Akcija „Redzīgs seniors pie stūres” Alūksnē

Aktualizējot labas redzes jautājumu transportlīdzekļu vadītājiem senioru vecumā, optikas salonu Metropole redzes speciālisti 21.maijā rīkos akciju „Redzīgs seniors pie stūres”, un uz bezmaksas redzes pārbaudi mūsu pilsētā aicina ikvienu aktīvu satiksmes dalībnieku, kurš var lepoties ar 60 un vairāk gadu vecumu, un uzrādīs savu derīgu vadītāja apliecību.

Pārbaudīt redzi bez maksas 21.maijā, optikas salonā Metropole, Pils ielā 9b (t/c Maxima), varēs tie ļaudis, kuriem ir 60 un vairāk gadu, uzrādot derīgu transportlīdzekļa vadītāja apliecību. Uz vizīti jāpiesakās iepriekš, zvanot: 27762180!

Autovadītāja apliecības iegūšana ir zīmīgs notikums ikviena cilvēka dzīvē. Ar šo priecīgo brīdi nereti rūpes aizmirstam vismaz uz 10 gadiem, jo tieši tik ilgi ir derīga arī obligātā medicīniskā izziņa, tostarp - redzes speciālista atzinums par redzes atbilstību konkrētā transportlīdzekļa vadīšanai. Līdz ar vecumu, ārsti šoferīšus uzrauga biežāk. Kā norāda CSDD sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Agnese Korbe, sasniedzot 60 gadu vecuma slieksni, neatkarīgi no vadītāja kategorijas, medicīnisko pārbaužu biežums ir trīs gadi, bet ārsti ir tiesīgi noteikt arī īsāku derīguma termiņu, piemēram, 1 vai 2 gadi.

Aija Muceniece, vadošā optometriste optikas salonos Metropole: „Runājot par konkrētiem skaitļiem, tomēr jāsecina – 10 un arī 3 gadi ir ilgs laiks, kuru laikā redze var mainīties, un dažkārt pat ļoti strauji. Protams, mēs priecājamies par katru senioru, kurš ikdienā „šoferē”. Vēl vairāk – mūs priecē ļaudis, kuri neuzticas vien savai šķietami labajai pašsajūtai, bet regulāri pārbauda veselību ne tikai vajadzības mudināti, bet savu spēju un veselības izvērtēšanai. Tieši tādēļ mūsu redzes speciālisti vienojās par īpašu dienu, kad pilnīgi bez maksas aprūpēsim to aktīvo šoferīšu redzi, kuri sasnieguši vismaz 60 gadu vecumu. Līdz ar šo arī ceram, ka mūsu sarūpētā iespēja viņiem kalpos kā pozitīvs pamudinājums parūpēties par savu redzi un acu veselību, iedrošinot atnākt uz redzes pārbaudi kaut vien tādēļ, lai pārliecinātos, ka nav notikušas ne redzes, ne acu veselības izmaiņas!”

Mūsu acis, tāpat kā organisms kopumā, līdz ar gadiem mainās, arī mazliet „nogurst”. Aptuveni ap 40 gadu vecumu ikkatrs no mums piedzīvo tā saukto presbiopijas vecumu jeb brīdi, kad kļūst grūti saskatīt tuvumā esošus priekšmetus. Tāpat līdz ar gadiem, iespējams, par sevi liek manīt acu kaites, piemēram, katarakta, tīklenes saslimšanas, glaukoma, kas maina redzes asumu, pasliktinās kontrastjūtība un tās rezultātā ir grūtības vadīt auto krēslas un diennakts tumšajā laikā. Iespējams, sašaurinās redzes lauks, palielinās jutība pret spilgtu gaismu un acis sāk „žilbt”.

„Kaut medicīniskā izziņa kalpo ilgstošu laika posmu, ļoti svarīgi ikvienam transportlīdzekļa vadītājam un ne tikai, rūpēties par savu veselību, un līdzīgi kā veikt asins ainas pārbaudi, tāpat arī redzi pārbaudīt ne retāk kā reizi divos gados, bet vecumā pēc 45-50 gadiem – reizi gadā!”, norāda optikas salonu Metropole vadošā optometriste A.Muceniece.

Izrādās, šobrīd Latvijā vecākajam vīrietim ar derīgu vadītāja apliecību ir 104 gadi, bet sievietei – 98, pēc CSDD sniegtajiem datiem. Diemžēl nav ziņu par to, vai šie cilvēki paši brauc ar auto.

„Vislielākā interese par vadītāja apliecības iegūšanu, protams, ir sasniedzot attiecīgo vecumu, piemēram, B kategorijai – 18 gadus. Cilvēku, kuri iegūst autovadītāja apliecību 50-60 un vairāk gadu vecumā, nav daudz. Vecākā sieviete, kura saņēma vadītāja apliecību, to ieguva 2004.gadā un tad viņai bija 89 gadi, attiecīgi – 2009.gadā apliecību saņēma 85 gadus vecs vīrietis. Šķiet, ka vispopulārākais un plašāk zināmais gadījums bija pērn, kad Gulbenē vadītāja apliecību ieguva 81 gadu veca sieviete no Lubānas”, norāda A.Korbe.

Optikas saloni Metropole aicina transportlīdzekļu vadītājus senioru vecumā izmantot šo iespēju un parūpēties par savu redzi!

Lietotāju raksti