saeima ārkārtas sēdē.

Saeima aicina konfliktā iesaistītās puses nodrošināt pieeju, lai starptautiskā sabiedrība var sniegt nepieciešamo medicīnisko un humāno palīdzību.

Lēmumprojektā paredzēts Saeimas vārdā paziņot, ka Krievijas rīcība rada nopietnas bažas par to, vai karadarbība pret Gruziju, retorika par savas valsts pilsoņu interešu aizstāvēšanu svešās valstīs, lietojot pret tām militāru spēku, un šī spēka pielietošana, kā arī Krievijas ultimatīvās prasības par demokrātiski izvēlētā Gruzijas prezidenta atkāpšanos patiesībā nav instrumenti tikai Krievijai zināmu mērķu sasniegšanai.

Saeima aicina NATO dalībvalstis un Latvijas valdību rosināt NATO intensificēt dialogu par Gruzijas dalības NATO nākotni.

Projektā arī paredzēts Saeimas vārdā paziņot, ka Krievijas miera uzturēšanas misija Gruzijā ir bijusi neveiksmīga. "Pierobežu konflikti ne tikai nav atrisināti, bet ir izprovocēta neadekvāta mēroga karadarbība, kas, īstenojot brutālas un agresīvas metodes, ir prasījusi nesamērīgus civiliedzīvotāju upurus, iedragājusi valsts civilo un militāro infrastruktūru," teikts projektā.

Projektā Saeimas vārdā paredzēts aicināt ES, NATO, EDSO, ANO un citas starptautiskas organizācijas sākt starptautiski vadītu sarunu procesu par miera panākšanu un situācijas noregulējumu un panākt, lai pēc konflikta stabilizācijā tiktu iesaistīti neitrālu valstu spēki, kuros nozīmīga loma būtu ES.

Latvijas ziņas