Kam traucē „čurājošs puisītis”? 5

Ja šis jautājums tiktu uzdots Briselē, tad neviens par to nebrīnītos un atbilde, visticamāk, skanētu šādi: Nevienam netraucē, mēs ar to lepojamies!

Bet aina kļūst gluži cita, ja šāds jautājums tiek uzdots Latvijas mazpilsētā un diemžēl vienīgā atbilde, ko nākas dzirdēt no kompetentas tiesas ir norāde, ka „čurāšana sabiedriskā vietā nav klasificējama kā huligānisms un vīrietis, kam noformēts administratīvā pārkāpuma protokols, nevienam sabiedrisko mieru (izņemot policiju, kas protokolu sastādījusi) nav traucējis”.

Cita starpā tiesas lēmumā par administratīvā protokola atcelšanu minēts, ka „administratīvā protokola noformēšana par šādu darbību veikšanu (čurāšanu sabiedriskā vietā) un tā nosūtīšana izskatīšanai uz tiesu ir nelietderīga administratīvo un finanšu resursu šķērdēšana”.

Minētais mudina uz pārdomām, un tajās es aicinu iesaistīties un līdzi domāt arī lasītājus.
      
Ja mēs arī pieņemam, ka policija nav sabiedrība un policijai sabiedrisko mieru drīkst traucēt, ja mēs arī pieņemam, ka čurāšana ir normāls fizioloģisks process, tad tomēr neatbildēta paliek virkne jautājumu un viens no tiem, aktuālākais, varētu skanēt šādi:
      
Kā nākotnē reaģēt policijas darbiniekam, ja viņš ir liecinieks augstākminēto darbību veikšanai? Vai policijai atļauts reaģēt uz publisku čurāšanu vienīgi tad, ja to ir piefiksējis iedzīvotājs un norādījis, ka viņam tas traucē?

Policijas dežūrdaļā katru dienu tiek saņemti vairāki satrauktu iedzīvotāju zvani, kuros viņi informē, ka uz ielas ievērojuši cilvēku, kas neturas kājās, streipuļo pa ielas braucamo daļu un tādējādi apdraud savu un citu veselību un drošību.

Tāpat tiek saņemti iedzīvotāju zvani par kāpņu telpās saldi dusošajiem, kas paši nesaprot, kur atrodas, no kurienes nāk un uz kurieni dodas, nemaz nerunājot par viņu spējām pārvietoties. Ir gadījumi, kad tiesa atceļ arī par šādu pārkāpumu noformētus administratīvā pārkāpuma protokolu, jo „neesot iespējams pierādīt, vai persona tiešām ir bijusi alkohola reibumā”.

Tiesa atsakās ņemt vērā faktu, ka persona bija tā piedzērusies, ka fiziski nebija spējīga „iepūst trubiņā”. Tad jājautā, vai policijai šādā gadījumā ir jāreaģē uz izsaukumu, vai labāk, lai nelietderīgi netērētu finanšu un administratīvos resursus, vairākas reizes zvanītājam pārprasīt:

Vai tiešām šī apdzērusies persona traucē sabiedrisko mieru?

Vai Jūs esat gatavs to apliecināt?

Sabiedrība prasa no policijas, lai tiktu nodrošināta sabiedriskā drošība un kārtība, lai viņi un viņu bērni varētu justies uz ielas droši un netiktu apdraudēti. Visbiežāk arī policijas virzienā tiek norādīts, ja kaut kas nav izdarīts iedzīvotājiem pa prātam.

Protams, policija savu darbu dara un darīs, bet ko nākamreiz darīs un kā uz policijas aizrādījumu reaģēs „čurājošais puisītis” un piedzērušais vīrelis kāpņu telpā, kuram tiesa ar savu lēmumu ir skaidri norādījusi, ka viņš neko nosodāmu nav izdarījis???

Jautājums paliek atklāts.

Bet varbūt mēs vismaz šajā jomā sapņojam tuvoties dzīves līmeņa ziņā Briselei, lai uz jautājumu, kam traucē „čurājošs puisītis” ( puisīša aptuvenais vecums – plus mīnus četrdesmit), lepni atbildētu: Nevienam netraucē!

P.S. Konkrēta iecirkņa teritorija un tiesa, kurā risinājās šie notikumi, netiek norādīta, jo ar šādām „parādībām” kaut reizi mēnesī saskaras visu policijas iecirkņu darbinieki. 

