Izlīguma valdība – ar ko un par ko izlīgt?

Pēdējās nedēļas laikā Latvijas politiskajā telpā ir izskanējuši tik daudz priekšlikumi par veidiem, kā pārvarēt politisko krīzi, ka normālos apstākļos pietiktu visam Saeimas darbības periodam. Gan priekšlikums par Saeimas atlaišanu, gan pašatlaišanos, gan jaunas valdības veidošanu. Tieši par šo pēdējo priekšlikumu, kurš patreiz tiek uzskatīts teju par pareizāko un labāko Latvijas valstij, gribētos bilst pāris vārdus.

Nacionālā izlīguma valdība. Tieši ar šādu skaļu un pretenciozu nosaukumu tiek pieteikts šis kārtējais valdošās koalīcijas projekts, kam pēc autoru domām jākļūst par instrumentu, kas atrisinās vai vismaz samazinās problēmas politiskajā cīņas laukā. Pēc dažu patreizējās varas partiju vadoņu plānotā scenārija esošai koalīcijai pievienosies gandrīz visa opozīcija, varbūt tiks pamainīts Ministru prezidents un izlīgums būs panākts. Man kā cilvēkam, kurš tikai pāris mēnešus ir iesaistījies politiskajos procesos, bet kam politika nav pamatnodarbošanās, izbrīnu rada šāda piedāvājuma seklums un arī dažu opozīcijas partiju gatavība tam atsaukties. Protams, es saprotu varas partiju vēlmi padalīties ar opozīciju sabiedrības sašutumā, kas gāžas pār viņiem pēdējos mēnešus, bet es neredzu ne mazāko varas pārstāvju vēlmi novērst cēloņus, kas izsaukuši šādu reakciju. Man šķiet, valdošie nav sapratuši pašu svarīgāko. Proti, ar ko tad ir jāizlīgst šajā brīd?


Patreiz izskatās, ka galvenais akcents tiek likts uz partiju savstarpējo pamieru, kaut arī šobrīd politiķu primārais uzdevums ir panākt varas izlīgumu ar sabiedrību. Un šo procesu var sākt, demonstrējot asu rīcību krīzes pārvarēšanā, kas vērsta sabiedrības uzticības atgūšanai, nevis stīvējoties ap premjera un ministru portfeļiem. Šādā valdībā iesaistīties būtu vērts tikai tad, ja vēl pirms tās izveides būtu panākta dzelžaina vienošanās par tiem darbiem un principiem, kurus Latvijas sabiedrība tik ļoti un tik ilgi gaida no varas vīriem. Lūk, daži no darbiem bez kuru nekavējošas atrisināšanas nekāds izlīgums ar sabiedrību nav iespējams.
1.Likvidēt politizētās padomes uzņēmumos ar valsts kapitālu, bet to valdēs konkursa kārtībā izraudzīties attiecīgo nozaru speciālistus.
2.Nekavējoties pieņemt Satversmes grozījumus par tautas tiesībām atlaist Saeimu.
3.Veikt izmaiņas likumos, lai aizliegtu priekšvēlēšanu aģitāciju elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos – televīzijā un radio.
4.Mainīt Saeimas vēlēšanu likumu, lai izslēgtu iespēju, ka partiju Saeimā “ievelk” dažas “lokomotīves”.
5.Nekavējoties apstiprināt amatā KNAB vadītāju, kas vislabāk atbilst šim amatam no visiem esošajiem pretendentiem un saglabāt KNAB neatkarību.
6.Pieņemt likumu par ienākumu un īpašumu “nulles deklarēšanu”, kas īstnojama līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām.
7.Nacionālā izlīguma valdībā nedrīkst strādāt Ivara Godmaņa valdības ministri, amati ir jāuztic attiecīgo nozaru atzītiem profesionāļiem.
8.Jāveic vispārējs valsts iestāžu funkcionālais audits.

Ja nav vienošanās par šo un citu tik pat svarīgu darbu nekavējošu veikšanu, es neredzu iespēju sākties procesam, ko varētu dēvēt par izlīgumu. Šobrīd izskatās, ka koalīcijas plānos ir likt arī opozīcijai būt līdzatbildīgai par visām tām nejēdzībām un augstprātību, kas novedusi pie šādas plaisas starp varu un sabiedrību. Kļūt līdzatbildīgiem par tām mafiozajām draugu un radu struktūrām, kas caurvijušas gandrīz visu ministriju pakļautībā esošo valsts uzņēmumu valdes un padomes. Neredzu nevienu iemeslu, lai “Sabiedrība citai politikai” uzņemtos līdzatbildību par šīm nejēdzībām. Un tā nav bēgšana no atbildības par valsti vai negribēšana strādāt valsts labā. Mēs esam gatavi to darīt, tikai balstoties uz godīgiem un sabiedrībai izprotamiem pamatprincipiem.

Lietotāju raksti