Zatlers aicina Satversmes grozījumus izstrādāt Saeimā

Rīga, 6.aug., LETA. Satversme nosaka, ka likumdošana ir Saeimas funkcija, tāpēc Satversmes grozījumi, kas paredzētu tiesības iedzīvotājiem atlaist parlamentu, ir jāizstrādā Saeimas namā, nodrošinot kvalitatīvas likumdevēja debates un kopīgu darbu ar tiesību zinātniekiem, šādu viedokli šodien, uzrunājot Saeimas deputātus ārkārtas sēdē, pauda Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Prezidents norādīja, ka 40% balsstiesīgo Latvijas pilsoņu referendumā skaidri pauda savu gribu, proti, ka viņi vēlas tiesības nepieciešamības gadījumā atlaist Saeimu. Tik lielas sabiedrības daļas vēlmi nav iespējams ignorēt, uzsvēra prezidents.

Prezidents aicināja, nemainot Satversmes būtību un saglabājot tās garu, mūsu valsts pamatlikumā paredzēt tiesības noteiktai daļai vēlētāju rosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. "Priekšlaicīgas parlamenta vēlēšanas ir viens no veidiem, kā atrisināt gan parlamentāras, gan arī valsts krīzes," norādīja Zatlers.

Vēl svarīgāk ir, lai jaunās vēlēšanās pēc iespējas ātrāk tiek ievēlēts politiskajai situācijai atbilstošāks un tautas gribu precīzāk pildošs parlamenta sastāvs. Tikpat būtiski ir, lai Saeimas atsaukšana kādam nekļūtu par ikdienas ieroci politiski savtīgu mērķu īstenošanai, uzsvēra Zatlers.

Lai ātri un sekmīgi atrisinātu vienlīdz parlamentāras un valsts krīzes, pēc Zatlera domām, tiesības ierosināt Saeimas priekšlaicīgu atlaišanu Satversmē jāparedz gan Valsts prezidentam, gan noteiktam skaitam vēlētāju, nobalsojot referendumā.

Prezidents arī atgādināja, ka aizvien ir neatrisināts jautājums par trešo personu aģitāciju priekšvēlēšanu laikā. Jau 2006.gada 3.novembrī Augstākās tiesas Senāts spriedumā par 9.Saeimas vēlēšanu norisi ir atzinis, ka valsts nav radījusi mehānismu, kas ļautu savlaicīgi novērst priekšvēlēšanu kampaņas pārkāpumus, neradot draudus tiesisku vēlēšanu norisē.

Augstākās tiesas Senāts šajā lietā pieņēma arī blakuslēmumu, vēršot Ministru kabineta uzmanību uz nepieciešamību izveidot efektīvu vēlēšanu norises tiesiskuma kontroles mehānismu. Šodien pēc vairāk nekā 20 mēnešiem nepieciešamie grozījumi likumos joprojām nav pieņemti, atgādināja Zatlers.

"Neatrisinātais jautājums par trešo personu iesaisti politiskajā reklāmā var tikt izmantots centienos nekontrolēti ietekmēt vēlētājus ar reklāmas kampaņām vai cita veida propagandu," norādīja prezidents.

Viņš uzsvēra, ka līdz nākamajām vēlēšanām nepieciešams skaidrs un taisnīgs, ar likumu noteikts finansēšanas regulējums par politisko aģitāciju. Tam jāattiecas gan uz Saeimas un pašvaldības vēlēšanām, gan arī uz tautas nobalsošanām. Tam jāattiecas gan uz Saeimā pārstāvētām partijām, gan partijām, kuras nav pārstāvētas parlamentā, gan arī uz kampaņā iesaistītām organizācijām un pilsoņu apvienībām.

Prezidents uzsvēra, ka Satversmes 64.pants nosaka - likumdošanas tiesības pieder Saeimai un tautai. Demokrātiskā valstī nav pieļaujams, ka tās pilsoņiem būtu par naudu jāpērk iespēja realizēt savas tiesības. Prezidents atgādināja, ka jau šā gada februārī viņš lūdzis Saeimu rast tiesisku regulējumu samaksai par parakstu notariālu apliecināšanu, ja šie paraksti tiek vākti tautas nobalsošanas ierosināšanai vai likumprojekta iesniegšanai. "Es lūdzu Saeimu pēc iespējas ātrāk atrisināt šo jautājumu, līdz ar to nodrošinot pilsoniskās līdzdalības iespējas ikvienam Latvijas pilsonim," teica prezidents.

Zatlers arī norādīja, ka "mēs visi esam vienlīdz atbildīgi par mūsu vārdiem un klusēšanu, par mūsu lēmumiem un neizlēmību, par mūsu darbiem un bezdarbību".

Prezidents pauda ticību deputātu spējai vienoties valstiskiem mērķiem un tautas interesēm. "Uz jums cer visi Latvijas iedzīvotāji, ikviens, kas vēlas dzīvot labākā, tiesiskākā, taisnīgākā Latvijā. Jūsu vienota rīcība var likt viņiem noticēt. Jūsu neizlēmība un bezdarbība - vilties," savas uzrunas noslēgumā teica Valsts prezidents.

Latvijas ziņas