Celtnieku dāvinājums - Teņa dienas ieskaņai

Lai gan Ziemassvētki ir aiz muguras, tomēr dāvanas vēl saņemam. Tā 14.janvārī pie mums ar skaistu dāvanu - divām kastēm, kurās vēlāk izrādījās krūzītes ar visām apakštasītēm, ieradās SIA,, Alūksnes Celtniecības kompānijas’’ valdes locekle Judīte Andersone un pasniedza Taizemē ražotu kafijas servīzes SIMLE PLUS komplektu 30 personām. Viņa, pasniedzot dāvanu, paskaidroja, kāpēc ir šāds dāvinājums.

"Saskaņā ar iedibināto organizācijas tradīciju, SIA ,,Alūksnes Celtniecības Kompānija’’ ik gadus izvēlas vienu no sadarbības partneriem - būvprojekta pasūtītājiem, kuri pasūtījumu veikuši iepriekšējā kalendārajā gadā, vai arī būvobjekta pasūtītāju, kura pasūtījums realizēts agrāk, bet spēkā ir esoša būvdarbu garantijas. Šogad kompānija izvēlējušies teikt lielu, lielu paldies par iespēju strādāt un kopīgi īstenot SAC ,,Alūksne’’ šķūņa remonta darbus, kuri tika realizēti 2013. gada maijā un garantijas termiņa beigas ir 2016.gada 23. maijs. Izzinot jūsu vajadzības, arī šī dāvana," teica J. Andersone.

Mēs kā pateicību uzdāvinājām klientu gatavoto sienas dekoru, to pasniedza iemītniece Anastasija Rastargujeva.

Krūzītēm uz pielietojumu nebija ilgi jāgaida. Vakar, 16. janvārī, centra rehabilitācijas kabinetā notika Teņa dienai veltīts pasākums.
Ar Teņa dienu sākas ziemas vidus. Tā veltīta galvenokārt cūkkopības veicināšanai.

Teņa dienu, ko ik gadus svin 17. janvārī, dēvē arī par Tenisu, Cūku Tenisu, Cūkaušu dienu, jo Tenis ir cūku, kā arī citu sīku mājlopu aizbildnis. Šajā dienā aizliegts vērpt, šūt un adīt, zeķes lāpīt, jo citādi cūkas vasarā daudz raks un ložņās caur sētām. Nedrīkst bārties un citam citu aprunāt.

Tenis latviešiem ir cūku patrons. Šajā dienā īpaši tiek godāts arī cūkgans, viņu ieģērbj labākās drēbēs, izdancina, labi pamielo, lai izdodas labi sivēni. Ēdienkartē obligāta ir cūkas gaļa - auss, pus galva vai kājiņas. Pēc Teņa dienas vēro, kāds būs laiks.
Ticējums paredz, ka tad, ja Teņa naktī debesīs var redzēt zvaigznes, tas norāda uz to, ka kopumā būs veselīgs un labs gads!

Šī tradīcija saistās ar mūsu senčiem - zemniekiem, kuri lielu uzmanību pievērsa lopiem un visai dzīvajai radībai, kas bija viņu pamats izdzīvošanai. Tomēr arī mūsdienās, piekopjot šo rituālu, iespējams vairot gan mājas svētību, gan likt pamatus veiksmīgam gadam.

Tā kā centrā pamatā nāk cilvēki no laukiem, tad šī diena bija ne tikai pasēdēšana pie klāta galda, kurā netrūka siltas tējas, maize, vārīta cūkas gaļa, pīrāgi, bet katrs atcerējās arī kādas cūkas paši savā mājā turējuši, ar ko barojuši. Runāja par cūku bērēm, ēdieniem. Atcerējās, ka pirms vairākiem gadiem arī pansionātam bija sava cūkukūts, pārdeva sivēnus, bija pašiem sava cūkgaļa. Kopīgi tika izrunāts par cūku šķirnēm Latvijā. Atcerējās ,Latvijas Balto’, Landrases cūku šķirni , Jorkšīras sauktu arī par Lielo Balto un, Djurokas’ vienīgo Latvijā audzēto ,,krāsaino’’ cūku šķirni.

Tika pārrunāts arī par konstatētajiem Āfrikas cūku mēra gadījumiem mājas un meža cūkām Latvijā.  Mums bija arī sava ganumeita, tajā iejutās centra darbiniece Agra Andersone, viņa kopā ar otru kolēģi Santu Losevu vadīja šo pasākumu, kurā piedalījās arī centra direktore Rasma Muceniece un darbinieki. Tika skandētas dziesmas un Ganumeita tika izdancināta, kā to prasa tradīcija.

Aprūpes centrs ,Alūksne’’ vēl veiksmi zemniekiem, ikkatrai sētai laukos, savai pilsētai, sadarbības partneriem. Visiem, lai veiksme un pārticība ikvienā ģimenē, darba vietā!

Lietotāju raksti