2010 – 1997= ???? 9

Lai arī līdz šim dzīvoju ar pārliecību, ka šo piemēru bez grūtībām atrisinātu katrs trešās klases skolnieks un, tā kā pamatskolas izglītība Latvijā ir obligāta, par pieaugušajiem jau nu vismazāk vajadzētu šaubīties, mana pārliecība tomēr ir sašķobījusies.

Un cēlonis manām šaubām ir trīs tirdzniecības vietu Gulbenē pārdevēju rīcība, kad viņas, rūpīgi aplūkodamas pasi un brīdi rēķinādamas, tomēr nekautrējās pārdot alu un cigaretes 13 gadīgai meitenei. Nemaz jau nerunājot par septiņpadsmit gadus sasniegušo, kas bez grūtībām jau vienpadsmitos dienā piecās tirdzniecības vietās Gulbenē nopirka ne tikai cigaretes, bet arī stiprināto 2l tilpuma alus pudeli un kādā veikalā pat līdz šim nedzirdētu degvīna markas pudeli.

Visām pārdevējām par izdarīto pārkāpumu sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols pēc Administratīvā pārkāpuma kodeksa 155. panta 3. daļas „Par alkohola un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem”, par ko paredzēts sods- naudas sods pārdevējam no 200 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām- no 500 līdz 1000 latiem. Ja šāds pārkāpums tiek konstatēts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda piemērošanas, naudas sods pārdevējam ir no 250 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām – no 2 000 līdz 5 000 latiem.

Lai arī policija nepārtraukti informē gan par to, ka tiek rīkoti reidi, kuru laikā kontrolē, kā tiek ievērots aizliegums tirgot alkoholu un tabakas izstrādājumus nepilngadīgām personām un arī veikalos redzamā vietā ir izlikti paziņojumi, ka alkoholu un cigaretes nepārdod, „Ja Tev nav 18”, situācija neuzlabojas. Veicot kārtējos kontrolpirkumus, rezultāts ir un paliek nemainīgs- nepilngadīgajiem, pat tikai 13 gadu vecumu sasniegušiem jauniešiem, nav problēmu iegādāties ne cigaretes, ne, kā jau rakstīju, degvīnu un stiprināto alu, kas sašutumu izsauca arī jaunietē, kura uzdeva jautājumu: „Vai es tiešām izskatos pēc tādas, kas vienpadsmitos dienā dzers spirtotu alu?!”

Policija brīdina un atgādina pārdevējiem un veikalu īpašniekiem, ka reidi noteikti turpināsies, bet tā ir tikai viena medaļas puse. Otra, par kuru vēlos uzrunāt visus pieaugušos: Ne tikai policijai ir jāuzņemas atbildība un jāsatraucas par to, ka slimnīcā tiek nogādāts kārtējais pārdzēries pusaudzis vai kāpņu telpā snauduļo bērns, kurš ir tādā mērā izklaidējies, ka „pats vairs nezina, kur atrodas”. Katram pieaugušajam IR PIENĀKUMS iejaukties, ja esat liecinieks tam, ka pārdevēja tirgo alkoholu vai tabakas izstrādājumus pircējam, kurš acīmredzot nav sasniedzis 18 gadu vecumu, Tāpat aicinājums noteikti informēt policiju, ja esat liecinieki tam, ka cigaretes vai alkoholu bērnam nopērk un nodod citi pieaugušie.

Policija darīs savu darbu, bet tas nedos rezultātus, ja aktīvi neiesaistīsies VISA sabiedrība.

P.s. Aicinām uzsākt diskusiju sabiedrībā:
Kāds ir Jūsu viedoklis un priekšlikumi, kas būtu jāmaina un kā uzlabot esošo situāciju?

