Aizvadītajā gadā noziegumu skaits Vidzemē samazinājies 2

Aizvadītajā gadā, salīdzinot ar 2013. gadu, reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits Vidzemē samazinājies par 741 noziedzīgu nodarījumu. Dominējošie jeb 63% no visiem noziedzīgajiem nodarījumiem joprojām ir mantiskie noziegumi.

Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko vērtē: „Kopumā aizvadītais gads Vidzemē bija salīdzinoši mierīgs, noziedzīgo nodarījumu skaits samazinājies. Zināmā mērā drošības situāciju atsevišķās jomās uzlaboja fakts, ka aizvadītā gadā divu nozīmīgu pasākumu nodrošināšanai virsstundu darbā tika iesaistīti 30% personālsastāva, tātad vairāk policijas klātbūtnes. Šie pasākumi bija Eiro ieviešana un Āfrikas cūku mēra ierobežošana.“

Aizvadītā gadā samazinājies smago, mazāk smago un kriminālpārkāpumu skaits, savukārt nedaudz pieaudzi sevišķi smagu noziegumu skaits, taču to kopējais īpatsvars ir mazs.

Reģistrēti 1293 smagi noziegumi, kas ir par 285 mazāk, nekā iepriekšējā pārskata periodā, kad reģistrēto smago noziegumu skaits bija 1578. Savukārt reģistrēto mazāk smago noziegumu skaits ir 2598, kas ir par 68 noziegumiem mazāk, salīdzinot ar 2013. gada 12 mēnešiem, kad mazāk smagu noziegumu skaits bija 2666. Kriminālpārkāpumu skaits 2014. gada 12 mēnešos ir 133, kas ir par 321 mazāk, nekā iepriekšējā gada 12 mēnešos.

Noziedzības mazināšanā nopietnu darbu ieguldījusi arī kriminālpolicija un aizvadītā gadā kopumā par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu aizturētas 800 personas. To starpā 59 noziedzīgas grupas – no tām 40 saistībā ar noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, 5 par narkotisko vielu nelikumīgu apriti, 5 par noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību, 3 par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību un 3 saistībā ar noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā. Aizturētas arī 17 organizētas grupas – 6 par narkotisko vielu nelikumīgu apriti, 5 par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā, 2 par kokmateriālu zādzību veikšanu un 4 par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu.

2014.gadā nedaudz pieaudzis reģistrēto slepkavību skaits, taču visas ir atklātas. 2013.gadā bija reģistrētas 4 slepkavības, savukārt aizvadītajā gadā 6, kas ir par divām vairāk.

Jau vēstīts par divām traģiskākajām slepkavībām. Viena notām notika 2014. gada 5. jūlijā, Cēsu novadā, Vaives pagastā, kad tika atrasts jaunas sievietes līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Aizdomās par nozieguma izdarīšanu tika aizturēta 1 persona. Otra notika 2014.gada 7.septembrī, kad ap pulksten 5:00 uz autoceļa Gulbene – Madona tika noslepkavota sieviete un, lai slēptu noziedzīgā nodarījuma pēdas tika aizdedzināta viņas automašīna. Policija aizdomās turamo notvēra jau nākamajā dienā.

Aizvadītajā gadā policija turpināja aktīvu nelegālo narkotisko vielu aprites ierobežošanu un kopumā saistībā ar nelikumīgu narkotisko un psihotropo vielu apriti un lietošanu Vidzemes reģionā sākti 67 kriminālprocesi, sastādīts 21 administratīvā pārkāpuma protokols un uzsākta 151 administratīvā lietvedība. Savukārt 3 kriminālprocesi sākti par narkotisko vielu audzēšanu.

2014. gadā Vidzemes reģionā izņemtas narkotikas:

2,47 kilogrami žāvētas marihuānas;

521 marihuānas augs (kopējais svars 283,41 kilograms);

40 grami amfetamīna;

208 grami metamfetamīna (amfetamīnu grupa);

17 grami amfetamīnu saturošas vielas;

0,87 grami kokaīna;

Pateicoties izmaiņām likumdošanā un aktīvam policijas darbam, Vidzemē nedarbojas neviena no tā sauktajām legālo narkotisko vielu tirdzniecības vietām un apreibinošās vielas vairs nav brīvi pieejamas. Pēdējo tirdzniecības vietu darbība Valmierā un Valkā tika pārtraukta aizvadītā gada sākumā. Jauno psihoaktīvo vielu izplatīšana, tā pat kā visā valstī, šobrīd notiek līdzīgi kā klasisko narkotisko vielu aprite – caur dīleru tīklu. Arī šo jomu policija turpina apkarot un aizvadītajā gadā paralēli citām narkotiskajām vielā izņemts 91 grams un 107 iepakojumi jauno psihoaktīvo vielu.

