Vēl nepieņem jaunos dabasgāzes tarifus

Rīga, 23.jūl., LETA. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome galīgo lēmumu par AS "Latvijas Gāze" iesniegto dabasgāzes tarifu projektu pieņems rīt plkst.10, kad atsāksies šodien pārtrauktā SPRK padomes sēde, aģentūru LETA informēja SPRK sabiedrisko attiecību pārstāve Žanete Lūse.

Pēc lēmuma pieņemšanas plkst.11 SPRK telpās Rīgā, Brīvības ielā 55, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem būs iespēja tikties un uzdot jautājumus SPRK padomes locekļiem un LG pārstāvjiem. Kā ziņots, šī gada 17.aprīlī LG vienotajam regulatoram iesniedza jauno tarifu projektu, kurā par 57% līdz 71% prasīts tarifu pieaugums mājsaimniecībām un klientiem ar dabasgāzes patēriņu līdz 25 000 kubikmetru.

Savukārt rūpnieciskajiem dabasgāzes lietotājiem tarifu pieaugums prasīts par 24% līdz 36%.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja LG preses sekretārs Vinsents Makaris, mājsaimniecībām pieaugums ir lielāks, jo patlaban tām piemēroti tarifi pie zemākas mazuta kotācijas nekā rūpnieciskajiem klientiem - attiecīgi 310 ASV dolāri jeb 137 lati par tonnu un 400 ASV dolāri jeb 176 lati par tonnu.

Tarifu projektā paredzēts, ka turpmāk klientiem vairs nebūs jāmaksā abonēšanas maksa un attiecīgās izmaksas tiks iekļautas tarifā.

Minētais tarifu pieaugums paredzams, ja mazuta cenas saglabāsies 500 ASV dolāru par tonnu līmenī. Ja jūlijā iepriekšējo sešu mēnešu mazuta cenas būs samazinājušās, prognozētais pieaugums samazināsies un pretēji, skaidroja LG pārstāvis.

No šī gada ir izlīdzinātas dabasgāzes piegādes cenas no Krievijas ar Eiropas Savienības vidējām tirgus cenām. Tomēr daudz būtiskāka ietekme ir strauji augušajām naftas un tās produktu cenām pasaulē, pie kurām ir piesaistīta dabasgāzes iepirkuma cena. No patlaban spēkā esošajiem tarifiem aptuveni 80% izmaksu ir iepirkuma cena, skaidroja Makaris.

Ja pagājušā gada janvārī vidējā iepriekšējo sešu mēnešu mazuta cena bija aptuveni 275 dolāri par tonnu, tad šī gada aprīlī tā strauji tuvojās 500 dolāriem par tonnu. Naftas cena 2007.gada sākuma bija aptuveni 50 dolāri par barelu, šā gada sākumā pirmo reizi pārsniedza 100 dolāru atzīmi, bet nesen sasniedza kārtējo rekordu virs 147 ASV dolāriem par barelu.

Naftas tirgus ietekmē dabasgāzes cenas ir augušas visā Eiropā, tomēr, neskatoties uz gaidāmo tarifu pieaugumu, dabasgāzes cena Latvijā saglabās konkurētspēju gan ar citām Eiropas valstīm, gan ar citiem energoresursiem Latvijā.

Straujo mājsaimniecības tarifu pieaugumu ietekmē ne vien augstās naftas produktu cenas un atšķirīgās piemērotās mazuta kotācijas pašlaik spēkā esošajiem tarifiem, bet arī pieaugošās sadales pakalpojumu izmaksas, ko ietekmē augstā inflācija, augošās sistēmas uzturēšanas izmaksas un nepieciešamība sākt skaitītāju nomaiņu, kas prasīs ievērojamas investīcijas vairāku gadu garumā.

Latvijas ziņas