Apkopots, kā izklaidēties, saudzējot budžetu

Sākoties pavasarim, dienas kļūst arvien garākas un rodas jautājums – kā pavadīt savu brīvo laiku? Naudas plānošanas centrs sniedz praktiskus padomus, kā brīvajā laikā izklaidēt sevi un savu ģimeni, saudzējot budžetu.

Ir cilvēki, kuri dod priekšroku aktīvai brīvā laika pavadīšanai vai atpūtai ārpus mājām – doties pārgājienos un apmeklēt pasākumus, savukārt citiem atpūtu sagādā grāmatu lasīšana. Piedāvājam ieteikumus dažādām gaumēm.


„Ja mēs atsauktu atmiņā savus dzīves laimīgākos brīžus, esmu pārliecināta, ka vairumā gadījumu tie nesaistītos ar lieliem tēriņiem, piemēram, ar smalka restorāna apmeklējumu vai palikšanu greznā viesnīcā, bet gan ar pozitīvām emocijām, ko sniedz kopā pavadītas laiks ar tuvākajiem cilvēkiem. Tas ir pierādījums, ka varam iztērēt arī pavisam nelielu naudas summu, taču justies patiesi atpūtušies un gandarīti,” stāsta Naudas plānošanas centra vadītāja Signe Bierande.

Naudas plānošanas centra ieteikumi brīvā laika pavadīšanai
1.Apmeklē amatieru sporta spēles! Ja esi sporta mīļotājs, vari apmeklēt vietējo sporta klubu un komandu spēles. Tajās, protams, nespēlēs pasaules mēroga zvaigznes, taču pati spēle sniegs tādu pašu devu adrenalīna un maksās daudz mazāk vai neizmaksās neko. Bet, ja pašam gribas spēlēt, organizē sava iemīļotākā sporta veida nodarbības kopā ar saviem draugiem vai kolēģiem!
2.Apmeklē savas pilsētas pasākumus! Teju katrā pilsētā ir dejotāju kolektīvi, teātru grupas un citi pašdarbnieku kolektīvi. Atbalsti savējos - apmeklē koncertus, teātrus, izstādes. Ieejas maksa par šiem pasākumiem ir minimāla vai vispār nav, taču emocijas ir nenovērtējamas. Laiku pa laikam ieskaties arī Latvijas interneta kalendārā www.notikumi.lv – iespējams kāds atraktīvs kultūras vai sporta pasākums ir plānots arī Tavā kaimiņu pilsētā!
3.Izzini Latvijas vēsturi, ārzemju kultūru un citas interesantas lietas, apmeklējot muzejus. Daļā muzeju ieeja ir ļoti simboliska vai vispār tās nav. Ar Latvijas muzejiem vari iepazīties Latvijas muzeju katalogā www.muzeji.lv. Izmanto arī Muzeju nakts sniegtās iespējas – īpašā gaisotnē apmeklēt vairākus muzejus visā Latvijā bez maksas.
4. Iepazīsti Latvijas dabu, apmeklē dabas parkus un takas – arī tos vairumā gadījumu iespējams apmeklēt bez maksas. Ar dabas objektiem Latvijā vari iepazīties www.botanika.lv/4.1.php.  
5.Izmanto laimīgās stundas! Kafejnīcas un restorāni noteiktā laika posmā piedāvā maltīti vai dzērienus par zemākām cenām. Taču, ja iespējams, ierobežo kafejnīcu un restorānu apmeklējumus. Tā vietā gatavo maltīti mājās – ēdiena gatavošana arī var būt kā hobijs!
6.Izmanto kuponus! Dažkārt žurnāli saviem abonentiem piedāvā kuponus, kas sniedz atlaides gan brīvā laika pavadīšanas pasākumiem, gan dažādiem pakalpojumiem.
7. Izmanto klientu kartes! Ar tām iespējams gūt atlaides ne tikai par konkrētā uzņēmuma pakalpojumiem, bet dažkārt arī pie tā sadarbības partneriem – izklaides pasākumu organizētājiem.
8.Izmanto video/DVD nomas pakalpojumus! Bieži vien iznomāt mīļāko filmu ir izdevīgāk, kā iegādāties kino biļeti.
9.Apmeklē bibliotēku! Ja esi grāmatmīlis, budžetu saudzēsi grāmatas ņemot bibliotēkā. Tajās ir pieeja arī jaunākajiem žurnāliem un interneta pieslēgumam (dažās bibliotēkās internets pieejams pie bibliotēku stacionārā datora, dažās vari ņemt līdzi arī savu klēpjdatoru). Ja bibliotēkā nav pieejama Tevis iecerētā grāmata, ieskaties www.gramatmaina.lv. Tajā iespējams uz laiku ar kādu cilvēku samainīties ar grāmatām.
10.Ja brīvajā laikā labprāt sporto, izpēti, vai Tavas dzīves vietas tuvumā ir kāds parks, kurā varētu, piemēram, no rīta skriet. Ja tomēr priekšroku dod sporta zāles apmeklējumam, iegādājies abonementu. Dažkārt sporta klubos ir akcijas, kad iespējams iegādāties abonementu visam gadam lētāk.
11.Neabonē presi, kuru nelasi! Ja esi abonējis kādu preses izdevumu, kurā izlasi tikai pāris rakstus vai aizņemtības dēļ izlasi tikai katru otro izdevumu, atsakies no tā! Kad būs brīvs laiks preses izdevuma lasīšanai vai tajā būs kāds saistošs materiāls – nopērc to! Kā jau iepriekš minēts, vari izmantot arī bibliotēkās pieejamo presi. Savukārt, ja Tevi interesē tikai atsevišķas ziņas, vari tās lasīt internetā. Turklāt daudziem drukātajiem medijiem ir mājas lapas, kurās ir pārpublicēti laikraksta raksti. Ja tomēr brīvdienās Tev ir svarīgi sākt dienu ar laikraksta pārlapošanu, noskaidro, vai konkrēto izdevumu var abonēt tikai brīvdienām.
12.Izmanto darba vietas sniegtās iespējas! Ja Tavā darba vietā tiek abonēta prese, interesējošo laikrakstu vari paņemt lasīšanai vakarā līdzi uz mājām. Piemēram, AS GE Money Bank darbinieki var izmantot bankā esošo Rotaļtēku -  „spēļu bibliotēku”, no kuras uz laiku paņemt kādu spēli laika pavadīšanai kopā ar ģimeni. Spēles var mainīt un tiek ietaupīta tā nauda, kas būtu jāmaksā, iegādājoties katru spēli veikalā.
13.Izmanto savu iztēli! Ir iespējams atrast vēl daudz veidu, kā ietaupīt, tikai jāizmanto sava iztēle. Piemēram, kad pēdējo reizi devies piknikā vai pārgājienā, kad kopā ar ģimeni spēlēji kārtis vai galda spēles? Ir vairākas iespējas, kā izklaidēt sevi un savu ģimeni, netērējot daudz naudas.

Lietotāju raksti