Atbildīgās institūcijas ziņo: narkotikas ir arī tavā pilsētā! 1

Vienas diennakts laikā dzīve līdz šim klusajā pierobežas pilsētiņā Vidienē ir apgriezusies „kājām gaisā”. Pēc pilsētas svētkiem slimnīcā ievietots nepilngadīgs jaunietis, kurš, iespējams, pārdozējis narkotikas.

KO darīt?
KĀ atrisināt radušos situāciju?
KURŠ ir atbildīgs par notikušo?

Un galvenais – kā rīkoties, lai šādas un līdzīgas situācijas neatkārtotos nākotnē? Vai atbildīgās institūcijas atradīs kopīgus darbības virzienus? Vai spēs vienoties par kopīgas programmas izstrādi narkomānijas apkarošanai? Vai varbūt aprobežosies ar futbola bumbas mētāšanu un vainīgā meklēšanu, tā arī nevienojoties par kopīgas sadarbības iespējām nākotnē?

Uz šiem un vēl neskaitāmiem citiem jautājumiem atbildes meklēja Valsts policijas (VP) un Eiropas Komisijas (EK) projekta „Jaunieši pret narkotikām” ietvaros rīkoto simulācijas - stratēģijas spēļu dalībnieki no septiņām Vidzemes reģiona skolām (Limbažiem, Valmieras, Cēsīm, Gulbenes, Suntažiem, Jaungulbenes, Stalbes), kas tikās simulācijas – stratēģijas spēlē un piecu spēles dienu laikā, kur viena spēles diena ilga 60 minūtes, gan apzināja esošo situāciju, gan izstrādāja stratēģiju turpmākajam darbam. Komandas spēles laikā pārstāvēja septiņas institūcijas un organizācijas – Policiju, Robežsardzi, Slimnīcu, Nevalstiskās organizācijas, Pašvaldību un Skolu. Visu pilsētā Vidienē notiekošo redzēja, dzirdēja, fiksēja un ikvakara ziņu raidījumā apkopoja Vidienes televīzijas žurnālisti. Lai piedalītos spēlē, skolām bija jānosūta pieteikuma anketa un eseja, kuru izvērtējot no gandrīz 30 Vidzemes reģiona skolām tika izvēlētas labākās septiņas. Vienas spēles dienas laikā komandas veica vairākus atklātos gājienus, ko izspēlēja vienas vai pēc kopīgas vienošanās ar kādu no citām spēles komandām un slepenos gājienus, par kuru izspēli zināja vienīgi spēles vadītāji. Lai uzturētu spēles intrigu, katra komanda bez vispārzināmās situācijas par notikumiem Vidienes pilsētā saņēma vairākas slepenās norādes –  informāciju, kas nebija zināma citiem spēles dalībniekiem.

Kā atzina stratēģiskās spēles dalībnieki, viņi pirmo reizi tā īsti ir apjautuši, cik liela atbildība šīm institūcijām uzticēta, cik reizē ierobežotas un plašas ir viņu pilnvaras un piektajā spēles dienā jaunieši vienprātīgi nonāca pie atziņas – NEKAS nenotiek vienas institūcijas robežās! Lai mainītu esošo situāciju, ir jāspēj vienoties par kopīgas stratēģijas izstrādi. Nebūs rezultāta, ja katra organizācija „deķīti vilks uz savu pusi”, nespēs vai baidīsies uzņemties atbildību un klusībā izstrādās sev vien zināmus plānus un stratēģiju, kuras galvenais mērķis un uzdevums – ko darīt un kā rīkoties brīdī, kad parādījies jauns izaicinājums – atbildīgās institūcijas ziņo, ka narkotikas ir arī Tavā pilsētā?

