Visstraujāk cenas krītas mājām un zemei

Rīga, 25.sept., LETA. Šogad pirmajos trīs ceturkšņos vislielāko cenu kritumu piedzīvojis māju un zemes tirgus Rīgā un Pierīgā, liecina nekustamo īpašumu kompānijas "Balsts" veiktais pētījums.

Cenas šajos tirgus segmentos šogad samazinājušās par 20%-25%. Tajā pašā laikā sekundāro dzīvokļu tirgū vidējā cena šogad sarukusi par 15,5%.

"Māju un zemes tirgū pēdējos mēnešos ir novērojama cenu straujāka samazināšanās, kā tas bija līdz šim. No pircēju puses interese ir, tomēr, tā kā piedāvājums ir gana liels, tad izvēle parasti tiek izdarīta par labu lētākajam un labākajam piedāvājumam. Turklāt cenas, ja tiek pazeminātas, tad bieži vien par 5%-10% uzreiz," norādīja SIA "Balsts" valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.

Kopējais sērijveida dzīvokļu cenu kritums kopš tā sākuma 2007.gada maijā patlaban ir sasniedzis 32,6%. Septembrī sērijveida dzīvokļu cenas samazinājušās vēl par vidēji 2,3% un patlaban viena kvadrātmetra cena Rīgā ir 1226 eiro (862 lati).

Cenu straujā lejupslīde sekundārajā tirgū liecina par to, ka drīzumā atkal kredīta izmaksas varētu sasniegt īres ikmēneša izdevumus, kas noteikti liks arvien vairāk klientiem izlemt par labu pirkumam, nevis īrei, uzskata Zariņš.

Ekonomiskā lejupslīde gan Latvijā, gan pasaulē skar arī nomas maksu izmaiņas, jo tās ir tiešās ar uzņēmējdarbību saistītās izmaksas. Tas visvairāk ietekmējis cenu kritumu tirdzniecības platībām, kurās nomas maksa kopš 2007.gada nogales samazinājusies par 30%-35%.

"Patlaban tirdzniecības telpu izvēle ir salīdzinoši liela, kas jau pāris gadus nebija novērojams. Ja vēl pirms kāda laika bija viena vai divas izvēles iespējas, tad tagad to ir daudz vairāk, ir iespējas salīdzināt un izvēlēties labāko variantu," informēja "Balsta" Komercnodaļas vadītājs Kristaps Jankovskis.

Lai optimizētu izmaksas, daļa uzņēmumu pārvācas uz mazākām biroju telpām vai telpām, kuras ir lētākas kā esošās. Tie biroju un tirdzniecības telpu nomnieki, kas līgumu slēguši 2-3 gadus iepriekš, patlaban bieži vien maksā vairāk, nekā ir šī brīža tirgus cena šādiem birojiem. Cenu kritums biroju segmentā šogad sasniedzis 25%.

Cenu korekcijas nomas segmentā noteikti turpināsies, tomēr šī gada nogale varētu būt tas punkts, kad nomas maksas būs sasniegušas savu zemāko atzīmi. Pašreiz nomniekiem ir lieliska iespēja atrast telpas par pievilcīgu cenu, kas varētu atmaksāties ilgtermiņā, liecina "Balsta" pētījuma dati.

Latvijas ziņas