Kā samazināt komunālo pakalpojumu izmaksas? 1

Iestājoties arvien tumšākiem un drēgnākiem rudens vakariem, aktuāls kļūst arī komunālo izmaksu paaugstināšanās jautājums. Turklāt šajā periodā būtiski palielinās ne tikai apkures, bet arī elektroenerģijas patēriņš. Naudas plānošanas centrs ir apkopojis metodes, kā iespējams samazināt komunālo pakalpojumu izmaksas.

Pētījumā noskaidrots, ka, piemēram, aptuveni trešā daļa jeb 33 % Latvijas iedzīvotāju komunālajiem maksājumiem tērē vidēji 150 latus mēnesī. Tiesa, nereti arī mēs paši radām apstākļus, kuru dēļ komunālās izmaksas tiek nevajadzīgi sadārdzinātas. Lai pierādītu, ka to var novērst, esam apkopojuši vairākus vienkāršus padomus, kā samazināt šīs izmaksas.

Iegādājoties sadzīves tehniku, pievērs uzmanību preces marķējumam. Elektrības rēķinu noteikti palīdzēs samazināt elektroierīces ar A energoefektivitātes klasi. Mazāk efektīva ir G klase.

Pārtraucot lietot kādu no elektroierīcēm, noteikti atvienojiet to no elektrības kontakta. Arī gaidīšanas režīmā tehnika turpina patērēt elektroenerģiju, piemēram, televizors gaidīšanas režīmā patērē aptuveni ap 70 kWh gada laikā.

Lai ledusskapis patērētu pēc iespējas mazāk elektroenerģijas, tas nedrīkst atrasties tuvu sildierīcēm un pie logiem, kur to apspīd saule. Siltumā tas patērē vairāk elektrības. Vislabākā vieta ledusskapim būs pie mājas ārsienas. Tāpat atcerieties, ka ledusskapī nedrīkst likt siltu ēdienu.

Ja nepieciešams, atkausējiet ledusskapi divreiz gadā, tā samazinot enerģijas patēriņu par 10 %.
Pārbaudiet ledusskapja durvju blīves - vai no tā neplūst ārā aukstums.

Taupiet ūdeni, nelietojot to bez vajadzības. Piemēram, kad esat dušā, neteciniet ūdeni, kamēr saziepējaties. Tīrot zobus, mutes skalošanai izmantojiet ūdens glāzi, netecinot ūdeni no krāna. Tāpat mazgājot traukus - atgrieziet ūdens krānu tikai trauku skalošanai un samitrināšanai, neizmantojot maksimālo ūdens plūsmu.

Nomainiet veco dušas galviņu pret modernāku. Ieteicams uzstādīt zema ūdens patēriņa dušas galviņu, kas mazgājoties ļaus ietaupīt 10 - 15 % ūdens.

Jaucējkrāns patērēs mazāk ūdens nekā tas, kuru nepieciešams atskrūvēt.

Salabojiet pilošos krānus, tie nemanot patērē daudz ūdens - diennaktī līdz pat 90 litriem.

Ja ir izvēle iet dušā vai vannā, izvēlieties dušu, patērējot ūdeni piecas reizes mazāk nekā vannojoties.
Mazgājiet veļu tikai tad, kad veļas mazgājamā mašīna ir pilna.

Pastāvīgi sekojiet līdzi veļas mazgājamās mašīnas stāvoklim, lai tai neizveidotos kaļķu nosēdumi. Tādā gadījumā būs jāpatērē vairāk elektroenerģijas mazgāšanai.

Sākoties apkures sezonai, pārliecinieties, ka gar logu malām nenāk aukstums. Ja aukstums nāk, noteikti logus izolējiet, lai telpas nezaudētu siltumu. Lai aizturētu aukstumu, iespējams pie loga pielikt arī biezus aizkarus.

Mājoklī apsildiet tikai tās telpas, kuras pastāvīgi izmantojat.

Lai samazinātu siltuma zudumu caur sienām, aiz radiatoriem piestipriniet foliju. Tāpat virs radiatoriem vari pielikt plauktus, kas nodrošinās, lai siltums plūstu uz istabas vidu, nevis augšu.

Noregulējiet zemāku temperatūru, kad dodaties ārpus mājas uz ilgāku laiku. Piemēram, samazinot siltumu telpās tikai par vienu grādu, iespējams samazināt siltuma patēriņu un līdz ar to arī rēķinu par 4 - 5 %.

Boilera nomaiņa var šķist pārāk dārgi enerģijas taupīšanai, taču, nomainot veco boileru pret modernu ūdens sildīšanas sistēmu (kondensācijas gāzes katlu), iespējams ietaupīt līdz pat 20 - 30 % naudas.
Ja šobrīd izmantojat boileru, dodoties ārpus mājas, kad siltais ūdens nav nepieciešams, noregulējiet termostatu uz zemāku temperatūru. Arī tas palīdzēs ietaupīt.

Lai samazinātu apkurei izmantoto enerģijas daudzumu, regulāri noslaukiet arī putekļus no radiatoriem un nelieciet priekšā radiatoriem mēbeles un aizkarus, nežāvējiet uz tiem veļu.

Nomainiet parastās elektriskās spuldzītes pret ekonomiskajām vai arī parastās 100 W pret 60 W spuldzītēm. Tā samazināsi elektroenerģijas patēriņu līdz pat 40 %.

Vietās, kur nav nepieciešama spilgta gaisma, droši variet izmantot mazāku vatu spuldzītes. Arī tas palīdzēs ietaupīt.

Gadījumā, ja gaismas ķermenī ir vieta piecām spuldzēm un tik spilgts apgaismojums nav nepieciešams, varat atstāt degt trīs un pārējās izslēgt.

Pirms došanās ārpus mājas, it īpaši, ja tas ir uz ilgāku laiku vai pat vairākām dienām, pārbaudiet, vai neesat telpās atstājuši ieslēgtu gaismu.

Regulāri tīriet logus un spuldzes, jo netīrumi aiztur pat trešdaļu gaismas.

Gatavojiet ēdienu uz iespējami zemākās piemērotākās temperatūras.

Ja izmantojat elektrisko plīti, elektrības taupības nolūkos sekojiet līdzi tam, lai tās virsma vienmēr būtu spodra. Tas pats attiecināms arī uz katlu pamatnēm.

Komentāri 1

hhhhhh

MZ bij raksts par ekonomiskajam spuldzem. Pazvaniju uz to numuru, nopirku spuldzes. Tiesam ekonomiskas un pats interesantakais ka ari nesilst

pirms 11 gadiem, 2009.11.13 09:49

Lietotāju raksti