Grāmatām tomēr būs pazemināta PVN likme

Valdība atceļa savu kļūdaino lēmumu

Grāmatas kļūs lētākas
Spodra Matisāne, SIA "Donita" direktore:

"Pievienotās vērtības nodokļa likmes samazināšanu grāmatām no 21 uz 10 procentiem vērtēju pozitīvi. Tas ir vismaz viens mazs solītis, kad valdība ir atzinusi: tā bija totāla kļūda. Ja tas būtu noticis pagājušajā gadā, es piekristu, ka šīm izmaiņām varētu būt pozitīva ekonomiskā ietekme. Šobrīd par to ir grūti spriest, jo kopējā ekonomiskā situācija valstī ir smaga un grāmata atkal kļūst par luksus preci - diemžēl tā tas ir. PVN samazinājums grāmatām stāsies spēkā augustā un pakāpeniski sistēmai sakārtojoties grāmatas veikalos kļūs lētākas. Paldies Dievam, ka šis lēmums tika labots. Tas neizbēgami ietekmēja arī mūsu grāmatnīcu. Deviņdesmitajos gados vismaz bija cerība, ka kaut kas uzlabosies. Šobrīd šāda cerība ir tikai iekšēji, jo ārējie ekonomiskie apstākļi valstī par to neliecina."


Dzīve pierādīja, ka kļūdu jālabo
Jānis Polis, grāmatu apgāda "Selja" īpašnieks: 

"Šādu lēmumu valdībai vajadzēja pieņemt un savu kļūdu labot. Ja jau lielās izdevniecības uzsvēra, ka spiestas atlikt vairākus simtus grāmatu projektu dēļ augstās PVN likmes, tad ir pats par sevi saprotams, ka kļūdu jālabo, jo mazajām izdevniecībām šāda nodokļa likme bija traģēdija. Dzīve pierādīja, ka grāmatniecības nozare ar tik augstu nodokļa likmi nevar izdzīvot. Mūsdienās cilvēki salīdzinoši mazāk lasa grāmatas, jo tagad liels grāmatu metiens skaitās 3000, pirms gadiem trīsdesmit - 40 000 līdz 60 000... Uzskatu, ka šis valdības lēmums ekonomiku valstī ietekmēs pozitīvi. Jebkurš nodokļa palielinājums, kas apslāpē ekonomikas uzplaukumu, agri vai vēlu dod negatīvu efektu. Mazu mirkli tas dod efektu, bet ne ilgtermiņā. PVN likmes pazemināšana samazinās arī grāmatu cenas izdevniecībās un veikalos."

Gaida cenu pazemināšanos
Anita Gusta, Mālupes bibliotēkas vadītāja: 

"PVN likmes palielinājums grāmatām kopš šā gada janvāra negatīvi ietekmēja arī bibliotēku darbu. Piemēram, lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu žūrija" bibliotēkām tika samazināts piešķirto jauno grāmatu skaits. Šogad programmas ietvaros bibliotēkām piešķīra tikai piecas grāmatas, atlikušās 15 mums bija jāpērk pašiem un tas nebija lēti. Arī pārējo grāmatu iegādei bibliotēkai tādējādi tika sadārdzināta. Lai arī grāmatas Mālupes bibliotēkai pērku bāzē Rīgā, tāpat tas bija dārgāk. Pašlaik grūti paredzēt, vai PVN likmes samazināšana pazeminās arī grāmatu cenas, bet to visi ļoti gaida. Bibliotēka ir vienīgā vieta, kur iedzīvotāji par brīvu var saņemt un lasīt jaunāko literatūru, turklāt tam ir piep

Lietotāju raksti