Lai Lieldienas būtu priecīgas un drošas!

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) tuvojoties Lieldienām aicina būt saprātīgiem, atpūšoties brīvā dabā, nepiemirst par savu un apkārtējo cilvēku drošību, lai pavasarīgos svētkus neaptumšotu nelaimes gadījumi.
                 
Ik dienu tiek reģistrēti vairāki desmiti kūlas ugunsgrēki. Kā liecina ikgadējā statistika, vislielākais reģistrēto kūlas ugunsgrēku skaits ir tieši brīvdienās, tādēļ VUGD aicina Lieldienas izmantot, lai atpūstos kopā ar ģimenēm, sakoptu savas saimniecības un priecātos par pavasari nevis, dedzinot kūlu, postītu dabu. Tiem, kuri vēlas „nedaudz” padedzināt kūlu, jāatceras, ka sods pienākas neatkarīgi no tā, vai vēlaties nodedzināt kūlu plašā laukā vai tikai pāris kvadrātmetrus nenopļautā grāvmalītē. Šogad kūlas ugunsgrēki jau nopostījuši 58 ēkas, apdegumus guvuši trīs cilvēki, divi cilvēki gājuši bojā. Visdrīzāk arī šajos gadījumos tie, kuri aizdedzināja sauso zāli, nedomāja, ka viss var beigties tik traģiski.

Droši vien daudzi vēlēsies atpūsties pie dabas. Ja ir vēlme iekurināt ugunskuru, tad vajadzētu painteresēties, kādi šajā teritorijā ir pašvaldības saistošie noteikumi, jo iespējams, ka par ugunskura kurināšanu var saņemt bargu sodu. VUGD atgādina, ka arī vietās, kur atļauts kurināt ugunskurus, vispirms ir jāizvēlas vieta, lai tuvumā nebūtu sausā zāle vai koki, kas var aizdegties. Ugunskura vietu sagatavo aprokot apkārt zemi vai apliekot akmeņus, lai tā būtu ierobežota. Pirms došanās prom jāatceras, ka ugunskurs ir jānodzēš, lai uzpūšot stiprākam vējam tas neuzliesmotu no jauna. Tā kā Valsts meža dienests no 17.aprīļa ir izsludinājis mežu ugunsnedrošo periodu, tad mežos kurināt ugunskurus vai mēģināt sadedzināt zaru kaudzes ir kategoriski aizliegts.

Iespējams, ka brīvdienās vēlēsieties atklāt grilēšanas sezonu. Jāatceras, ka to nevar darīt uz balkoniem un lodžijām, jo tas nav ugunsdroši, turklāt nevaram ignorēt savus kaimiņus, kuri uz sava balkona vēlētos elpot svaigu gaisu nevis Jūsu grila dūmus. Cienīsim ne vien sevi, bet arī apkārtējos cilvēkus! Dārzos un privātmājās grils jānovieto drošā attālumā no ēkas, žoga un citām degošām būvēm, tā, lai uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles nevar izraisīt ugunsgrēku. Grila iededzināšanu nevajadzētu uzticēt bērniem, jo viņiem to izdarīt, pat pieaugušo klātbūtne, var būt bīstami.

Tiem, kuri brīvdienās ieplānojuši braucienus ar laiviņām. VUGD atgādina, ka pirms nodarboties ar kādu no ūdens sporta veidiem, braukšanas ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, neaizmirsti uzvilkt glābšanas vesti! Ja bērns dodas līdzi izbraukumā ar laivu vai plostu, obligāti jāvelk drošības veste, jo tā vislabāk pasargā, ja mazais iekrīt ūdenī. Taču peldlīdzekļos neizmantojiet „drošības jostas", lai bērns nepārkristu pāri malai. Ja gadījumā laiva apgāzīsies, bērns atradīsies zem ūdens.

Brīvdienās gan gatavojoties svētkiem, gan atpūšoties, vienmēr atcerēsimies par bērnu drošību. Bērniem svētki vienmēr šķiet īpašāki un nozīmīgāki nekā pieaugušajiem un nereti viņiem arī šķiet, ka var darīt to, ko ikdienā nedrīkstētu. Ja atpūšamies pie ūdens krātuvēm, kurinām ugunskurus vai grilus, jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzeslokā, uzmanot, vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos. 

VUGD aicina būt saprātīgiem, lai svētkus neaptumšo nelaimes gadījumi! Ja ir apdraudēta Jūsu vai apkārtējo cilvēku dzīvība vai veselība, nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, zvaniet pa tālruni 112!

Lietotāju raksti