Komentāri 9

Ezis

Vairāk vajadzētu bērnu vecākiem atbildēt par to kad vīņi pērk.Paši neseko līdzi savām atvasēm,ko dara.Ko sēsi,to pļausi!

pirms 10 gadiem, 2010.11.08 00:17

:)

tagad cigaretes tirgo katra otrā krievu pensionāre. Bet policijai par to nospljauties. Nemaz jau nerunājot par Krutku. Un Altas veikalos pārdevējām pat ir teikts, ka jātirgo visiem alkohols un cigaretes, ja netirgos, var arī darbu pazaudēt.

pirms 10 gadiem, 2010.11.07 15:08

Policists kurš dzīvo pie sākumskolas

Jā West, jeb īstajā vārdā-I.V., piekrītu, ka alkohols būtu jātirgo tikai specializētajos veikalos, bet līdz šim pārdevējam rūpīgi jāseko līdzi, pat ja pircējam ir 50 gadi, bet pārdevējam rodas šaubas, ka viņam nav 18, tad jāpieprasa personību apliecinošs dokuments, bet ja tā nav, tad staigā tālāk:( Ja Tev ir zināms, ka par kādu no policistiem kāds nepilngadīgais tā ir teicis, kā Tu izsakies, tad Tev tas būtu jādara zināms , ja ne policijai, tad prokuratūrai!
Bet kas attiecas uz "Cīkstoni", viņam arī bija jāvēršas prokuratūrā, nevis šeit, elektroniskos masu saziņas līdzekļos, jāizvirza tik nopietnas apsūdzības, savukārt ja tās neapstiprināsies, tad ieteiktu sākt piedalīties arī topa aukšgalā nesen nonākušo foruma tēmā "Kāds var ieteikt advokātu? " jo nedzīvo te pie sākumskolas vairāk par vienu policistu....
Savādāk nekad nenonāksim pie policijas prestiža!

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 17:21

West

"kurš acīmredzot nav sasniedzis 18 gadu vecumu", tas nu īsti nebūtu vietā, acīmredzamais ir tikai ilūzija, jau pasen kā pusaudžiem vecumu nevar noteikt ar skatienu vien - tas nedarbojas ne klubos ne bāros , ne veikalos, laikam jau būtu jāievieš norma, ka nevis pārdevējam jāprasa, bet pircējam ar alko groziņā, pašam jāvelk ārā dokuments un jāuzrāda, jebkurā vecumā - un nekādu šaubu, nu ja vien kassierei ar matemātiku nav pašvaki ka augstāk minēts, tādu kassieri gan būtu jāsūta kursos, otrai ko varēt uizveikt - aizliegt tirgot alkoholiskos dzērienus pārtikas veikalos, kioskos utt, bet tikai specializētajos veikalos un ta jau kontrolēt būtu daudz vienkāršāk.
Tas ka policists vai viņa vīrs ,sieva, tirgo kontrobandu un pat nepilgadīgajiem, labi redzams pēcāk jauniešu attieksmē pret policiju kā tādu sak - ko tu vari man pateikt - paskaties uz sevi...

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 11:05

apkarotajs

bruiser-man vajag adresi un uzvardu. Un iesu apkarot. Anonimitati garanteju

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 14:57

///

Kas tas par policistu ir tik labs, ka tirgo sikajiem. Sauc varonus varda, jo tautai vini jazin

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 20:26

bruiser

pirmkārt jāslēdz točkas ciet, jo pārsvarā mazgadīgie pērk točkās, un tur nevienam nerūp, kas pērk un cik viņam gadu, lai tik "varka iet"
Veikalos ir gadījumi, bet tie jau ir retāki, nekā agrāk...
policija slikti strādā, jo daži policisti mājās paši tirgo arī mazgadīgiem(labs piemērs ir pie Alūksnes sākumskolas dzīvo policists kas tirgo tiem pašiem mazgadīgiem cigaretes un šņabi)
te ir jāizveido speciālā grupa no policijas, vid, apkarošanas dienesta darbiniekiem...lai pa īstam slēdz tās bodītes ciet, nevis iedod savu kontu un izraksta soda kvīti ar savu konta numuru(tas tā: dažiem viela pārdomām)

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 13:21

Lietotāju raksti