Atbalstīsim Latvijas ražotājus

Laikā, kad Latvijas ekonomiskā situācija ir nonākusi uz bankrotu sliekšņa, cilvēki zaudē darbus un mājsaimniecības domā par izdzīvošanu, mēs sev bieži vien uzdodam jautājumu: vai ir izeja no situācijas? Apgalvošu, ka no katras situācijas ir izeja, tai skaitā pat no tik bēdīgas, kādā nokļuvusi Latvija. Un šoreiz ikviens no mums ar savu personisko rīcību var sekmēt Latvijas ekonomikas atveseļošanos.

Mēs varam palīdzēt sev un mūsu vietējiem Latvijas ražotājiem. Un tas no mums katra neprasa pat daudz, tikai dažas sekundes pie veikala plaukta, lai no plašā piedāvājuma klāsta izvēlētos tieši Latvijā ražotu pienu, krējumu, olas, maizi, kartupeļus un citus ikdienā nepieciešamos produktus, kurus arī šajos grūtajos laikos iegādāsimies savām ģimenes vajadzībām. Izvēloties Latvijā ražotus produktus, mēs palīdzēsim mūsu Latvijas zemniekiem un uzņēmējiem saglabāt uzņēmumus, kas dos darbavietas mums un mūsu radiem, draugiem un kaimiņiem. Izvēloties Latvijas preci pasargāsim savus līdzcilvēkus no bezdarba un bankrotiem. Palīdzot mūsu uzņēmējiem, Latvijas valsts kasē ienāks arī līdzekļi, kuri tik ļoti nepieciešami mūsu pensijām, pabalstiem, skolotāju un ugunsdzēsēju algām.

Palīdzēt savējiem var ikviens no mums, protams, ja apstākļi atļauj iztērēt dažus santīmus vairāk, nekā pērkot lielveikalos ar dažādiem konservantiem un krāsvielām piesātinātus ražojumus spilgtos iesaiņojumos. Ja vien ir tādas iespējas, nepažēlojiet dažas liekas minūtes un santīmus, lai iegādātos lauksaimniecības produktus un citas preces tieši no mūsu zemniekiem, mazajos veikaliņos vai tirgos. Šādi jūs atbalstīsiet Latvijas ražotājus un uzņēmējus, kā arī nodrošināsiet, ka peļņa neaizplūdīs uz ārvalstīm, bet gan paliks tepat Latvijā un palīdzēs vismaz dažiem noturēties virs ūdens, zem kura viņus cenšas pabāzt nepārdomātā valdības politika. No savas pieredzes varu teikt, ka drīz vien tas pārvēršas par pieradumu. Interesentiem - kā pircējiem, tā pārdevējiem - varu arī ieteikt interneta vietni zemnieks.info, kurā apkopota informācija par iespējām iegādāties Latvijas preci tieši no ražotājiem. Šo iespēju izmantošana ir tas, ko ikviens no mums var paveikt kaut daļējai esošo grūtību pārvarēšanai valstiskā mērogā.

Protams, laikraksta lasītāji man var pārmest, ka mūsu uzņēmēju un zemnieku glābšana ir nevis vienkāršo cilvēku, bet gan valdības vistiešākais uzdevums. Tā tam vajadzētu būt, bet ne mūsu valstī, kur pēdējās divas valdības nekompetencē un izšķērdībā ir pārspējušas viena otru. Nekas cits neatliek, kā glābties pašiem, necerot uz valdības palīdzību. Šobrīd, cik man zināms, valdības rīcības plāns ekonomisko grūtību pārvarēšanai sastāv tikai no neskaidriem izteikumiem par eksportētāju atbalstīšanu un diezgan skaidrām norādēm, ka liela daļa no starptautisko institūciju aizdotās naudas aizies PAREX bankas glābšanai.

Pilnībā piekrītu, ka ir nepieciešams valsts atbalsts eksportējošajām nozarēm. It īpaši, kad runa ir par lauksaimniecības produktu eksportu. Taču vienlaikus ir nepieciešams līdzsvars starp atbalstu tiem Latvijas uzņēmumiem, kas ražo preces iekšējam tirgum, un tiem, kuri tās eksportē. Gadījumā, ja ārvalstu finanšu palīdzība tiks izmantota tikai eksporta atbalstam, situācija, kad no Latvijas veikalu plauktiem pakāpeniski izzūd Latvijā ražoti produkti un to vietā nāk ārvalstu ražojumi, tikai vērsīsies plašumā. Citiem vārdiem - ir ne mazāk svarīgi, lai Latvijas tirgū būtu pietiekami liela pašmāju ražojumu izvēle, un lai finanšu grūtības sekmīgi pārvarētu arī tie mazie un vidējie uzņēmumi, kuru galvenais noieta tirgus ir pašu mājās. Tostarp arī mūsu zemnieki, mājražotāji un citi "savējie".

Man ir vēl viens tikpat saprotams priekšlikums - par aizņēmuma līdzekļiem īstenot plašu daudzdzīvokļu māju siltināšanas programmu. Tas ļautu nodrošināt ar darbu celtniecības uzņēmums, būvmateriālu ražotājus un tirgotājus. Daudziem būtu darbs, kā arī šādas siltināšanas programmas realizācija samazinātu iedzīvotāju maksājumus par siltumu, ļaujot ietaupīt. Ilgtermiņā tas mazinātu arī Latvijas enerģētisko atkarību no Krievijas. Šajā gadījuma ikvienam būtu saprotams, kur palikuši līdzekļi, un kamdēļ viņam kā nodokļu maksātājam jāatdod parādi.

Noslēdzot, vēlos uzsvērt, ka mūsu atbalsts uzņēmējiem un zemniekiem ir īstenojams. Grūtos brīžos cilvēki ir atsaucīgi. Nu kaut vai, pāris dienas pirms Ziemassvētkiem, labdarības akcijā "Eņģeļi pār Latviju" savāktie gandrīz 430 tūkstoši latu ir apliecinājums tam, ka cilvēki ziedo arī tad, kad valsts ekonomikā ir lejupslīde. Un ziedo pat vēl vairāk nekā līdz šim. Šī labdarības akcija, liecina, ka sabiedrība ir gatava atbalstīt tos, kuriem iet grūti. Šobrīd, pērkot Latvijas preci, ikviens var palīdzēt - Latvijas uzņēmējiem un zemniekiem, tā palīdzot arī atveseļoties Latvijas ekonomikai. Kopā mēs to varam izdarīt!

Lietotāju raksti