Pamatojoties uz policijas rīcībā esošo informāciju, narkotisko, psihotropo vielu realizācija aizvadītajā gadā visvairāk notikusi Valmierā un Cēsīs, taču konstatēti gadījumi arī citviet Vidzemē. Tā piemēram, aizvadītā gada martā Cēsīs, veicot kratīšanu kriminālprocesa ietvaros, kādas personas dzīvesvietā tika atrasts un izņemts 1 polietilēna iepakojums ar jauno psihoaktīvo vielu. Martā, veicot pārbaudi jauno psihoaktīvo vielu tirdzniecības vietā Valkā, tika konstatēts, ka tā savu darbību turpina. Tika sākts kriminālprocess, aizturēta 1 persona, izņemti 105 iepakojumi ar jaunajām psihoaktīvajām vielām. Martā VP VRP Kriminālpolicijas biroja darbinieki Valmierā pie kādas personas atrada un izņēma aptuveni 350 gramus marihuānas. Uzsākts kriminālprocess. Aizturēta 1 persona.

Aprīlī sankcionētu kratīšanu laikā Blomes un Rencēnu pagastos tika izņemtas 2 burkas ar augu izcelsmes vielu (marihuānu) un 412 dažāda kalibra patronas.

Maijā Limbažu pagastā tika aizturētas 2 personas, pie kurām atrasta un izņemta nezināma augu izcelsmes viela aptuveni 21 grams. VP VRP Kriminālpolicijas biroja darbinieki Vidrižu pagastā, Limbažu novadā uz a/c Ragana – Limbaži apturēja automašīnu Audi 100, kurā tika atrasti 13 grami amfetamīna.

Jūnijā Cēsu iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas darbinieki aizturēja 2 personas, pie kurām atrasti un izņemti ap 30 gramiem jaunās psihoaktīvās vielas.

Augustā, Valmierā aizdomās par jauno psihoaktīvo vielu neatļautu realizāciju aizturēta 1 persona. Izņemti 3,8 grami AKB 48 F. Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja darbinieki Cēsīs aizdomās par narkotisko vielu nelikumīgu apriti aizturēja 1 personu un izņēma 220 gramus izžāvētas marihuānas, savukārt Raunas novada, Raunas pagastā kādā siltumnīcā atrada un izņēma 21 marihuānas stādu (6,95kg nežāvētas marihuānas). Tika aizturētas 2 personas.

Septembrī, Limbažu novadā, Pāles pagastā tika konstatēta nelikumīga narkotisko vielu – marihuānas audzēšana. Izņemti 245 gab. - 136,97 kg marihuānas augi un pārbaudāma 1 persona. Ērgļu novadā, Ērgļu pagastā kādas dienesta viesnīcas telpās, skapītī tika atrasts ar foliju izlīmēts plaukts, kur atrasta viela ar marihuānai raksturīgu smaku. Izņemti ap 100 gramiem kaltētas marihuānas. Noskaidrota 1 pārbaudāmā persona.

Oktobrī Limbažos tika aizturēta 1 persona, pie kuras aizturēšanas brīdī atrasts vīstoklis ar gaišas krāsas pulverveida vielu (amfetamīns 50 grami).

Novembrī, Limbažos aizdomās par narkotisko vielu glabāšanu, pārvadāšanu, realizēšanu, tika aizturētas 3 personas. Izņemti 30 grami marihuānas un 2 marihuānas stādi. Sankcionētas kratīšanas laikā, iepriekš aizturētas personas dzīvesvietā Ķekavas novadā, Ķekavā, tika izņemti 200 grami marihuānas.