Kā skaidro projekta vadītāja Zane Maskaļonoka „esam izvēlējušies simulācijas spēles kā centrālo projekta aktivitāti, jo tas ir efektīvs veids, kā interesantā veidā uzrunāt jauniešus viņus par narkotiku lietošanas, izplatīšanas un apkarošanas jautājumiem. Jauniešiem bija iespēja kopīgi ar ekspertiem meklēt risinājumus narkotiku izplatības problēmai valstī. Papildus tā ir iespēja iepazīt savas nākotnes izvēlētās profesijas nianses, jo kopā ar skolēniem darbojās arī attiecīgo jomu eksperti.” Spēļu uzdevums ir veicināt jauniešu stratēģiskās domāšanas attīstību, spēju neapjukt krīzes situācijās, prast pārliecināt par savu viedokli un stiprināt iemaņas strādāt komandā un sadarboties. Mūsdienu jaunieši ir aktīvi domājoši, tādēļ svarīgi, ka projekts piedāvā iespēju pašiem izdomāt, argumentēt, piedalīties un izdzīvot, ne vien pieņemt informāciju, ko kāds ir sagatavojis un vēlas pasniegt kā neapstrīdamu.

Projekta devīze:
Tu lieto narkotikas
Narkotikas lieto tevi.

Līdzīgas stratēģijas spēles gada laikā tiks izspēlētas visos Latvijas reģionos, noslēgumā divas stiprākās komandas no katra reģiona tiksies lielajā noslēguma spēlē, kurā tad arī tiks noteikta uzvarētāja komanda. Vidzemes reģionā finālam tika izvirzīta Gulbīša vidusskolas 10. klases komanda, (eksperts Vidzemes augstskolas pasniedzējs Aigars Plotkāns un skolotāja Anita Putna), kas pārstāvēja un spēles laikā iejutās Pašvaldības lomā un Valmieras 5. vidusskolas Policijas klases komanda (eksperte Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma un skolotāja Linda Broka), kas pārstāvēja Policiju.

Komentāri 1

alise

Spēles ta spēlēs. Pirms dažiem gadiem tepat narkotikas tirgoja novērošanas kameras priekšā un policijas uzraudzībā (ie bankas , pie afišu staba uz soliņiem) un nekas, alūksnieši nemaz nereaģēja. Pasažierus pārvadāja pārnarkosies šoferis, domāt ka autobuss sāks lidot, ja reiz pats lido, paldies Dievam, no darba atlaida. Braukt ar t'diem - pašnāvība. Mācītājs uz skolu vazājās un pie sevis aicināja (un kā no pašiem skolniekiem dzirdēju, tad nopirkt varēja da jebko). Nekādas reakcijas nedz no skolotājiem (kur pārnarkojos , ne viens vien jaunietis gulēja uz krēsliem kāpņu telpā), kur uz manu azrādījumu skolotājam par esošo, ilggadīgais pedagogs pateica, lai atpūšas. Acīmredzot lietoja sen uz regulāri (varbūt ietekmīgu vecāku bērniņš, kad skolotājs uzskata par labāku nekur nejaukties), galvenais, ka skolas sapulcēs var skaisti parunāt. Uz ielas, nākot no skolas ne viens vien piedāvā preci, un neviens vien pērk, šda tad ir izdevies iejaukties un tinas prom. Uzskaitē Alūksnē droši vien vēl aizvien neviens nesastāv, jo kā teica viens dakters, tad šeit jau reģistrēties un ārstēties nenāk, tie brauc prom citur un ārstējas, tāpēc jau Alūksnes rajons izkatās tāds pūkains. Točkās, kr jaunieši sanāk lietots tiek viss iespējamais, un vecāku aprobežotība, ka mans bērns jau ir eņģelis , uzskatāma par pataloģiju, kas ar steigu jāārstē. Man paziņas par saviem bērniem neuztraucās, kad šie 14 gadu vecumā baruca uz pirtīm un dzēra kamēr mēmi. Māte man atteica, ka tas jau NORMĀLI. Jā, ļoti normāla Alūksnes sabiedrība - 3 mērkaķu līmenī, neko nedzirdu, neko neredzu, neko nerunāju.Jauniešiem vispār ir tik daudz dzīves jautājumu, bet vecāki tik stulbi un nespēj uz neko atbildēt. Alūksnē garīgā nabadzība iespējams visaugstākā starp citiem novadiem. Man nācies saskarties ar cilvēkiem, kuriem 2 maģistra izglītības, bet garīgās lietās stulbāks par zābaku. Tā lūk!

pirms 10 gadiem, 2010.11.03 05:49

Lietotāju raksti