Ātrās palīdzības mediķi aicina saudzēt veselību Ziemassvētku laikā

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi, Latvijas iedzīvotājiem un viesiem vēl baltus un mierīgus Ziemassvētkus un atgādina, ka gadījumā, ja nepieciešama mediķu palīdzība, jāzvana pa telefona numuru 113, kas paredzēts tieši ātrās palīdzības izsaukšanai no jebkuras vietas Latvijā, kā no mobilā, tā no fiksētā telefona.

Iepriekšējo gadu pieredze svētku dienās NMP dienestā liecina, ka pieaug ne tikai kopējais saņemto izsaukumu skaits, bet arī gūto traumu skaits. Raksturīgākās traumas Ziemassvētku laikā ir apdegumi no svecītēm, alkohola lietošanas sekas – avārijas, uz ceļiem notriekti iereibuši iedzīvotāji, apsaldējumi, kā arī kuņģa zarnu trakta un vīrusu saslimšanas.

Lai svētki būtu prieka pilni un nerastos veselības problēmas, ātrās palīdzības mediķi atgādina par piesardzību:

*Ja svētkos tiek lietots alkohols, jāievēro mērenība. Pie transporta līdzekļa stūres nedrīkst sēsties alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Arī pārvietošanās kājām reibuma stāvoklī ir bīstama, īpaši pa ceļa malu un bez atstarojošiem elementiem, kas ļautu automašīnām cilvēku tumsā savlaicīgi pamanīt.

*Ievērojiet ugunsdrošības noteikumus - neatstājiet bez uzmanības aizdegtas sveces, eglīšu rotājumus un ar svecēm rotātus Adventes vainagus. Neatstājiet bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes.

*Bērniem dāvanās pasniedziet viņu vecumam atbilstošas rotaļlietas. Atcerieties, ka maziem bērniem nav piemērotas rotaļlietas, kas veidotas no daudzām sīkām detaļām, ko bērns var iebāzt mutē, degunā vai ausī un aizrīties vai nosprostot elpceļus.

*Lai nerastos gremošanas traucējumi un citas ar kuņģa zarnu traktu saistītas problēmas, tradicionālos Ziemassvētku ēdienus negatavojiet treknus. Lai pasargātu sevi no dažādām zarnu trakta infekcijām, gaļa un zivis kārtīgi termiski jāapstrādā.

*Izvairieties no tādu produktu iegādes, kas ātri var sabojāties (piem., gatavie salāti, pusfabrikāti), tāpat uzturā nelietojiet produktus, kam beidzies derīguma termiņš. Nepieļaujiet, lai pagatavotie ēdieni ilgstoši atrastos istabas temperatūrā - uzglabājiet tos noslēgtos traukos ledusskapī.

*Bieži un rūpīgi mazgājiet rokas, pārliecinieties, ka to dara arī bērni.

*Gadījumā, ja svētkus svinēsiet ārpus mājas, piemēram, mežā pie eglītes, pārliecinieties vai esat sagatavojies un jums ir līdzi viss nepieciešamais – uzlādēts mobilais telefons, pietiekams degvielas daudzums transporta līdzekļa bākā, silts dzēriens, pārtika, maiņas drēbes un apavi u.c. jums nepieciešamas lietas. Pārdomājiet, kā izskaidrosiet savu atrašanās vietu gadījumā, ja jums būs nepieciešama mediķu vai glābēju palīdzība.

*Ilgāku laika uzturoties ārā, lai izvairītos no ķermeņa atdzišanas un apsaldējumiem, atcerieties par piemērota apģērba un apavu izvēli gan sev, gan bērniem.

*Iedzīvotājus, kuri svētku brīvdienās dosies slēpot un slidot, lai izvairītos no traumām un lūzumiem, aicinām ievērot piesardzību, izmantot slēpošanas un slidošanai paredzētu atbilstošu aprīkojumu un nenodarboties ar sporta aktivitātes alkohola reibumā.

*Turpinās dažādu elpceļu infekciju saslimšanu laiks un gadījumā, ja esat saslimis, palieciet mājās un nedodieties uz svētku svinībām – tā jūs saudzēsiet savu un apkārtējo veselību.

Atgādinām, ja nepieciešama mediķu palīdzība, zvaniet pa telefona numuru 113.

Šobrīd, kad joprojām daudzviet Latvijā saglabājas bieza sniega kārta, aicinām iztīrīt ceļus pie savām mājām, lai vajadzības gadījumā operatīvie dienesti var nokļūt pie cietušā vai saslimušā.

Lietotāju raksti