Decembrī, Cēsīs pie kādas personas atrasti un izņemti 8 grami marihuānas un personas dzīvesvietā izņemts 161 grams marihuānas. Priekuļu novada, Liepas pagastā aizdomās par narkotisko vielu nelikumīgu apriti tika aizturēta 4 personu grupa. Izņemti 3 grami marihuānas.

Pamatojoties uz kriminālpolicijas rīcībā esošo informāciju narkotisko vielu aptuvenās mazumtirdzniecības cenas ir palikušas nemainīgas: metamfetamīns 1grams maksā no 7 līdz 20 eiro, marihuāna 1grams – 15 eiro, heroīns 1grams – 150 eiro vai 1 deva 15 eiro, savukārt jaunās psihoaktīvās vielas 1grams ap 10 eiro.

Pērn samazinājies reģistrēto zādzību skaits. Gada laikā reģistrēta 1641 zādzība, kas ir par 450 mazāk salīdzinot ar iepriekšējo pārskata periodu, kad bija reģistrētas 2091. 31% zādzību izdarītas no tirdzniecības vietām, 14% no mājokļiem, 8% no transportlīdzekļiem, savukārt lielākais skaits zādzību izdarīts citādos veidos.

Joprojām viena no policijas darba prioritātēm ir akcizēto preču nelegālas aprites apkarošana un aizvadītā gadā Vidzemes reģionā izņemtas 2 211 884 cigaretes, 2 845 litri degvielas un 2 408,4 litri alkohola.

2014. gada maijā VP Vidzemes reģionā pārvaldes Kriminālpolicijas biroja darbinieki Inčukalna novadā a/c Rīga – Sigulda 38. km apturēja a/m VW LT-35, kurā atradās 1 000 000 cigaretes bez LR akcīzes markām. 2014.gada jūlijā Viļānu novada, Viļānu pagastā, a/m ”Peugeot Boxer” un kādā mājā, sankcionētas kratīšanas laikā tika izņemtas 523 740 cigaretes. Tika aizturēta 1 persona.

Arvien aktuālākas kļūst dažāda veida krāpnieciskās darbības. 2014. gadā par dažādām krāpnieciskām darbībām sākti 68 kriminālprocesi. 38 gadījumos konstatēts, ka par krāpnieku upuriem kļuvuši tie cilvēki, kas vieglprātīgi attiekušies pret savu kredītiestāžu datu glabāšanas drošību. Lielākoties gadījumu iedzīvotāji labprātīgi nodevuši citas personas rīcībā savus kredītiestādes datus un tikai pēc kāda laika konstatējuši, ka kļuvuši par parādniekiem vairākiem internetā pieejamajiem īstermiņa aizdevējiem. Tāpat konstatēti vairāki gadījumi, kas, nepārliecinoties par darījuma ticamību un drošību, cilvēki savus finanšu līdzekļus pārskaitījuši svešām personām, nesaņemot pakalpojumu vai preci.

Aizvadītajā gadā reģistrēti 2 373 notikumiem vairāk nekā 2013.gadā, kas nozīmē, ka Vidzemes iedzīvotāji bijuši ievērojami aktīvāki un biežāk snieguši dažādu informāciju policijai (nejaukt ar reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaitu, kas ir samazinājies. Notikumu žurnālā tiek reģistrēta visa policijai nodotā informācija)

Pamatojoties uz veiktajiem grozījumiem likumdošanā, policijai kopš 2014.gada 1.aprīļa bija jāuzsāk nodrošināt jaunu funkciju - vardarbības draudu novēršana un pagaidu aizsardzības pret vardarbību. Policija aizvadītā gadā pieņēmusi 14 lēmumus par apdraudējumu radošas personas nošķiršanu un sākusi 29 kriminālprocesus pret personām, kas nav pildījušas tiesas lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību.

Šaujamieroču īpašnieku skaits Vidzemes reģionā pieaudzis pavisam nedaudz.

Komentāri 2

q

Protams, ka samazinājies!
Nepieņemts iesniegums = nav nozieguma. Tādā veidā daudzās nozarēs var uzlabot statistiku.

pirms 6 gadiem, 2015.02.12 14:41

ww

Un iedzīvotāju skaits jau arī turpina samazināties.

pirms 6 gadiem, 2015.02.18 02:33

Lietotāju raksti