Shēfers: NATO garantē gan lielu, gan mazu dalībvalstu drošību

Rīga, 9.jūl., LETA. NATO garantē gan lielo, gan mazo dalībvalstu drošības intereses, tā šodien atvadu vizītē Rīgā pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru sacīja NATO ģenerālsekretārs Jāps de Hops Shēfers.

"Es varu jums apgalvot, ka drošība ir garantēta. Tā ir NATO būtība," sacīja alianses ģenerālsekretārs.  

Vienlaikus gan Shēfers norādīja, ka gan šeit Rīgā, gan citās galvaspilsētās vienmēr ir uzsvēris, ka drošība un stabilitāte maksā naudu.

 

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, kas notiktu, ja ekonomiskās krīzes dēļ Latvija samazinātu savu atbalstu misijai Afganistānā, Shēfers sacīja: viņš nav saņēmis nekādas norādes, ka ekonomiskā krīze Latvijā varētu novest pie Latvijas aktivitātes samazināšanās Afganistānā.

 

Zatlers uzsvēra, ka Latvija būs uzticams partneris un pildīs savas saistības Afganistānā. Latvijā iespējas samazināt savu atbalstu NATO misijai nav apsvērtas pat diskusiju līmenī, apgalvoja prezidents.

 

Shēfers sacīja, ka Latvija spēlē nozīmīgu lomu NATO un ir pilntiesīga tās dalībvalsts.

 

Tāpat NATO ģenerālsekretārs sacīja, ka alianse tupinās patrulēšanu Baltijas valstu gaisa telpā, jo esot būtiski redzēt NATO fizisku klātbūtni Baltijas reģionā.

 

Vērtējot alianses misiju Afganistānā, Shēfers teica, ka tā vēl joprojām ir liels pārbaudījums, taču progress esot redzams, jo 2001.gadā situācija Afganistānā bija līdzīga kā viduslaikos, bet tagad tas ir mainījies. "Ir milzīgi izaicinājumi, bet ir arī liels progress," vērtēja Shēfers.

 

Valsts prezidents NATO ģenerālsekretāram tikšanās laikā pasniedza 1.šķiras Atzinības krustu par Latvijai sniegto atbalstu tās ceļā uz NATO. Shēfers pateicās par izrādīto godu un sacīja, ka uzskata sevi par Latvijas draugu. Viņš pateicās ne tikai Zatleram, bet arī bijušajai Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai un Latvijas tautai.

 

Šī ir sestā Shēfera vizīte Latvijā.

 

Kā ziņots, šī ir Shēfera atvadu vizīte, pirms viņš beigs pildīt NATO ģenerālsekretāra pienākumus. Augustā viņa vietā stāsies Anderss Fogs Rasmusens.

Latvijas ziņas