Komentāri 5

alise

Piekrītu Dacei.
To Carloss
Spānijā ne tikai mīž uz katra stūra, bet nenormālā suņu varza piekakājusi visas ietves, un tā ir arī Francijā un Britānijā, nav labāk arī Vācijā. Nu tad uz priekšu, tūristiem patika šeit atbraukt, jo kakas uz visiem stūriem nemētājās, bet te dažam gribas, lai pe mums arī valda aizvien lielāka cūku kūts. Lai gan mēsli uz Alūksnes trotuāriem sāk parādīties. Būsim pietuvojušies Eiropas kultūrai, kur neviens drīz par to "neiesprings".
Nē, vajag saukt pie atbildības un jāsauc. Pati esmu saukusi policiju, kad tāds kverplis sēž kāpņu telpā pārdzēris jēgu, kad bērni garām uz skolu nevar tikt. Nē, nu kas tad jādara, jāatļauj tādam mērglim sēdēt. Vispār vajadzēja kā agrāk, katru dzērāju Alūksnē grābt ciet un uz 15 diennaktīm, turklāt atstrādājot šo laiku sabiedriskajos darbos. Alūksnes Dome, kurai tagad dotas lielas pilnvaras, pati varēja pieņemt attiecīgos lēmumus, un Alūksnē lai šādi draņķi strādā un policists uzrauga. Negribēs točkā tikt, a tagad pat 3 dienas netur. Pati zinu vienu tādu pārdzērušos murmuli, kurš blakus iedzīvotājiem dedzināja viņu mantu, policija jau vakarā bija izlaidusi. Domāju, ka te daļa policistu ir vienkārši bezatbildīgi, nepilda savus pienākumus un negrib vispār ar tādiem ķēpāties, bet ja grib, lai sabiedrība pieņemas prātā, tad jāveic savs darbs. Galu galā es šīem policistiem maksāju algu ar saviem nodokļiem. Policisti ir kalpotāju šķira.

pirms 10 gadiem, 2010.10.10 04:41

I jau lāb

Var jau piekrist. Bet!
Sākot ar rītdienu,pieņemsim, visi protokoli tiks noformēti perfekti pareizi. Nu un?
Problēmas mazināsies?
Kamēr dzīvojam pašu nolaidības radītajā bardakā,kur nozagts kartupeļu maiss ir līdzīgā vērtē ar pārgrieztu rīkli,maz kas var mainīties!

Teiksiet varbūt ka augšas negrib un apakšas nevar?Gan var ,gan grib!

Atšķirība ir tā,ka dzīvojam divās paralēlās Latvijās!!

Mēs nerisinām viņu problēmas,viņiem savukārt nav tuvas mūsu problēmas.

Un ņih..ja te neks nemainīsies,kamēr paliksim kritiķu un vērotāju pozīcijās!

Nu tad kuros ierakumos paliksim?

pirms 10 gadiem, 2010.10.09 07:14

Dace

Vienai lielai daļai policistu ir ļoti, ļoti dzaudz jāmācās, lai noformētu pārkāpumu un sastādītu pareizi administratīvo pārkāpumu protokolus, lai tiesa tos neatceltu!!!

pirms 10 gadiem, 2010.10.08 22:51

carloss

Spānijā gan par tādam lietam neiespringst. Ja kkur noteik fiesta,tad par tualetēm,kā likums, nav padomāts,visi špricē,kur pagadās. Ari vācieši sevišķi nekautrējās atviegloties,kad spiediens tuvu kritiskajam un pūšļa potenciālā enerģija draud pārvērsties kinētiskajā.
P.S. Vot tāds vaicājiens-ko mēs īsti uzskatam par publisku vietu,vai 100% visu pilsetas administratīvo teritoriju? Man nezkāpēc šķiet,ka,piemēram,krūmi Pilssalā nav visai publiski,kad tur reiz tumsā čurāju,neviens,šķiet,neredzēja...

pirms 10 gadiem, 2010.10.08 21:41

Johaidī

Mums vēl tāls ceļš ejams...Kā līdz Marsam četrāpus!
Vakareirōpā pavēroju kā ievēro likumus.Nu ne jau tos augstos un baigi gudros,bet pavisam ikdienišķus. Tur Likumu ciena,nevis bīstas no tā!

Varētu šeit stundām spriedelēt ko un kā vajadzētu! Ja jau reiz mums tāda valdīšana iegadījusies un tas mieznamais likums darbojas tikai ap Brivības pieminekli,neskumsim!

Ir jau viens,otrs padomiņš ko varētu likt lietā.Un te nevajadzētu nekādu tūkstošu un investīciju.

Esam aizmirsuši neiecietību pret visiem šiem saulesbrāļiem un viņu pretlikumīgajām izpausmēm.

Parēķiniet paši(šeit nevajag dižmatemātiku)!
Ja katrs no mums tikai pa VIENAM plencim tikai VIENU reizi gadā ņemtu apskaidrot(ieskaidrot),ka domājat vai rezultāti izpaliktu?

Gribat piemēru?
Lai gaišā piemiņā Mirdzas tante! Paprasiet vecāka gājuma alūksniešiem ! Ar slotu un korekti skaļu balsi!Un bij kārtība pie autoostas.

Un tagad visi vārguļi un čīkstētāji demokrātijas vārdā metiet akmeņus pār manu galvu!

Tikai pirms tam izdariet vienu vienīgu labu darbiņu!

pirms 10 gadiem, 2010.10.08 21:29

Lietotāju raksti